No Tag To Print

יונתן ינקלוביץ ז"ל
פגישת ח"כ תמר זנדברג עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סערה ברחוב הערבי בעקבות מפגשים עם עיתונאים ונציגי ארגוני שמאל

"רשימת הבושה" הפלסטינית מופצת ברשתות החברתיות לצד דברי גנאי ואיומים. מחאה בביר זית: "האוניברסיטה של השהידים מתנגדת לנורמליזציה עם ישראל".

סערת רוחות ברחוב הפלסטיני בעקבות מפגשים עם עיתונאים ונציגי ארגוני השמאל בישראל. מפגש שערכו גורמים פלסטינים עם "פרלמנט השלום" הישראלי בתל אביב ביום שישי האחרון ופגישה עם עיתונאים ישראלים ברמאללה, גוררים שורת תגובות נזעמות מצד הרחוב הפלסטיני והארגונים הפלסטינים. האירועים גורמים לסערת רוחות ואף עולות הדרישות להעניש את האחראים למפגשים הללו, שנחשבים לגילויי נורמליזציה עם ישראל.

גורמים רבים ברחוב הפלסטיני מתארים את האירועים האלו כהסכמה שקטה ל"תכנית המאה" האמריקאית, בזמן שהרשות קוראת למדינות ערב שלא לקיים מגעים מדיניים עם ישראל.

ביום שישי האחרון נערך מפגש של חברי פרלמנט השלום הישראלי, בראשות הח"כ לשעבר, אופיר פינס ובו שרים וחברי כנסת לשעבר, עם שרים פלסטינים וחברי המועצה המחוקקת הפלסטינית. המפגש נועד לגבש עמדות ולדון ב"תכנית טראמפ" והשלכותיה, כפי שנכתב בהזמנה.

תמונותיהם של משתתפי הפגישה, תחת הכותרת "רשימת הבושה", מופצות ברשתות החברתיות לצד דברי גנאי ואיומים. בין השאר, מופיעים ברשימה תמונותיהם של אליאס זננירי, סגן יושב ראש הוועדה לדו שיח עם החברה הישראלית, באסם ח'ורי, שהיה בעבר שר הכלכלה הפלסטינית וחבר מועצת הנאמנים של אוניברסיטת ביר זית, אשרף עג'רמי, שבעבר היה שר האסירים ברשות, חמדאללה חמדאללה, ראש עיריית ענבתא וגם נג'א אסטל, חברת פרלמנט פלסטינית מטעם הפת"ח.

משתתפי הפגישה בתל אביב, שנתונים תחת ביקורת חריפה ביותר, יצאו בשעות האחרונות להסביר את הדברים" באסם ח'ורי אמר, כי הציג את העמדות הפלסטיניות הרשמיות ואת העמדה נגד המזימה המכונה "עסקת המאה" ואף שהוא חוזר ומאשר כי "הנורמליזציה עם ישראל היא בבחינת בגידה" הרי שפעל כדי לשרת את האינטרס הפלסטיני.

ח'ורי, שהוא גם חבר במועצת הנאמנים של אוניברסיטת ביר זית, עמד במרכזה של הפגנת מחאה ברחבת האוניברסיטה. איגוד הסטודנטים אמר כי "זוהי האוניברסיטה של השהידים ולפיכך אנו מסרבים לכל מפגש וגילוי נורמליזציה עם ישראל".

גם אשרף עג'רמי חוזר ואומר לתקשורת, כי "נועד עם גורמים ישראליים שמתנגדים ל"תכנית המאה" האמריקאית ופגש חברי כנסת ושרים לשעבר ונציגים שונים של ארגוני השמאל והשלום בישראל, למען האינטרס הפלסטיני". גם בכיר הפת"ח, עזאם אל אחמד, התייחס לסערה ואמר, כי הפגישה עם ארגוני השמאל בתל אביב היא חלק מהמאבק העממי הפלסטיני".

לצד המפגש בתל אביב, התארחו ביום ראשו כתבים מדיניים מישראל במסעדה ברמאללה, כאורחיה של הוועדה הפלסטינית לדו שיח עם החברה הישראלית. בפגישה נכחו גם נציגי אש"פ והרשות. לסוכנות TPS נודע, כי מחמד אל מדני, ראש הוועדה לדו שיח, שההיתר לכניסתו לישראל נשלל ע"י שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, לא השתתף באירוע בתל אביב ולפיכך הזמין את הכתבים לרמאללה.

אל מדני עצמו נתון כעת תחת ביקורת חריפה ביותר בשל אירוח הכתבים ברמאללה ומסביר לכלי תקשורת מקומיים, כי הדבר נועד להציג את העמדות הפלסטיניות נגד התכנית האמריקאית. ברמאללה טוענים, כי בעת המפגש עם הכתבים הישראלים הושלכו בקבוקי תבערה לעבר המסעדה, אולם בוועדה הפלסטינית טוענים, כי הדבר איננו נכון.

חנאן עשראווי, בעבר חברת הפרלמנט הפלסטיני, יצאה נגד המפגש עם הכתבים ובתשובה לשאלה בטוויטר ענתה, כי "מדובר במעשה מביש". דבריה מכוונים לנוכחותה של העיתונאית להב חרקוב, ששמה מוזכר כעת ברשתות כעיתונאית ישראלית המכחישה את קיומו של העם הפלסטיני ואף תומכת בארגון הלח"י.

בין גילויי הביקורת, בולטים ציוצים של ראשי הארגונים ועיתונאים פלסטינים, המזוהים עם חזיתות הסירוב והחמא"ס. אלו תוהים, כיצד מארחת הרשות הפלסטינית ישראלים במסעדה ברמאללה, בזמן שהיא מטילה חרם על מוצרי מזון מישראל ושואלים האם הוגשו לשולחן גם מנות מזון שנכללים בהודעת הרשות כי תמנע יבואם מישראל. כזכור, לפני שבוע הודיעה הרשות שלא תאפשר לייבא ירקות, פירות ומשקאות מוגזים מישראל.

אחרים מותחים ביקורת על המפגשים וטוענים, כי כעת לא תוכל הרשות הפלסטינית למתוח בעצמה ביקורת על שליט סודן, בשל פגישתו עם ראש ממשלת ישראל.

ארגון ה"שביבה" של הפת"ח בג'נין פרסם כרוז ובו הוא מגנה כל מפגש של אישי ציבור פלסטינים עם מוסדות ונציגים של הכיבוש הישראלי ואף דורש מהרשות הפלסטינית להעניש את כל חברי "פרלמנט השלום" הפלסטיני, שכן המעשה מהווה "מעשה של דקירה בפלסטינים".

בינתיים מפרסמת מסעדת "קאספר אנד גמביני'ז", שאירחה את המפגש ברמאללה, הודעה הטוענת, כי מדובר באירוע שיזם גוף פלסטיני רשמי ומוכר וכי אין המסעדה נוהגת לברר את זהותם של אורחיה ואינה מעורבת בפעילות פוליטית. בהודעת המסעדה נאמר כי גם היא, ככלל בני העם הפלסטיני, מתנגדת לנורמליזציה עם הכיבוש.

לסוכנות הידיעות הישראלית TPS נמסר מפעילי פת"ח וגורמי הרשות הפלסטינית, כי בעליה של המסעדה הוא בכיר הפת"ח, בסאם ולויל, חבר מועצת ההפיכה של הארגון. "שוב מתגלה פרצופה של הרשות הפלסטינית שראשיה מעדיפים את טובתם האישית על פני האינטרס הלאומי", אומר פעיל פת"ח ל TPS.

בתוך כך תוקף בסאם אבו שריף, בעבר יועצו של ערפאת, את מאג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני ואומר לעיתון "אלרסאלה" של חמא"ס, כי פגישותיו של פרג', עם ה CIA האמריקאי ועם גורמים בישראל אינן עולות בקנה אחד עם ההתנגדות הפלסטינית ל"עסקת המאה" האמריקאית וגם הם מהווים סוג של נורמליזציה, שפועלת בניגוד להצהרות הפלסטיניות הרשמיות.

It is not Android