No Tag To Print

סמוטריץ, תתנצל

בסביבת נתניהו חוששים שאם יפטר את סמוטריץ הדבר ייחשב כסטירת לחי בפניה של הציונות הדתית | טור דעה

כשיאיר לפיד צייץ בטוויטר איזו שטות על מדינת כל אזרחיה, הוא מיהר להתנצל ולהסביר שהוא כתב את הדברים מהמקלחת. יכול היום השר סמוטריץ לאמץ את שיטת לפיד ליציאה ממצבים מביכים ולהסביר שכתב את הביקורת הנוקבת על נתניהו בשיא צום תשעה באב, כשהראש קצת כואב, הגרון יבש, הלב דואב והאצבעות על המקלדת כנראה איבדו כל רסן.

על התוכן אין עוררין. החלטת בית המשפט בנצרת לאסור על הפרדה מגדרית באירוע מקומי בעפולה המיועד לתושביה החרדים של העיר קוממה את רובנו. גברים ונשים. מקור הפסיקה בהחלטת ממשלה שאותה צריך לתקן. כולם גם מסכימים עם שר התחבורה שיש צורך לעשות שינוי במערכת המשפט. מן המסד ועד הטפחות.

שרת המשפטים (יו"ר מפלגתו של סמוטריץ) שקד החלה את המהלך המבורך הזה, והממשלה הבאה שתקום צריכה להמשיך את הרפורמה בעצימות גבוהה יותר. זה יקרה רק אם תקום כאן ממשלת ימין, ולכן – בטח בתקופת בחירות – אמירות כאלה של שר בכיר בממשלה וחבר קבינט נגד ראש הממשלה גורמות רק נזק.

מאז מונה לממשלה, סמוטריץ מקדיש חלק ניכר מזמנו בכתיבת ציוצים בטוויטר. לגייטימי. לנגד עינינו התגלה כותב מוכשר, חד, ציני וסרקסטי כשצריך, ענייני כשמתבקש ובעיקר ממוקד ומעניין. אתמול הייתה חריגה מיותרת. דברים כאלה מתאים לסתיו שפיר או לאהוד ברק לכתוב. לא לשותף בממשלת הימין.

יש דברים שלא כותבים או אומרים, גם אם הם האמת בעינייך. תשאל את איילת שקד שיודעת היטב לשמור על ממלכתיות.

פיטורים יחזקו את הימין המאוחד
נתניהו, מספרים בכירים בליכוד, מאוד לא אהב את דבריו של סמוטריץ ב"קבינט הטוויטר". במידה מסויימת ראש הממשלה אפילו הופתע ואולי אף נפגע מהתוכן ומהסגנון הבוטה. הוא החליט להוציא לשר התחבורה הטרי כרטיס צהוב. לכתב של בלפור, עמית סגל, "הודלפה" ידיעה שראש הממשלה מקיים משעות הבוקר דיונים בנוגע לאפשרות לפטר את סמוטריץ.

אם נתניהו רציני בכוונותיו – למה לאיים ולא לבצע? כי ראש הממשלה זהיר במהלכיו. אם את בנט לא פיטר, למרות שזה תקף אותו מעל כל במה אפשרית, למה את שר התחבורה כן? נתניהו חושש שאם יפטר את סמוטריץ, הרב פרץ יתפטר במחאה גם הוא מתפקידו כשר החינוך.

באיחוד מפלגות הימין יציירו את ההחלטה של נתניהו כסטירת לחי בפניה של הציונות הדתית. יהיו שיפרשו החלטה כזאת כצעד ראשון של נתניהו לקראת התנתקות ממפלגת איחוד הימין והליכה לאופציה אחרת של אחדות עם גנץ והחרדים. פיטורי סמוטריץ עשויים בסופו של דבר לחזק את מפלגתה של שקד, על חשבון הליכוד. לאחד את המצביעים הדתיים-לאומיים תחת המטרייה החדשה-ישנה. הדבר האחרון שנתיהו צריך עכשיו זה לראות, לצד ליברמן המתחזק בסקרים, גם את שקד פורחת ומגיעה למספר דו ספרתי של מנדטים.

נכון, מדגדג לראש הממשלה להוכיח לזה שטען שהוא "אפס במנהיגות", שיעור או שניים במנהיגות. אבל נתניהו מחושב ושקול, בטח בימי בחירות. את סמוטריץ, כך אני מעריך לפחות, הוא לא יפטר אלא אם כן שר התחבורה ימשיך בקו התוקפני הזה.

בלי קשר עננת הפיטורים שמרחפת לכאורה מעל ראשו, טוב יעשה סמוטריץ אם יביע חרטה על הסגנון הלא ראוי. לא כך צריך מנהיג בכיר לכתוב על ראש הממשלה הנבחר. השר סמוטריץ, ביום חמישי נחגוג כולנו את חג האהבה (ט"ו באב). הזדמנות מצויינת להוציא הבהרה לדברים שכתבת (אפשר גם בטוויטר) וזו תהיה כיונת שלום עם עלה של זית המתעופפת לבלפור, ותאפשר לגוש הימין להימנע מהכפשות מיותרות ומצעדים שכולנו עלולים להתחרט עליהם.

תנו לשמאל לירות בתוך הנגמ"ש. הם עושים את זה טוב יותר.

It is not Android