האשמת החייל שירה במחבל ברצח, מהווה הוכחה למוסר של הציבור שיצא למחאה ולמוסר הכפול בקרב הפוליטיקאים, שנראה כי פועלים בעיקר לרצות את מי שדורש את דמו של החייל בזירה המשפטית. אחרת, קשה להסביר את ה"זיגזג" של ראש הממשלה ואת חריצת הדין על ידי שר הביטחון, עוד בטרם מוצתה החקירה. עולם הפייסבוק הפך בעל כורחו לסניגור של החייל. נראה כי זה מה שהפעיל את הלחץ להוריד את הטון החריף מדי כלפי החייל. הזדעזעתי מכך שנעשה קישור בין סטטוסים של החייל, לבין שיוך נורמות פסולות לבין מעשה הרצח המייחסים לו, לכאורה. היכן אבד חופש הביטוי ולאן אבדה חזקת החפות של כל אדם, עד אשר הוכחה אשמתו?

אין כל ספק כי יש לחקור עד תום את אשר ארע באותן שניות ודקות קריטיות של יום חמישי. על מנת שיופקו הלקחים ויוסקו המסקנות. יש מה ללמוד. יש לחדד הפקודות והנהלים. אך אין בשום פנים ואופן לתפוס שעיר לעזאזל בשם הביקורת הבינלאומית או בשם לחצים של ארגונים כאלו ואחרים ששפטו כבר את החייל וחרצו דינו.

המהירות בה הפך החייל מלוחם, חובש קרבי וחייל מצטיין, לחשוד ברצח של מחבל שהגיע במטרה לרצוח, צריכה להיחקר ולהיבדק עד תום.חזקת החפות של כל אדם אמורה להיות שמורה לו עד אשר הוכח אחרת. על כן קל לי להבין את משפחתו של החייל, חבריו והציבור ברובו, שיוצאים כנגד מחול השדים הגובל בהתעללות רגשית ונפשית בחייל ובבני משפחתו. נראה כי אינני היחיד שחש כי החייל ביצע הירי מתוך תחושת סכנה ושליחות מעצם תפקידו כלוחם במקום בו היה.

מחבל
המחבל המת. צילומסך.

אין בליבי כל ספק, כמי שעשה שירות צבאי בשטחים, כי החלטתו של החייל היתה קרת רוח, נטולה שיקולים אידיאולוגיים או פופוליסטיים. גם אני אם הייתי חושש כי תוך זמן קצר מחבל השוכב על הרצפה יפעיל מטען נפץ, הייתי פועל באופן דומה. קשה ואף לא מוסרי, להיכנס לנעליו של חייל במצב ובמקום בו היה.

נגד הצלם שצילם את המתרחש מטעם ארגון "בצלם" הוגשה באחרונה תלונה במשטרת ישראל. הוא צילם תוך שהוא אוחז באינטרס ברור ומובהק להציג את עמדתו של עמו הנמצא תחת אותו "כיבוש" עליו מכריזים השכם והערב ארגוני השמאל הקיצוני ביניהם ארגון "בצלם" ו"שוברים שתיקה", המהווים חלק מההסתה כנגד צה"ל.

חוסר הגינוי מצד גורמים אלו בעוד בנינו, לוחמינו, מסכנים ואת חייהם למען מדינת ישראל, מטריד ומדאיג אותי יותר מאשר המעשה שעשה החייל.

מדינת ישראל היא זו ששלחה את בנינו לעמוד בחזית והיא זו שאמורה לתת להם גב, תמיכה וגיבוי, גם כאשר הדברים מחוללים סערה בינלאומית. כי צדק יש רק אחד, ואמת יש רק אחת. אני כולי תקווה כי החקירה שתתנהל תתבצע ברגישות רבה, באובייקטיביות ומתוך כניסה לתוך נעליו של החייל, במקום ובמצב בו היה.

20 News

20 News