שבעה מחבלים נהרגו ומאות מחבלים נפצעו בסבב עימותים אלים עם כוחותינו לאורך גבול רצועת אתמול (שישי).

עימותים אלימים בגבול הרצועה. צילום: עבד רחים קאטיב, פלאש 90

 

בהפרות הסדר האלימות השתתפו כ-20,000 מחבלים במספר מוקדים לאורך הגדר. הם השליכו למעלה מ-100 רימונים ומטעני נפץ, הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת.

כוחותינו הגיבו באמצעים לפיזור ובירי.וכלי טיס של צה"ל תקף עמדה של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. בנוסף, כוחות צה"ל זיהו מספר חשודים שחצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה, ומיד לאחר מכן ברחו בחזרה לשטח רצועה. אין נפגעים בקרב כוחותינו ולא נגרם נזק.

רימונים ומטעני נפץ שהושלכו לעבר כוחותינו. צילום: דובר צה"ל

 

במהלך השבת עסקו כוחות הביטחון בנטרול וזיכוי מבוקר של מטענים ורימונים שהושלכו לעבר חיילנו ולא התפוצצו. כמו כן, צוותי כיבוי בסיוע קק"ל, רשות הטבע והגנים ורכזי ביטחון אזוריים פעלו היום בגזרת העוטף לכיבוי 4 שריפות כתוצאה מבלונים.

עימותים אלימים לאורך גבול הרצועה. צילום: ערבי

 

בהודעה שפרסם דובר צה״ל עם מסר לחמאס נכתב: ״אנו ערוכים לפעול למול אירועים דומים. נסיונות לבצע פעילות טרור יתקלו בתגובה קשה״.

מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר מגיע לאיזור העימותים. צילום: ערבי

 

בתוך כך, חבר הלשכה המדינית של חמאס, ח'ליל אל-חיה, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יצטרך "לשלם מחיר" כדי לראות את החיילים השבויים בידי חמאס והוסיף כי נתניהו הוא "שועל ערמומי" שלא חוסך במאמצים כדי לדרוש את חייליו חזרה בפרומים בינלאומיים.

אל-חיה אף פנה ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן והזהיר אותו שוב מ"כל פעולה חדשה נגד רצועת עזה". הדברים מגיעים על רקע כישלון מאמצי הפיוס בין חמאס לבין הרשות הפלסטינית ונאום "השלום" בעצרת הכללית האו"ם, אותו הגדיר כ"מתן אור ירוק להמשך הפשעים של הכיבוש", "דקירת סכין בגב העם הפלסטיני" ו"מתן פרס חינם לכיבוש".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לרשת CNN. צילום מסך

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו העניק הלילה (שבת) ראיון לרשת CNN ונותר לא מחויב לפתרון 2 המדינות. יחד עם זאת, נתניהו הבטיח לבחון את תכנית השלום של ממשל טראמפ "בכובד ראש ובראש פתוח".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי אתמול בניו יורק. צילום: לע"מ

 

מוקדם יותר, נפגש ראש הממשלה עם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי. בשיחה ביניהם הבהירה היילי כי: "אבו מאזן אשם במצבם של הפלסטינים, לא ישראל". נתניהו הודה לה ואמר: "האולם של העצרת עדיין מלא בהחלטות אנטי ישראליות, אבל כשאת שם המצב טוב יותר".

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. צילום: רויטרס

 

הרשות הפלסטינית פנתה אתמול לבית הדין הבינלאומי בהאג בבקשה שיורה לבית הלבן להחזיר את שגרירות ארה"ב לתל-אביב. בהודעה מטעם בית הדין נמסר כי הפלסטינים ביקשו "להורות לארה"ב של אמריקה להוציא את משלחתה הדיפלומטית מעיר הקודש ירושלים".

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל:עוד באותו נושא