דיון סוער התקיים הבוקר (רביעי) בוועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת. הוועדה דנה בסוגיית הסדרת היישוב עמונה והעובדה שאם לא יגיעו לפתרון בקרוב הישוב יפונהו.

במהלך הדיון, התפתח דיון סוער בין אוסמה סעדי ושולי מועלם ויו"ר הוועדה ח"כ סלומינסקי, הוציא אותם  מאולם הוועדה.

"אני פונה לממשלה שתקבל החלטות ברורות. ללכת לחוק עוקף בג"ץ זה הזוי." אמר סלומינסקי  "אנחנו מחוקקים ומה שאנחנו מקבלים גם בג"ץ יקבל מבלי לפגוע בו. גם בגירוש אמרו שיהיה שלום והכל היה הפוך", סלומינסקי הביע תקווה שיימצא פתרון לעמונה ותושביו יוכלו להישאר על הקרקע.

 דבריו של גליק בועדת חוקה הבוקר

"יהודה ושומרון היו מאז מתמיד ביתנו. חברון, בית-אל ועמונה הם חלק בלתי נפרד מארץ ישראל, דינם בדיוק כמו תל אביב ורמת גן וכשם שבכל מקום אחר בארץ הגיעו לפתרונות שונים בין על ידי פיצוי כספי ובין על ידי מתן קרקע אחרת לבעלי הקרקע המקוריים, קל וחומר בעמונה ששם אין אפילו בעל קרקע שהוא עותר קונקרטי אשר דורש את הבעלות על האדמות. אני מתנגד בתוקף לנוכח התאווה להרס עמונה אשר כזכור קמה בעידוד ממשלות ישראל. יש וניתן להגיע לפתרון בנושא הסדרת עמונה לשביעות רצון כולם ולחיזוק ההתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל".

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה בדיון כי "ישנם גופים פוליטיים הממומנים על ידי האיחוד האירופי ומנסים להשיג רווח פוליטי במסווה זכויות אדם. אני שואלת מי הם אותם בעלי קרקע? איפה הם נמצאים? לא הגיע עדיין אדם אחד שטען שהקרקעות שלו. אתם באים לטעון שהישובים הוקמו בחטא אבל הם הוקמו מתוך אידאל של שיבה לארץ  בעידוד ממשלות ישראל. מחזה של גירוש יהודים מבתיהם לא ישוב על עצמו 11 שנה לאחר ההתנתקות מעזה".

לדבריה היישוב עמונה יוסדר וזו מטרתו של חוק ההסדרה – הן כלפי עמונה והן כלפי כלל ההתיישבות. "יחד עם זאת, ברור שיהיו מקומות בהם לא יתאפשר לבצע את ההסדרה ונצטרך לגבש פתרון חלופי".

 פינוי עמונה, 2006. צילום: פלאש 90
פינוי עמונה, 2006. צילום: פלאש 90

ח"כ יהודה גליק התייחס בדבריו לפתרונות האפשריים להסדרת עמונה. "אם רוצים לבטל את ההריסה בעמונה זה דבר מאוד פשוט – לבטל את צווי ההריסה. הפה שאסר הוא הפה שהתיר. צווי ההריסה שהוצאו בעמונה הם צווי הריסה מנהליים ולא שיפוטיים. בדיוק דקה ייקח לשר הביטחון לבטל את הצווים המינהליים וחסל סדר הריסת עמונה.

"אם רוצה הממשלה להכשיר את עמונה בהכשר בג"ץ, היא יכולה להודיע כי היא מתכוונת לאשר תב"ע לישוב, ולאחר האישור יוכלו תושביו לבקש היתרי בניה כדין בתוך כמה חודשים, ורק כנגד מי שלא יבקשם יחודשו הליכי ההריסה".

גליק הוסיף, "הפיתרון המתבקש הנוסף הוא החלת חוק התכנון והבניה על הישובים הישראלים באיו"ש, אם בצו צבאי או על ידי הכנסת. אם המדינה החילה עד היום כמעט את כל חוקיה באיו"ש, מדוע שלא יחול בו גם חוק התכנון והבניה, המחייב צו הריסה שיפוטי ביחס לכל מבנה העומד כבר 30 יום?".

הוא הזכיר כי כאשר הכנסת החילה את חוק ההתנתקות על גוש קטיף, איש ממשרד המשפטים לא טען כי הכנסת לא רשאית להחיל את החוק הישראלי מחוץ לקו הירוק. "פסק דין בבג"ץ קבע שהכנסת רשאית להחיל את חוקיה בכל מקום ללא הגבלה. הצעד המתבקש לעשות – לאשר את הישוב מיד, כל עוד הישוב נמצא בתהליכי אישור איש לא יוציא לו צווי הריסה".
חגי סימן טוב

חגי סימן טוב