שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר. צילום: רויטרסשר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר. צילום: רויטרס

מחריפה את הטון מול בעקבות ירי ע"י המורדים החות'ים לעבר נמל התעופה בריאד בסוף השבוע. כזכור, הטיל שירו בשבת המורדים הנתמכים ע"י איראן יורט ע"י מערכת ההגנה הסעודית.

בראיון לרשת CNN אמר הערב (ב') שר החוץ של סעודיה, , כי " ירה טיל איראני משטח שבו מחזיקים החות'ים בתימן. אנחנו רואים בכך צעד מלחמתי. איראן לא יכולה לשגר טילים לעבר ערים ועיירות סעודיות ולצפות שלא ננקוט צעדים". בראיון ציין כי למרות שידה של סעודיה מושטת לאיראן מאז 1979 מקבלים הסעודים בתמורה "רק הרג והרס".

קודם לכן הבהיר כי "סעודיה שומרת לעצמה את הזכות להגיב על פעולות המשטר האיראני התוקפני בזמן ובדרך המתאימים". "הטרור האיראני ממשיך להפחיד חפים מפשע, לעבור על החוק הבינלאומי ולהרוג ילדים", הוסיף אל ג'ובייר. "המעורבות האיראנית פוגעת בביטחון מדינות האזור ומשפיעה על השלום העולמי. אנו לא נקבל פגיעה בביטחון הלאומי שלנו".

אמש תקף דובר הקואליציה הערבית בסעודיה את ההכשרה, הטכנולוגיה ואמצעי להחימה שמספקת איראן לח'ותים. היום הציגו המורדים מערכת טילים חדשה נגד כלי שיט.

ברקע ההאשמות של סעודיה כלפי איראן וחיזבאללה, נוכחת התפטרותו של ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי, בעל האזרחות הסעודית. השמועות על ניסיונות ההתנקשות לכאורה באל חרירי נמשכות בממלכה הסעודית בעוד בלבנון הודפים את הטענות. את ההתפטרות כינה מזכ"ל חיזבאללה, , "שיגעון סעודי".

מנגד כלי תקשורת המזוהים עם איראן, פקפקו בהתנהלות יורש העצר הסעודי, , שהורה על מעצרים נרחבים של נסיכים ובכירים פוליטיים במדינה. בין הטענות נרמז כי סלמאן עומד מאחורי התרסקות המטוס בו מצא את מותו הנסיך מנסור.

מישל עאון, נשיא לבנון אמר היום בישיבת קבינט בארמונו כי "הירתמותם של הפוליטיקאים להרגעת המצב רק תחזק את היציבות הביטחונית ואת האחדות הלאומית". עאון טרם קיבל את הודעת ההתפטרות של רה"מ והוא ממתין לשובו של אל חרירי ללבנון על מנת שיימק את החלטתו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.