טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בריו שבברזיל היה מרשים ביופיו, אולם לפני הדבר הגדול שמשך אליו יותר ממיליארד צופים בעולם, התרחשה לה תקרית פוליטית בה היו מעורבים המשלחות של ישראל ולבנון.

טקס הפתיחה. מתוך דף הפייסבוק
טקס הפתיחה. מתוך דף הפייסבוק

המשלחות האולימפיות יצאו מהכפר האולימפי לטקס הפתיחה באצטדיון המראקנה באוטובוסים מאורגנים, הוועדה המארגנת בטעות שיבצה את המשלחות מישראל ומלבנון באוטובוס אחד. הלבנונים היו הראשונים שעלו על האוטובוס ולא ידעו כי המשלחת מישראל אמורה להצטרף אליהם לאוטובוס. גם חברי המשלחת הישראלית לא ידעו על הנסיעה המשותפת. כאשר חברי המשלחת הישראלית באו לעלות לאוטובוס הבינו הלבנונים כי מדובר בישראלים וסירבו לתת להם לעלות. הישראלים ניסו לעלות לאוטובוס למרות התנגדותם של הלבנונים אולם ראשי המשלחת של לבנון מנעה בכוח את העלייה של הישראלים. הנציגים של הוועדה המארגנת שהיו במקום דאג לעדכן מייד את הוועד האולימפי שארגן אוטובוס אחר לישראל. יו״ר המשלחת הישראלית, גילי לוסטיג, אמר: "באנו לעלות לאוטובוס וראינו ששיבצו אותנו בטעות ובתום לב עם המשלחת הלבנונית. הלבנונים כבר היו על האוטובוס, והם התנגדו שנעלה. לא הייתה בעיה של מקום. פנו אליי מהוועדה המארגנת וביקשו שלא אעשה סיפור מהעניין, הביאו לנו אוטובוס אחר ויצאנו לטקס."

מי שלקח את האירוע קשה הרבה יותר היה השייט הישראלי לשעבר אודי גל, שנמצא במשלחת הישראלית עם נבחרת השייט. גל כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "המארגנים ניסו למנוע תקרית בינ"ל ופיזית ושלחו אותנו הצידה להסעה מיוחדת. התקרית כבר קרתה… בושה!! איך ייתכן שנותנים לדבר כזה לקרות ועוד בערב פתיחת המשחקים האולימפיים? האם זה לא הפוך ממה שהאולימפיאדה מייצגת ופועלת כנגד, תופעות והפליות שכאלו?! איני יכול לתאר את ההרגשה שלי… אני נסער ובשוק מהאירוע!! "

שטילוב.פייסבוק הועד האולימפי
שטילוב. פייסבוק הועד האולימפי

לאור התנצלות הוועדה המארגנת בפני הישראלים, החליט יו״ר המשלחת לוסטיג שלא להגיש תלונה רשמית על האירוע. לוסטיג הסביר כי ההתנצלות של חברי הוועדה שהדבר נעשה בתום לב מספק ואין סיבה להתעמת עם הוועדה המארגנת ועדיף להתרכז בתחרויות.

התעמלות: אלכס שטילוב הודח כבר במוקדמות

אכזבה גדולה למשלחת הישראלית בריו. מי שנחשב לתקווה הגדולה למדליה באולימפיאדת ריו 2016, אלכס שטילוב, סיים את חלקו במשחקים האולימפיים, כבר בשלב המוקדמות ביום שבת בערב. שטילוב הודח בשלב המוקדמות בתרגילי הקרקע למרות שנחשב למועמד ודאי להעפלה לגמר. התרגיל הראשון של שטילוב היה במתח, הוא נתן תרגיל ברמה גבוהה יחסית אבל בנחיתה ירד לא טוב וקיבל ציון נמוך של 14.066. שטילוב קיבל 6.700 על רמת הקושי ו-7.366 על הביצוע. בהמשך עלה שטילוב לתרגיל הקרקע שם הוא נחשב לאחד הטובים בעולם, אבל בביצוע השני נפל ולא היה מדויק וקיבל ציון נמוך של 13.500. שטילוב קיבל ציון 6.000 בלבד על רמת הקושי וציון 7.500 על הביצוע. בהחלט אכזבה אישית גדולה לספורטאי הגדול של ישראל.

ג'ודו: שירה ראשוני הודחה אחרי 2 דקות

שירה ראשוני. פייסבוק הועד האולימפי
שירה ראשוני. פייסבוק הועד האולימפי

הכנות של ארבע שנים הסתיימו כבר אחרי שתי דקות גם עבור שירה ראשוני. הג'ודאית הפסידה בשבת כבר בסיבוב הראשון של תחרות הג'ודו במשקל עד 48 ק"ג וסיימה את חלקה באולימפיאדה בריו. ראשוני הפסידה בגלל טעות של השופטים, שטענו לשימוש בלתי חוקי שלה במרפק והחליטו לפסול אותה ולהעניק את הניצחון למרינה צ'רניאק האוקראינית. ראשוני הישראלית נגעה במרפק שלה ברגל של היריבה, ולאחר התייעצות בין השופטים הם פסקו כי מדובר בעבירה טכנית והקרב הסתיים בהפסד של ראשוני.

שחייה: אכזבה גם לגל נבו

גל נבו. פייסבוק הועד האולימפי
גל נבו. פייסבוק הועד האולימפי

גל נבו, אלוף ישראל בשחייה היה גם הנציג הראשון של ישראל בבריכה האולימפית. נבו שחה במקצה השני של המשחה ל-400 מטרים מעורב. הוא סיים רק במקום השישי מבין שמונה שחיינים באותו מקצה עם זמן של 4:18.29 דקות, רחוק אפילו משיאו האישי. התוצאה של נבו לא הספיקה לו לעלות לגמר המשחה.השחיין הישראלי סיים בסופו של דבר במקום ה-19 (מתוך 27) והיה רחוק 4.5 שניות מהכרטיס לגמר. ״ברור שאני לא מרוצה מהתוצאה. הביצוע יכול היה להיות יותר מדויק. הרגשתי סחוט לפני ה-200 מטר האחרונים ושילמתי על זה."
השחיינית עמית עברי סיימה ראשונה במקצה המוקדמות ל-100 מטר פרפר נשים וקבעה תוצאה של 59.42 שניות אבל לא הצליחה להעפיל לחצי הגמר אחרי שסיימה במקום ה-27 הכללי במוקדמות. עברי, משום מה, שחתה בכובע של יעקב תומרקין.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20