בימין מכחישים את הדיווח של כתב ‘הארץ’ חיים לוינסון, לפיו ראש הממשלה בנימין מתכוון לקדם הצעת חוק שתשלול סמכויות מבית המשפט העליון, זאת במטרה למנוע אפשרות להעמדתו לדין.

“במסגרת המשא ומתן הקואליציוני עולות הצעות שונות על ידי השותפות הקואליציוניות של , לרבות בתחום השבת האיזון בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת”, נמסר מפלגת . “הפרסומים הסנסציוניים בתקשורת כוללים גם הצעות שלא נידונו, ופרשנות מגמתית ומטעה שנועדו למנוע כל ניסיון להחזיר את האיזון בין הרשות המחוקקת שנבחרה על ידי העם, לבין הרשות השופטת. העיקרון שימשיך להנחות את הוא שמירה על בתי משפט עצמאיים וחזקים, אך אין זה אומר שבית המשפט הוא כל יכול”.

ח”כ בצלאל סמוטריץ’ צייץ בתגובה בטוויטר: “קורא את זעקות השבר של השמאל כאן (על הפייק-אייטם המופרך של לוינסון…) ושואל את עצמי האם עד לפני שלושים שנה לא היתה כאן דמוקרטיה?! האם חיים כהן, ולנדוי, ואגרנט, ושמגר לא היו דמוקרטים?! לא ידעתי שאהרון ברק המציא את הדמוקרטיה… הוא גנב אותה ואנחנו בסך הכל נחזיר אותה לעם. זה הכל”.

נשיא ביהמ”ש העליון לשעבר הפרופ’ אהרון ברק. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

על פי הדיווח שהוכחש, תחוקק פסקת התגברות מורחבת שלא תאפשר לבית המשפט העליון, במקרה של מתן חסינות לנתניהו בועדת הכנסת, להפוך את ההחלטה. את הנספח המשפטי מובילים יו”ר צוות המשא ומתן של הקאוליציה השר וח”כ סמוטריץ’. עוד נטען בכוונת ראש הממשלה לקדם תיקון לחוק שימנע מבג”ץ לדון בהחלטות הממשלה, השרים או ועדות הכנסת, או שיהפוך למעשה את ההמלצות ללא מחייבות. בין היתר נדונה אפשרות לביטול “עילת הסבירות”.

במקביל, חשף הבוקר העיתונאי מתי טוכפלד ב’ישראל היום’ כי מתגבש מסמך בן 16 סעיפים לשינוי מערכת המשפט שמטרתה “להחזיר את יכולת המשילות”. בין סעיפי הרפורמה – , חוק החסינות וצמצום זכות העמידה בפני בג”ץ. המסמך חובר ע”י ‘איחוד מפלגות הימין’ וב’ליכוד’ צפויים להוסיף סעיפים נוספים. לפי הידיעה, המסמך בשלבי ניסוח סופיים כשההערכות הן כי מרבית הסעיפים יאושרו. רה”מ נתניהו טרם נתן את אישורו הסופי לכלל המרכיבים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.