צאת יום כיפור בכותל. צילום: קובי ריכטר, TPS
צאת יום כיפור בכותל. צילום: קובי ריכטר, TPS

 

סיכום חדשות יום הכיפורים והשבת:

עם צאת צום יום הכיפורים, מתחילה תנועת האוטובוסים לשוב לסדרה. בחברת 'אגד' תחודש התנועה בשעה 20:30 ובחברת 'דן' ב-20:45. רכבת ישראל תחדש את תנועתה הרכבות ב-23.00. בנתב"ג הנחיתה הראשונה ב-22:30 וההמראה הראשונה ב-23:30. במהלך היום הקדוש השתתפו יותר מ-150,000 יהודים בתפילות שהתקיימו ב-418 בתי הכנסת הפתוחים שהפעילו בתי חב"ד ברחבי ישראל. בנוסף, כמידי שנה השתתפו אלפי ישראלים בתפילות יום הכיפורים בבתי חב"ד ברחבי העולם.

מתפללים עם צאת הצום וסיום תפילת נעילה בבית הכנסת הפתוח הסמוך לבית חב"ד בנתניה
מתפללים עם צאת הצום וסיום תפילת נעילה בבית הכנסת הפתוח הסמוך לבית חב"ד בנתניה. צילום: צעירי חב"ד

 

ערב החג, שנכנס לטבול לקראת יום הכיפורים למוות בנתניה. מתנדבי רפואת חירום של 'איחוד הצלה' ביצעו בו פעולות החייאה לאחר שנמשה מהמים ללא הכרה וללא דופק ונשימה בחוף צאנז בנתניה. "בסיוע מתנדבים נוספים של איחוד הצלה סניף שרון ביצענו בו פעולות החייאה ממושכות אך למרבה הצער בתום מאמצי ההחייאה נקבע מותו בזירה. עוברי אורח סיפרו כי הוא נכנס לטבול לקראת יום הכיפורים ונמשה מהמים ללא הכרה וללא דופק ונשימה", נמסר מאיחוד הצלה.

כמדי שנה, גם השנה היו ידי צוותי מד"א עמוסי עבודה ביום הכיפורים, החובשים והפאראמדיקים של מד"א הוזנקו לטפל ב 2,229 אירועים ברחבי הארץ והעניקו טיפול רפואי ל 1,659 בני אדם. כאשר מהם, 228 התעלפו, התייבשו וחשו ברע עקב הצום. 21 נזקקו להחייאה. 265 בני אדם נפגעו ונזקקו לעזרה ראשונה עקב פציעה מרכיבה על אופניים, גלגיליות, סקייטבורד, מהם 7 במהלך רכיבה על אופניים חשמליים והובורד. 28 בני אדם נפצעו בתאונות דרכים, בהם 2בינוני ו- 26 קל. 24 בני אדם נפצעו באירועי אלימות שאירעו ברחבי הארץ, בהם 1 קשה ו- 23 קל.

ניידת טיפול נמרץ של מד"א. ארכיון. צילום: פלאש 90
ניידת טיפול נמרץ של מד"א. ארכיון. צילום: פלאש 90

 

צוותי מד"א הוזעקו גם להעביר 134 יולדות לבתי החולים, (בתוך כך 7 יולדו ע"י צוותי מד"א בערים מג'דל שמס, קלנסווה, מודיעין, פתח תקווה, כרמיאל, ירושלים ובני ברק). שירותי הדם של מד"א סיפקו לבתי החולים בארץ 62 מנות ומרכיבי דם במהלך יום הכיפורים. לצערנו, גם השנה נרשמו 2 תקריות של יידו אבנים על אמבולנסים והפרעה לצוותים על ידי בני נוער וילדים בערים אשדוד ועכו – יצויין כי לא מדובר בחרדים.

אתמול אותרה גופת הישראלית הילה ליבנה בצפון מזרח קירגיסטאן. "אנו כואבים ומצטערים להודיע שהילה שלנו איננה בין החיים", כתב אחיה התאום יובל.

צאת יום כיפור בכותל. צילום: קובי ריכטר, TPS
צאת יום כיפור בכותל. צילום: קובי ריכטר, TPS

 

בתוך כך, אתמול, לפני כניסת הצום, נרשמו עימותים בין פורעים פלסטינים לבין כוחותינו במספר ערים ביהודה ושומרון. עם זאת, לא נרשמו אירועים חריגים במהלך הצום. על פי דיווח P.J.A, במהלך החג התמודדו כוחות צה"ל ומג"ב עם הפרות סדר במספר מוקדים. כוחות הביטחון פעלו בעקבות הפרות סדר בשכונת אבו סנינה בחברון, שם ע"פי הדיווח, פעיל וצלם 'בצלם' ראאד אבו ארמילה הותקף ע"י כוחות הביטחון. הכוחות פעלו שעות רבות בשכונה וחסמו כביש בשכונה לזמן מה. התקשורת הפלסטינית דיווחה כי כוחות הביטחון עצרו את חאפז נידאל נאסר אלדין (משמיעה) מהעיר חברון, שע"פי הדיווח, ישב שנה בבית הכלא הישראלי בעבר.

עימותים נרשמו בין כוחות הביטחון לצעירים גם בג'ילזון. ע"פי הדיווח הם ירו רימוני הלם. בבוקר החג דווח על מעצרם של עמאר חמאד ומוסא חאמד מהעיר סילוואד, מזרחית לרמאללה. בצהרי החג הערבים דיווחו שכוחות הבטחון עוצרים את מחמד עז אלדין אל חדור בן 20 מכפר בידו בכביש העוקף לכפר אל ג'דירה

עשרות בני אדם נעצרו במהלך עימותים בין ניאו-נאצים ושוטרים שפרצו על רקע מצעד ניאו נאצי בגטבורג שבשבדיה. מאות ניאו נאצים צעדו והתעמתו עם פעילים אנטי פאשיסטים שניסו להגיע למגע פיזי עם הצועדים.

אלפי בני אדם הפגינו במרכז מדריד במחאה על משאל העם הקטלוני שצפוי להתקיים מחר, למרות התגדות וניסיונות סיכול מצד הממשלה הספרדית. בין היתר, המשטרה הספרדית החרימה עשרות קלפיות ונקטה בצעדים נוספים על מנת למנוע מהקטאלונים להצביע על עצמאותם, ללא תיאום והסכמה עם הממשל הספרדי.

המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה נמשכת: שר החוץ האמריקני רקס טילרסון אמר כי ארה"ב בודקת אופציות לדיאלוג עם לקראת פתרון המשבר.

צאת יום כיפור בכותל. צילום: קובי ריכטר, TPS
צאת יום כיפור בכותל. צילום: קובי ריכטר, TPS
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.