מסגד יאנקי צ'יניאנג בסין. צילום: Rolf Müller
מסגד יאנקי צ'יניאנג בסין. צילום: Rolf Müller

 

מדינת ישראל ספגה ביקורת חסרת תקדים מהקהילה הבינלאומית בכלל ומהעולם המוסלמי בפרט בשל שאוסר על שימוש באמצעי הגברה במסגדים בשעות הלילה, אך העולם כולו שותק נוכח הצעדים שנוקטת נגד התופעה שפוגעת באיכות החיים של התושבים. הסירה מעל 1,000 רמקולים ממסגדים שונים בשל תלונות על מטרד ציבורי, כך פורסם ב"ידיעות אחרונות".

באזור החווי שבמחוז צ'ינגהאי שבמערב סין התקבלו תלונות רבות נגד הפעלת הרמקולים ואמצעי ההגברה המותקנים במסגדים. מיעוט מוסלמי שחי במחוז הנידח גרם לרעש רב ופגע באיכות החיים של התושבים שפנו למשרד לאיכות הסביבה שמיהר לפעול – פקחים מקומיים הסירו בתוך שלושה ימים את אמצעי ההגברה שהותקנו ביותר מ-350 מסגדים. ב"דיילי מייל" פורסם כי המתלוננים טענו כי רעש המסגדים מעיר אותם בבוקר, ובמקרים קיצוניים יותר נגרמו נזקים רפואיים לחולי לב. נכון לשנת 2011, המיעוט המוסלמי בסין מונה כ-10.5 מיליון בני אדם אשר חיים בנפרד מבני האן שהם הרוב בסין.

המהלך שביצעו הרשויות בסין גרר תגובות רבות גם ברשתות החברתיות, שם היה רוב התומך בצעד שקרא להרחיב את הסרת הרמקולים ממסגדים נוספים ברחבי המדינה. המוסלמים מצידם טענו לחוסר סובלנות ולפגיעה באסלאם. העיתון הסיני "גלובל טיימס" שדיווח על המהלך של הרשויות, סיפר כי מדובר בסוגיה שנמצאת על סדר היום גם במדינות נוספות בעולם, בינהן אינדונזיה, סעודיה, הודו, גרמניה וארה"ב. ישראל אגב, לא הוזכרה בעיתון.

אמנם אין איסור לתפילות מוסלמיות בסין, אבל באזורים מסוימים התחילו להטיל איסורים על מוסלמים, לדוגמא האיסור על לבישת הלבוש המוסלמי בורקה, אשר מכסה את פני הנשים במלואם והאיסור לגידול זקן. וויליאם ני, חוקר סין בארגון אמנסטי אמר ל-"Mail Online" כי הוא מעריך שהצעד הזה הוא מה שיגרום לאסלאם "להשמיע את קולו בכיכר המרכזית".

לפני חצי שנה התבטא השר לביטחון פנים גלעד ארדן בנושא הצביעות של הקהילה הבינלאומית כלפי ישראל בנוגע לחוק המואזין ואמר:  "בשוויץ, בהולנד, בגרמניה ובצרפת יש הגבלה על הווליום של הכרוז במסגדים או אפילו על בניית מסגדים. אולם שישראל העבירה את החוק היא הותקפה והוצגה כמתקפה על האסלאם ועל הדמוקרטיה".

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.