המשבר בקואליציה הולך ומחריף: ח”כ בצלאל סמוטריץ () ממשיך לתקוף את ראש הממשלה, שלדבריו “מבשל בשקט בשקט מהלך של הקמת פלשתין”. חבר הכנסת מנה בין השאר את הדיבורים על וועידת שלום איזורית, הקפאת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות, פרסומים על המגעים שניהל נתניהו עם הרצוג וכוונתו של נתניהו לבנות ‘ציר עוקף איראן’.

לדברי סמוטריץ’, “נתניהו מחמיץ במו ידיו את ההזדמנות שנקרתה בדרכה של מדינת ישראל עם כניסתו של טראמפ לבית הלבן. במקום לשנות את השיח ולחזור בו מנאום בר-אילן, נתניהו חוזר בו מהבטחות הבחירות ומכניס את מדינת ישראל בחזרה אל הבוץ והמחויבות של המדינה הפלשתינית. כך, ביוזמתו של נתניהו, הממשל החדש מגלה אובססיה לנושא הפלשתיני בדומה לזו שאפיינה את ממשל אובמה ומדינת ישראל מאבדת שוב מעצמאותה ומתנדבת לבקש ולקבל אישור כדי לבנות בירושלים”.

חבר הבית היהודי איים כי אם האמון בנתניהו יימשך, עסקת השלום תיפול על אנשי הימין כרעם ביום בהיר. “במצב הזה, ואם נאפשר לנתניהו להמשיך ולבשל את המהלך המדיני מאחורי הקלעים, הוא יפתיע את כולנו בוקר בהיר אחד עם ‘עסקה סגורה’ שתכלול מהלך אזורי שבו הוא ינסה להגיע להבנה עם טראמפ ועם עוד כמה ראשי מדינות בעולם הערבי על גבולותיה של מדינת ישראל. הגבולות הללו יחפפו ככל הנראה את הגושים פלוס מינוס כאשר כל שאר השטח (למעלה מתשעים אחוז) ייועד לישות ערבית עתידית (מה שנתניהו מגדיר ‘מדינה מינוס’ שבה השליטה הביטחונית נשארת של צה”ל). ירצו הערבים יקימו אותה עכשיו, לא ירצו יקימו מתי שירצו”.

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו במסיבת העיתונאים המשותפת. הזדמנות היסטורית?. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ ורה”מ נתניהו במסיבת העיתונאים המשותפת. הזדמנות היסטורית?. צילום: רויטרס

סמוטריץ הוסיף והזהיר כי פירושו “הקמת פלשתין מטר מנתב”ג עם אשליות דומות לאלו שהיו לנו כשברחנו מעזה שניתן יהיה לשלוט במה שיכנס ויצא לשם ושתהיה לנו לגיטימציה בינלאומית להגן על עצמנו אם יתקפו אותנו אחרי שנצא משם. זה לא עובד בעזה, לא ברור למה יש מי שמאמין שזה יכול לעבוד ביהודה ושומרון”..

חבר הכנסת עבר לקווים מעשיים ושטח את ציפיותיו מנתניהו: דרישה לבנייה מאסיבית מחוץ לגושי ההתיישבות, הקמה מיידית של יישוב חלופי למפוני עמונה, החלת ריבונות על מעלה אדומים.

סמוטריץ’ התייחס גם לביקורת אפשרית שעלולה להיות מותחת בו בשל דבריו והבהיר כי בעיניו “שלמות הארץ חשובה יותר משלמות הקואליציה”. ח”כ הבית היהודי הוסיף עקיצה לחברי וכתב: “עכשיו בליכוד בטח יכעסו עלי מאוד ויטענו שאני סתם מאשים את רה”מ בהאשמות שווא. הם בוודאי לא מעלים בדעתם שראש הממשלה וראש מפלגתם ייקח את המדינה שאנחנו כל כך אוהבים להרפתקה מסוכנת ולא ציונית כזו. אני כמובן אשמח מאוד שיתברר שטעיתי. אבל אם לא – אז הם יצטרכו להוכיח ששלמות הארץ חשובה להם גם משלמות המפלגה”.

מחר: תם האולטימטום של אנשי הבית היהודי

דבריו הקשים של סמוטריץ מגיעים על רקע המשבר הקואליציוני הכבד, בין השאר גם סביב הצעת החוק שלו לסיפוח מעלה אדומים. מוקדם יותר היום נדחה הדיון בוועדת השרים על חוק הסיפוח בשבוע. בנוסף, הלחץ ממפוני היישוב עמונה, אשר מנהיגיהם שובתים רעב בימים אלו.
בשבוע שעבר יו”ר סיעת הבית היהודי, שולי מועלם, הצהירה כי אם נתניהו לא יקים יישוב חלופי עבור תושבי עמונה – מפלגתה תלך לבחירות. מנגד, פקיד בכיר המקורב לנתניהו סיפר היום לערוץ 20 כי בפגישתו עם נציג ארה”ב ג’ייסון גרינלבלט, העלה נתניהו את סוגיית עמונה. לא ברור אם השניים הגיעו להסכמות כלשהן בנושא.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.