יום "זעם" כושל. צילום: הרשימה המשותפת
יום "זעם" כושל. צילום: הרשימה המשותפת

בסיכום יום ״הזעם״ שהכריזו הפלסטינים אפשר לומר בוודאות, ניסיון הפתח והחמאס להתסיס את השטח נכשל. הפלסטינים בחרו לא לצאת לעימות ישיר מול השוטרים בירושלים.

ההחלטה של ראש הממשלה לתת לשר לבטחון פנים גלעד ארדן את מושכות ניהול האירוע התבררה כהחלטה נכונה. ארדן היה נחוש לאורך כל השבוע להשאיר את עמדות הבידוק וקציניו נתנו גיבוי להחלטה הזו. בישיבת הקבינט אתמול התנגדו (גלנט ושטייניץ) שניים מול קיר של חברי קבינט שנתנו גיבוי ועוד אחד (כחלון) שבחר לא לבחור.

ההחלטה שהתקבלה הובילה את המשטרה להתפרס היטב בשטח, לבודד את הר הבית ולהרחיק מהעימות צעירים מתחת לגיל חמישים מהשטח. הפלסטינים יתכנסו בהמשך להערכת מצב ויבינו שככל שההתנגדות תעלה כך הם יראו את הר הבית מרחוק או מבעד לחומות.

פריסה נכונה הובילה ליום זעם  רגוע יחסית. שער שכם. צילום: TPS
פריסה נכונה הובילה ליום זעם רגוע יחסית. שער שכם. צילום: TPS

מנגד, ההרתעה שהשיגה המשטרה מולם תשליך על המציאות בהר הבית לתקופה ארוכה, אם ינהלו את העניינים בשום שכל. ומכאן השאלה היא לאן פנינו.

ביום ראשון צריך ראש הממשלה לפתוח את ישיבת הממשלה השבועית בדברי תשבוחות לשר ארדן ולמשטרת ישראל על ניהול המשבר. ומיד אחר כך לעשות שני דברים, להקצות משאבים כלכליים למשרד לביטחון פנים לעיבוי סדרי האבטחה בהר הבית, לפרוס מגנומטרים בכל השערים ולתת את המשימה לחברה אזרחית המורכבת מלוחמים במיל' שתפקח על סדרי האבטחה בהר.

המסר שיועבר לכל הפלסטינים ולירדנים יהיה חד, ברור ואינו משתמע לשתי פנים, הביטחון של שוטרי ישראל בהר ושל המתפללים הוא בסדר עדיפות ראשון.

יד תקיפה – גם מול הח"כים הערבים

הדבר השני לפעול בכנסת אל מול החכ״ים שהסיתו, התסיסו ועלו לירושלים במטרה לקומם את המתפללים. הם אמנם נכשלו אבל לכנסת אסור לעבור בשתיקה על מעשיהם.

הכנסת צריכה להוקיע אותם. הח"כים הערבים בפרעות בירושלים. צילום: הרשימה המשותפת
הכנסת צריכה להוקיע אותם. הח"כים הערבים בפרעות בירושלים. צילום: הרשימה המשותפת

השלב הבא בניהול המשבר סביב ההר הגדרות ברורות יותר של זמני תפילות כולל ליהודים. זה צריך להיעשות אל מול הירדנים מבלי לחשוש מתגובתם. הם צריכים להבין שמה שהושג בעבר כבר לא תקף.. זה לא שינוי סטטוס קוו, אלא התאמת המציאות לימינו.

נפתח כאן חלון הזדמנויות נדיר שאסור לפספס אותו וישראל צריכה להפסיק לחשוש מהתקוממות של הפלסטינים. מי שצריך לחשוש מההתקוממות הזו הם הפלסטינים עצמם. מיליארדים מושקעים בביטחון בצה״ל, בשב״כ ובמשטרה ואם צריך, אז זה הזמן להשתמש בכלים שנרכשו.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20