ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: פלאש 90
ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: פלאש 90

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), שטרם כהונתו כחבר כנסת עבד כעו"ד בעמותת רגבים, הגיב לטענות בדבר סמיכות הזמנים בין פרסום דו"ח מבקר המדינה בעניין הרשויות המקומיות לבין קידום החוק שלו בעניין המבקר. "הניסיון לכרוך בין דו"ח המבקר שמתפרסם היום לבין עמדתי ביחס לתפקידו וסמכויותיו של המבקר ולחוק אותו אני מקדם הוא קונספירציה מופרכת", טען.

"הוויכוח שלי עם מבקר המדינה לגבי תפקידו וסמכויותיו מתקיים כבר למעלה משנה. הוא החל בוויכוח שהתקיים בוועדה לביקורת המדינה סביב החלת הביקורת על קק"ל כבר בחודש יוני 2016 (לפני שנה וחצי!), המשיך בהצלחה שלי למנוע אישור תקנות שהמבקר ביקש לאשר בוועדה לביקורת המדינה בדצמבר 2016 והגיע אל הצעת החוק שהנחתי על שולחן הכנסת עוד ביום 8.5.17 (לפני כחצי שנה). קדמה להנחת החוק עבודה של שבועות רבים מול הלשכה המשפטית של הכנסת – כל זאת הרבה לפני שהדו"ח הנוכחי התחיל בכלל להיכתב", אמר.

"יש לי עמדה עניינית ומקצועית באשר לתפקידו וסמכויותיו של מבקר המדינה ובעזרת ה' אמשיך לקדם אותה ככל יכולתי לטובת אזרחי ישראל. לגופן של טענות המבקר באשר לתנועת רגבים ולעמותת אופ"ק להתיישבות (שאני כמובן גאה מאוד על חלקי בפעילויותיהן החשובות!): ראשית, שתי העמותות הללו, יוצאות בסדר גמור בדו"ח והמבקר לא בא אליהן בטענות. טענות המבקר מופנות לשיטת מבחני התמיכה של מוא"ז מטה בנימין. מדובר ב 16 מבחני תמיכה שרק 2 מהן נוגעות לרגבים ואופק. בכל מקרה לא נטען להתנהלות בעייתית של עמותות אלה", הבהיר סמוטריץ'.

לדבריו, "גם אם היתה ביקורת כזו הקשורה לרגבים ולאופ"ק הרי שהיא אינה נוגעת לי כלל ועיקר. ברגבים הועסקתי כעו"ד וכמנהל פעילות ללא שום זיקה לתחום הכספי. עמותת אופ"ק רשומה בכתובתי מאחר וכעו"ד חתמתי על מסמכי ההקמה שלה לרשם העמותות. בתקופתי כחבר עמותה באופ"ק העמותה לא קיבלה תמיכות. פרשתי מחברותי בה עם כניסתי לכנסת ביום 31.3.15. והיא החלה לקבל תמיכות ממטה בנימין רק בשנת 2016 (כשנה לאחר פרישתי ממנה). אין שום קשר בין דו"ח המבקר שפורסם היום לביני ובוודאי לא לחוק שאני מקדם להסדרת תפקידו וסמכויותיו".

"והערה לסיום לכל חובבי ז'אנר תאוריות הקונספירציה – אם כבר אז אני מציע לכם לבחון את ההקשר, רק בכיוון ההפוך – האם ייתכן שמשרד מבקר המדינה שרבב את שתי העמותות לדו"ח כדי לנקום בי על המהלכים שאני מוביל מולו", חתם חה"כ את דבריו.

רגבים: "טענת הטעם לפגם במימון הפעילות ע"י המועצה – מגוחכת"

"לתמוך במסתננים מותר, וברגבים לא?", כך הגיבו בתנועת 'רגבים' לביקורת דוח מבקר המדינה על תמיכת המועצה האזורית מטה בנימין בארגון. "תמיכת הרשויות המקומיות בפעילות רגבים נעשתה תוך שמירה קפדנית על כללי המנהל התקין ודרישות החוק. יש רשויות שמבזבזות את כספי הציבור על תמיכה בארגונים קיצוניים אנטי ציוניים, ויש כאלו, כדוגמת הרשויות ביו"ש, שרואות בשמירה על אדמות המדינה כערך ציבורי וציוני, אנו גאים בהן".

"תנועת רגבים מוכרת למעלה מעשור כשחקן מרכזי בתחום שמירת אדמות המדינה, מאבק בבניה בלתי חוקית ובפגיעה באיכות הסביבה, וכן בשמירה על מנהל תקין בנושאים אלו, ולפיכך אך טבעי כי המועצה האזורית בנימין, כמו רשויות מקומיות נוספות, תומכת בפעילות רגבים המתבצעת בתחומה", הוסיפו בתנועה.

היישוב שילה במועצה האזורית מטה בנימין. צילום: פלאש 90
היישוב שילה במועצה האזורית מטה בנימין. צילום: פלאש 90

"בזמן שעיריית תל אביב מעבירה מדי שנה מאות אלפי שקלים מכספי הציבור, לארגונים קיצוניים אנטי ציוניים כמו שלל ארגוני סיוע למסתננים מאפריקה, 'רופאים לזכויות אדם', תיאטרון יפו שמעלה הצגות על הנכבה ו'האגודה לזכויות האזרח', אנו גאים בכך שהרשויות המקומיות ביהודה ושומרון פועלות לקדם אינטרס ציוני מובהק של שמירת אדמות המדינה", ציינו.

"בג"ץ קבע זה מכבר כי הרשויות המקומיות רשאיות לתמוך בפעילות ציבורית בסוגיות מדיניות ולאומיות, וזאת תוך שמירה על כללי המנהל התקין, ניהול דיון וליווי של הייעוץ המשפטי. לטענה המשתמעת כי יש קשר בין תמיכת המועצה לבין העובדה שמנכ"ל העמותה שימש בעבר כעוזר ראש המועצה אין שחר, מאחר ורשויות מקומיות נוספות תומכות בפעילות רגבים בהיקפים דומים. זאת ועוד, פעילותו של מנכ"ל העמותה נעשתה בהתאם להנחיות ייעוץ משפטי מלווה, תוך הקפדה על ההנחיות למניעת ניגוד עניינים ולזות שפתיים".

"עמותת רגבים עוסקת רבות בענייני מנהל תקין, ולכן אך טבעי יהיה שתעתור לבית המשפט כנגד רשויות שונות שחל ליקוי ממשי בתפקודן – והראיה לכך שבמקרים רבים בתי המשפט קיבלו את טענות העמותה. רק לפני ימים ספורים שיבח בג"ץ את חשיבותה של עתירה, שהוגשה במסגרת הפעילות הנתמכת ע"י מועצת בנימין, כנגד בניה בלתי חוקית והשתלטות על קרקעות, וקבע כי 'אכן עתירות מהסוג הזה מסייעות ומאירות עם זרקור על השטח'".

"הטענה בדו"ח כי יש טעם לפגם בכך שרשות מוניציפלית תתמוך בפעילות משפטית של הגשת עתירות כנגד רשויות מדינה שונות, שאינן ממלאות את חובתן הציבורית וכשלו בתפקודן, מגוחכת לא פחות ממי שיטען מדוע מבקר המדינה ממומן מכספי המדינה ובמקביל מבקר את פעילותה".

דוח המבקר: "מתן התמיכות נתפר למידות עמותות ספציפיות"

כזכור בדוח שפרסם היום (ג') מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, נטען מצא כי חלק מסמכויות המועצה האזורית מטה בנימין מופעלות בידי גופים פרטיים בניגוד לדין ומתוקצבים ע"י המועצה. הקריטריונים שפרסמה המועצה לחלוקת תמיכות למוסדות ציבור כללו גם כאלה המנוגדים לנוהל התמיכות של משרד הפנים וכן שמירת קרקעות וגאולת קרקעות. נמצא כי לצורך מתן התמיכות קבעה המועצה תנאים רבים וספציפיים כך שמעט מאוד גופים יכלו לעמוד בהם ועולה חשש כי "נתפרו למידותיהן של עמותות ספציפיות".

ראש המועצה, מר אבי רואה שימש בין השנים 2013-2017, גם כיו"ר מועצת יש"ע. עפ"י הדוח, כראש המועצה מטה בנימין פעל רואה בניגוד עניינים מוסדי בכל הנוגע למעורבותו בהענקת התמיכות של המועצה למועצת יש"ע כך שהמועצה האזורית שימשה כצינור להעברת כספים מהמדינה לעמותה. "העברה 'סיבובית' של חלק ממענקי הממשלה לעמותה מעלה חשש לעירוב שיקולים זרים של מקבלי ההחלטות".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20