סערה במפלגת העבודה: אגף הצעירים של המפלגה, "המשמרת הצעירה", פנה למנהיגות המפלגה בדרישה להדיח את חברי הכנסת איתן כבל ונחמן שי. השניים חוללו סערה במהלך סוף השבוע האחרון, לאחר שהתנערו מתפיסות שמאל.

כבל: פלאש 90, שי, הדס פרוש, פלאש 90

 

כזכור, כבל פרסם מאמר דעה מקיף בעיתון "הארץ" ובו קרא לבחינה מחודשת של התפיסות המדיניות של השמאל. "עלינו להתפכח מרעיון אוסלו", כתב כבל. "צו השעה הוא לאמץ אסטרטגיה חדשה, שבבסיסה ההבנה וההפנמה שבעת הזאת אין בצד הפלסטיני מנהיגות שבאמת רוצה או יכולה להיות שותפה להסכם שלום".

כבל הוסיף וקרא למפלגתו לתמוך בהחלת החוק הישראלי על גושי ההתיישבות: "מדינת ישראל תחיל את החוק הישראלי על גושי ההתיישבות שהוגדרו בסעיף הקודם: לאחר הגדרה מחייבת של גושי ההתיישבות, יש להחיל עליהם את החוק הישראלי במלואו. על היישובים ביו"ש חלה כיום מערכת חוקים מורכבת, שנחלקת בין החוק הצבאי לחוק הישראלי, ולעתים גם החוק הירדני. אין סיבה מהותית שבגינה יוחל דין אחד על תושב גוש עציון ודין אחר על תושב חולון".

מרכז העבודה מצביע. צילום: לירן לוי, ערוץ 20

 

נזכיר כי באחרונה השתתף כבל בפאנל במרכז מורשת בגין, ובו טען כי גם ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין היה מתנער מהסכמי אוסלו (בסרטון): "מההכרות שלי איתו, להערכתי אם ידע מה המחיר שמדינת ישראל הולכת לשלם בעקבות הסכמי אוסלו. אם הייתי אומר שהסכמי אוסלו לא היו יוצאים לעולם – להערכתי –הוא לא היה מקבל או עושה את הסכמי אוסלו כפי שהם נעשו", אמר אז כבל.

שי קרא לשמאל "כתם" שצריך להסיר

ח"כ נחמן שי חולל סערה משלו, כאשר בראיון לשירית אביטן כהן ב"מקור ראשון" לקראת התמודדותו על תפקיד ראש עיריית ירושלים. אביטן שאלה אותו "איך חילוני חבר במפלגת שמאל חושב שייבחר בעיר מסורתית דתית", והשיב כי הוא אינו שמאל: "כשיתחילו הקמפיינים ידביקו לי את הכתם הזה, ונוריד אותו".

מפלגת העבודה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

בפוסט שפרסמה יעל מרים סיני, יו"ר המשמרת הצעירה, כתבה כי אגף הצעירים של מפלגת השמאל פנה להנהגת המפלגה בדרישה להשעות את השניים מכל תפקידיהם: "ברגעים אלו פנינו ליושב ראש מפלגת העבודה אבי גבאי, למזכ"ל המפלגה ערן חרמוני ולחברי הכנסת של מפלגת העבודה בדרישה להשעות לאלתר את חברי הכנסת איתן כבל ונחמן שי מכל תפקידיהם.

"לצערנו בהצעה של ח"כ כבל שפורסמה בעיתון הארץ הוא החליט לאמץ את עמדת הבית היהודי ואת תכניות הסיפוח של בנט. התבטאויותיו של ח"כ נחמן שי הן בבחינת הצטרפות לחבטות הימין בהכפשת מחנה השמאל.

"שניהם אינם ראויים לייצג את מפלגת העבודה, את ערכיה ואת בוחריה. האמירות התבוסתניות, הפחדניות והאופרטוניסטיות של שני חברי הכנסת הללו מצביעות על אבדן דרך ובלבול ערכי עמוק. במפלגת העבודה מתנהל מזה שנים מאבק קריטי על דמותה, כולי תקווה שהח"כים יישארו נאמנים לציבור שבחר בנו, לתפיסת העולם ההיסטורית של המפלגה ויבחרו להיות בצד הנכון".

ח"כ יצחק הרצוג וח"כ ציפי לבני עם ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל בסיור המחנה הציוני. צילום: דוברות ח"כ הרצוג

 

בעבר מרים סיני גינתה את החלטת יו"ר המפלגה הקודם יצחק הרצוג לערוך סיור ביישובים יהודיים שנמצאים מעבר לקו הירוק, בהם גם גוש עציון. מרים סיני כתבה אז: "לא סתם הימין המתנחלי משתמש בנרטיב של גוש עציון בשביל להכשיר את הצעדים החד-צדדיים של הקמת התנחלויות".