No Tag To Print

וויסאם חשלמון בית לחם הפרות סדר מחבלים פורעים
הפגנת ענק לאורך גדר המערכת. צילום: ערבי

סיכום חדשות השבת

רבבות עזתים הפגינו לאורך גדר המערכת לציון "יום האדמה". 2 מחבלים חוסלו ולמעלה מ-200 נפצעו. מחבל נוסף, שנורה אתמול, מת הבוקר מפצעיו. 2 פועלים ירדנים נהרגו מפגיעה של עץ שקרס באילת | סיכום חדשות השבת

בהיעדר הסכמות בין ישראל לחמאס – הפגנת ענק על הגדר: כ-41 אלף עזתים ומחבלים מארגוני ההתנגדות, חמאס והג'יהאד איסלאמי נענו היום (שבת) לקריאות ארגון הטרור להפגין לאורך גדר הגבול עם ישראל לציון "יום האדמה" ושנה ל"צעדות השיבה" האלימות.

המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים, בקבוקי תבערה ומטענים לעבר כוחותינו הפרוסים בגבול. כמו כן, תועדו ניסיונות שלא צלחו לחציית הגדר.

רימון גז צה"לי. צילום: ערבי

 

משרד הבריאות העזתי דיווח על שני הרוגים מירי צלפים ומעל ל-200 פצועים – רובם משאיפת גז מדמיע.

 

בשעות הצהריים הגיע למוקד העימותים בדרום הרצועה מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. "אנו עוקבים אחרי כל פשע שיבצע נתניהו ולא נבחל באף מאמץ כדי להגן על עמנו", הזהיר סינוואר.

קדם לו מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, שהגיע לעימותים מול מעבר קרני, מלווה בחברי המשלחת של המודיעין המצרי, והבטיח כי ארגונו ימשיך ויוביל צעדות אל הגדר, גם בשישי הבא.

 

במסגרת ההיערכות המבצעית המוגברת, צה"ל חסם מחדש לאורך היום כמה מהכבישים והדרכים באזור הגבול. דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי קרא לתושבי הרצועה שלא לנקוט באלימות. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב כי "אם לא תנהגו היום באלימות ובאמצעי טרור, יתבצעו צעדים אזרחיים משמעותיים שיוכלו לשפר תחומים אזרחיים מגוונים ברצועת עזה. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מפעילים אלימות וטרור. ישראל נחושה להגן על אזרחיה וריבונותה".

רקטה ארוכת טווח. צילום: ערבי

 

"ישראל תרעד היום"

בתום העימותים, ח'ליל אל-חיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס ומראשי התנועה, אמר כי ארגונו ימשיך לרדוף את ״הכיבוש״ עד שיושגו דרישותיהם וההתנגדות הפלסטינית הכריזה על צעדות המיליון כ״פיגוע רב נפגעים״.

"ישראל תרעד היום", הבטיח ארגון הטרור של הג'יהאד האיסלאמי והציג תמונה של רקטה ארוכת טווח מסוג R-160.

"יום האדמה הסתיים בהצלחה"

מנגד, בצה"ל סיכמו את היום כהצלחה: "הייתה שם אלימות אבל הרבה פחות מיום שישי רגיל. חמאס הפעיל ריסון שלא ראינו במהלך כל השנה האחרונה, וזו ההוכחה שחמאס שולט בגובה הלהבות וההפגנות.

"האירוע הוכל עם אלימות נמוכה יחסית והריסון אפשר לנו להיות מאופקים יותר בניהול הפעלת הכוח. מבחינתו יום האדמה הסתיים בהצלחה. ולצד זה צריך להגיד שהכל עדיין שברירי. אין לנו כוונה לקבל לילות שבהם תושבי העוטף לא יכולים לישון. כרגע אין כוונה לדלל את הכוחות בשטח".

גורם מדיני הוסיף ואמר כי "בזכות המדיניות הישראלית הכוללת תקיפות עוצמתיות של חיל האוויר, אזהרות חריפות שהועברו לחמאס וההיערכות המסיבית של צה"ל שעליה הנחה רה"מ נתניהו – אירועי הגדר עברו בשקט יחסי".

רה"מ נתניהו בגבול מצרים. צילום: אריאל חרמוני- משרד הביטחון

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הערכה לכוחות היבשה בפיקוד הדרום, לחיל האוויר ולשאר זרועות הביטחון על הפעילות התקיפה וההיערכות המסיבית שסייעו להביא לרגיעה. בישראל הביעו סיפוק גם ממאמצי ההרגעה מהצד המצרי.

בתוך כך, במהלך הלילה תקף טנק של צה"ל עמדה צבאית של חמאס בצפון הרצועה. על פי הודעת דובר צה"ל, התקיפה בוצעה בתגובה להשלכת מאות מטענים לעבר גדר המערכת במהלך ליל שבת. הבוקר, משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מחבל שככל הנראה נורה אתמול, מת מפצעיו.

זירת האסון באילת. צילום: דוברות המשטרה

 

אילת – עץ דקל שקרס ליד מלון קורל ביץ' בחוף הדרומי בשל הרוחות העזות, פגע בשני גברים בני 20 – ככל הנראה פועלים מירדן. מותם נקבע במקום.

 

 

It is not Android