התקרבות ביחסים בין ריאד וירושלים? רק בתמורה להכרה בגבולות שלפני מלחמת ששת הימים. זה המסר שהעבירה סעודיה לישראל, כך על פי גורם מדיני שצוטט באתר NRG. פרסום זה מגיע לאחר שאתמול (ש') פורסם ב'טיימס' הלונדוני כי השתיים מקיימות מגעים על כינון קשרים מסחריים ביניהן.

הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס

עוד צוטט הגורם המדיני כאומר שהעמדה הזו חודדה על רקע ביקור הנשיא טראמפ במזרח התיכון, בו ניסה לקדם את ההסדר האיזורי, בו יהיו מעורבות שתי המדינות. המקור המדיני מסר גם כי הסעודים דורשים שישראל תבהיר שהגבולות העתידיים של המדינה הפלסטינית יתבססו על קווי 1967 וזאת כחלק מהיוזמה הסעודית, תנאי הכרחי מבחינתם להתקדמות מדינית. יש לציין כי הסעודים מוכנים לכך שהנסיגה בפועל לגבולות אלה תהיה בעתיד.

אם דברי המקור, שאינו מקושר ללשכת ראש הממשלה, נכונים, אזי מדובר במכה עבור הימין, שכן נתניהו קיווה להצליח ליצור מצב בו ההסדר האיזורי יוקדם לתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים. פרוש הדבר הוא שהסעודים לא יסכימו לקדם את היחסים עם ישראל לפני פריצת דרך עם הרשות.

ראוי להזכיר כי גורם בכיר במשלחת רה"מ ליוון אמר לכתבים בשבוע שעבר כי צפויות התפתחויות משמעותיות בקשרים בין ישראל ומדינות המפרץ, אך זה סירב להרחיב.

בנוסף, פורסם כי מדינות המפרץ וערב הסעודית הציעו לישראל נורמליזציה תמורת הקפאת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון והקלה על הכנסת הסחורות לעזה. בין היתר דובר על פתיחת המרחב האווירי של סעודיה לטיסות אל על למזרח הרחוק.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.