לאחר שהתערבה במשבר הר הבית, נראה כי המשבר סביב אתרים קדושים פוקד את עצמה. שר החוץ הסעודי, עדאל אל ג'ובייר, טען כי "הכריזה מלחמה נגד הממלכה". דבריו מגיעים בתגובה להאשמות המדינה המוחרמת כי סעודיה עושה פוליטיזציה למצוות החאג', העלייה המוסלמית לרגל למכה, בשל הגבלת אזרחים קטארים בקיום המצווה.

 

לטענת הוועדה הלאומית לזכויות האדם של קטאר, אזרחים קטארים נדרשים להיכנס לסעודיה דרך שדה התעופה בדוחא בלבד. אל ג'ובייר אמר לרשת 'אל ערבייה' כי דרישות קטאר להפיכת האתרים הקדושים לבין לאומיים "הן תוקפניות והכרזת מלחמה נגד הממלכה". השר הסעודי הוסיף: "אנו שומרים לעצמנו את הזכות להגיב לכל מי שקורא לבינאום האתרים הקדושים".

מוקדם יותר פרסמו ארבע המדינות שהובילו את החרם על המדינה תומכת הטרור ובכללן: סעודיה, איחוד האמירויות, מצרים ובחריין רשימה המונה 13 דרישות מקטאר. בין הדרישות: צמצום התמיכה באחים המוסלמים, סגירת ערוץ אל ג'זירה בדוחא, סגירת הבסיס הצבאי בטורקיה וניתוק היחסים עם איראן. שרי החוץ של המדינות אמרו היום כי הם מוכנים להידברות עם קטאר אם זו תראה נכונות להיענות לדרישותיהן.

כזכור, בתחילת חודש יוני הודיעו המדינות כי הן מנתקות את היחסים הדיפלומטיים עם קטאר, בשל תמיכתה בארגוני טרור קיצוניים, בהם דאעש, אל-קאעידה וחמאס. גם שיחת חיזוק היחסים בין קטאר לאיראן היוותה את הגורם למהלך. המדינות הציבו אולטימטום לקטאר ולאחר שזו דחתה אותם הטילו עליה סנקציות.

שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר. צילום: רויטרס
שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר. צילום: רויטרס
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.