בעקבות החלטת בג״ץ הדרמטית אמש (א׳), יזם יו״ר מפלגת ׳האיחוד הלאומי׳ בצלאל סמוטריץ׳ כינוס פגרה חריג של הכנסת במטרה לבטל את סעיף 7א לחוק יסוד: הכנסת.

כך למעשה תבוטל רטרואקטיבית את פסילתו של ד״ר מיכאל בן ארי (עוצמה יהודית) מלהתמודד לכנסת. כזכור, השניים חברו יחד עם ׳הבית היהודי׳ לרשימת ׳איחוד מפלגות הימין׳ לכנסת למניעת אובדן קולות בימין.

מיכאל בן ארי בוועדת הבחירות. צילום: נועם רבקין פנטון – פלאש 90

 

לפי דברי ההסבר של הצעת החוק, הצעד נדרש בשל הפעלת הסעיף נגד אנשי ימין בלבד: ״ההטייה הפוליטית של בית המשפט העליון מהווה עיקור של רצון המחוקק ופגיעה בדמוקרטיה, אשר על כן מוצע לבטל את סעיף 7א לחוק היסוד, עקב השימוש לרעה שעשה בו בית המשפט העליון״.

״שמענו אתמול הרבה גינויים להחלטת בג״ץ, אבל לא די בדיבורים, הגיע העת למעשים״, הבהיר סמוטריץ׳. ״לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל "מועצת חכמים" מחליטה עבור אזרחי ישראל למי מותר להם להצביע. שופטי בית המשפט העליון פסלו אדם בגלל דעותיו בנוגע לאויבי ישראל והכשירו מפלגות המזדהות בפומבי עם אויבי ישראל. עיוות הדין חייב תיקון כבר היום".

״על הכנסת להחזיר לעם ולעצמה את הדמוקרטיה״

את מכתבו הפנה סמוטריץ' לראש הממשלה בנימין נתניהו, לראשי מפלגות הקואליציה, ליו"ר ישראל ביתנו, ליו"ר הכנסת וליו"ר הקואליציה. ״בפסילתו של ד"ר בן ארי פסל בג"ץ לראשונה מועמד שוועדת הבחירות אישרה מלהתמודד לכנסת ובכך שם את מדינת ישראל בשורה אחת עם מדינות כמו איראן שבהן ישנה מועצת חכמים שמוסמכת לקבוע עבור העם מי יכול ומי אינו יכול להיבחר על ידו לפרלמנט״, כתב.

דיוני בג"ץ בערעורים על החלטת ועדת הבחירות, בשבוע שעבר. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד הוסיף סמוטריץ' כי ״בימים האחרונים התבטאתם כולכם נגד הפסילה המקוממת הזו, שבאה באופן מקומם עוד יותר במקביל לאישור התמודדותם של תומכי טרור ומי שמתנגדים לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית״.

לדבריו, ״לא די בדיבורים. על הכנסת להחזיר לעצמה ולעם את הדמוקרטיה. אני קורא לכם לכנס בדחיפות את הכנסת למושב פגרה מיוחד, שימשך כמה זמן שיידרש, ולהעביר במהירות את הצעת החוק המצורפת שתבטל את סמכותו של בג"ץ לכהן כמועצה עליונה ותאפשר את התמודדותו של ד"ר בן ארי כבר בבחירות הקרובות״.

״על פסיקתו של בג"ץ בעניין זה, על אף חשיבותה והיותה נוגעת לליבת הזכות החוקתית לבחור ולהיבחר, אין זכות ערעור ועל כן ניתן לראות בכנסת כגוף שאליו ניתן לערער ושביכולתו לבטל את החלטתו המעוותת של בית המשפט״, הסביר יו״ר ׳האיחוד הלאומי׳ במכתבו.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20