שבת של טרור: 12 שעות בלבד אחרי העימותים האלימים לאורך גדר הרצועה, בהם לקחו חלק כ-16,000 מתפרעים וחוסלו 7 מחבלים, 34 רקטות שוגרו לעבר ישובי הדרום. היום (שבת) בצהריים הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי.

תקיפות חיל האוויר בעזה. צילום: ערבי

 

כיפת ברזל ירטה כ-14 שיגורים, שתי רקטות נפלו בשטח הרצועה, והיתר בשטחים פתוחים. אחת מהן, שנפלה בשטח המועצה האזורית חוף אשקלון, גרמה נזק לחממה, לעמודים ולמערכת השקייה.

בתגובה לירי הרקטות, עשרות מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס של צה"ל ביצעו תקיפה עוצמתית ונרחבת של כ-80 יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה וכ-8 יעדים של הג'יהאד האיסלמי.

 

בין האתרים שהותקפו:

• שני אתרים מרכזיים לייצור אמצעי לחימה מתקדמים באל עטטרה ואזור נצרים.
• חמישה מתחמים צבאיים בחאן יונס, דיר אל באלח, תל זעתר וג'אבלייה.
• מתחם אימונים משולב ברפיח.
• פיר מנהרת לחימה בחאן יונס.
• עמדת תצפית כנגד מטרות אוויריות בבית לאהיא.

תקיפות חיל האוויר בעזה. צילום: ערבי

 

בצה"ל מעריכים כי הירי מעזה בוצע על ידי ארגון הטרור של הג’יהאד האיסלאמי בהוראת 'כח קודס' (שמם של הכוחות המיוחדים של משמרות המהפכה האיראניים) מדמשק. "אנחנו רואים באיראנים ובמשטר הסורי אחראים לירי יחד עם חמאס", מסר דובר צה"ל.

תקיפות חיל האוויר בעזה. צילום: ערבי

 

"דם יענה בדם"

בהודעה מטעם ארגון הטרור של הג'יהאד האסלאמי נמסר כי ההפגזה על ישובי הדרום באה בתגובה ל"תוקפנות" הישראלית בגדר הרצועה ביום שישי. "נשמור על ההתנגדות ועל מעמדה", נמסר, "הפגזה תיענה בהפגזה ודם יענה בדם".

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן כינס הערכת מצב בקריה לנוכח ההסלמה יחד עם הרמטכ"ל ובהשתתפות בכירי צה"ל ומערכת הביטחון. זמן קצר לאחר מכן, הוכרזה הפסקת אש בתיווך מצרי. בהודעה מטעם ארגון הטרור של הג'יהאד האיסלמי נמסר "הסכמנו להפסקת אש כוללת וחזרה לרגיעה לאחר מגעים מצריים עם הנהגת התנועה".

דיון מבצעי בקריה. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

כזכור, רק לפני מספר ימים החליט ליברמן לחדש את אספקת הדלק לרצועה. דובר צה"ל מיהר אז להודיע כי "חמאס מבועת מהמחשבה על מלחמה עם ישראל". השבת הנוכחית שוב הוכיחה את ההיפך הגמור.

נכון לשעה זו, הוחלט בצה"ל לקיים הערכת מצב. "מתוך הרצועה יצאו מסרים של הרגעה. גם המצרים נכנסו לתפקיד במטרה לנסות ולהרגיע את הרוחות אולם בצה"ל הוחלט להעניש את הג'יאהד האיסלמי הפלסטיני וחיל האוויר יצא לגל תקיפות נוסף של שמונה מטרות טרור", מסר דובר צה"ל. מתוך 95 המטרות שהותפקו ברצועה, מסביר דו"צ, כי "בין המטרות תקפנו גם בניין המנגנון הביטחוני של חמאס, תקפנו אתרים צבאיים ואתרי אימונים וייצור אמל"ח". לדבריו, "העובדה שבשבוע האחרון היה תהליך לשיפור המצב ברצועה חייב את חמאס להרגיע וזה לא קרה".

3 לוחמים נפצעו בהפרות סדר אלימות בחירבת נעלין

בנוסף, סמוך לכניסת השבת התפרעו מחבלים ויידו אבנים לעבר לוחמי מג"ב בחירבת נעלין. שלושה לוחמים נפצעו, שניים מהם נזקקו לטיפול רפואי ופונו אל בבית חולים 'מאיר'בכפר סבא. הכוח השיב בירי ולפחות תשעה מחבלים נפגעו, כאשר אחד מהם נהרג, מחבל נוסף נפצע באורח קשה מאד, אחד נוסף נפצע באורח קשה והשאר במצב קל עד בינוני.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20