בעקבות כוונת המשטרה שלא לאפשר כניסת יהודים להר הבית ביום ירושלים, פנה הערב (דW) ח"כ בצלאל (איחוד מפלגות הימין) לרה"מ ושר הביטחון ולשר לביטחון פנים גלעד בדרישה לפתוח את האתר הקדוש לכניסת יהודים.

"בשבוע האחרון פרסמה משטרת ישראל הודעה בעניין פתיחת ליהודים ביום ירושלים הקרוב. בהודעה נכתב: 'מדי שנה סגור לביקורים בימים האחרונים של חודש הרמדאן, מטעמים של שלום הציבור ובטחונו וסדר ציבורי'. אין מה להכביר במילים בדבר החובה הפשוטה של ממשלת ישראל להורות למשטרה לפתוח את בשגרה וקל וחומר ביום ירושלים לכניסת יהודים", כתב סמוטריץ'.

תצפית לעבר הר הבית. צילום: אהרון קרון, פלאש 90

 

"בנוסף לכך, אין שום תירוץ שיניח את הדעת מדוע הר הבית ייסגר לכניסת יהודים בשל איומים בשימוש אלימות והפרת הסדר הציבורי מצד גורמים קיצוניים מוסלמים. מקרה זה הוא אחד ממקרי הבוחן בו אסור למדינת ישראל להיכנע לאיומים באלימות. על אף שעברו 52 שנים משחרור ירושלים והר הבית וחזרתנו לנחלת אבותינו ומקום המקדש עוד מהדהדת קריאתו של מח"ט הצנחנים דאז מוטה גור 'הר הבית בידנו'". לדבריו, "הגיעה העת שהר הבית באמת יהיה בידינו".

מוקדם יותר נמסר מלשכת השר ארדן בעניין העתירה להתיר עליית יהודים להר ביום ירושלים: "בעקבות דין ודברים בין השר לביטחון הפנים לבין פיקוד משטרת ישראל, מבקשים גורמים אלה להבהיר כי עמדתם הייתה ונותרה שיש לעשות את כל הניתן על מנת לאפשר ליהודים ולבני דתות אחרות לעלות להר הבית כמקובל במהלך השנה, ולרבות במהלך , תשע"ט. עמדה זו תנחה גורמים אלה בסמוך ליום עצמו, וזאת בכפוף להערכת מצב ביטחונית ומבצעית כפי שצוין בסעיף 17 לתגובת המשיבים".

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא