ניצחון לארדואן במשאל העם בטורקיה

נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן רשם אמש ניצחון גדול כאשר רפורמות מהותיות הקשורות במוסד הנשיאות עברו אתמול במשאל עם בטורקיה. כחלק מהרפורמה שאושרה ברוב של מעט יותר מ-51%, יפורק משרד ראש הממשלה וסמכויותיו יינתנו לנשיא. בין הסמכויות תכנון התקציב, הכרזה על מצב חירום והוצאת צווים למשרדי ממשלה ללא אישור הפרלמנט. הרפורמות למעשה מאפשרות לארדואן להשתלט על הנהגת המפלגה ולמשול במדינה עד לשנת 2029.

התנהלות הבחירות בטורקיה זכתה לביקורת ולגנויים רבים בטורקיה ומחוצה לה. מטעםארגונים אירופאיים אשר משקיפיהם נכחו בקלפיות במדינה נמסר כי משאל העם בטורקיה לא עמד בסטנדרטים דמוקרטיים, מאחר שהתנהל תחת מצב חירום והיה מוטה לטובת הקמפיין שתמך בהרחבת סמכויותיו של ארדואן. בתוך כך האופוזיציה הטורקית קוראת לבטל את התוצאות בטענה לזיופים.

ארדואן. צילוםL רויטרס
ארדואן. יוכל למשול עד 2029

ברגותי יישלח לבידוד

איש הפת"ח מרואן ברגותי המנהיג את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים בישראל, הועבר לבידוד.  ההחלטה על העברתט לבידוד הגיע לאחר שנתגלה כי בעיתון "ניו יורק טיימס" פורסם פרי עטו בו כתב על הסיבות לשביתה.

בשביתת הרעב אשר החלה הבוקר (ב')  משתתפים 1,187 אסירים ביטחוניים.על פי הערכת שב"ס, רעייתו של ברגותי היא שהעבירה את הטור שכתב.

מייק פנס לצפון קוריאה: "עידן הסבלנות האסטרטגית נגמר"

מיק פנס סגן נשיא ארה"ב אמר היום באיזור המפורז בין דרום לצפון קוריאה כאשר חיילי צפון קוריאה נמצאים במרחק 30 מטרים ממנו,  כי על צפון קוריאה להבין שגישת הממשל האמריקאי הנוכחי תהיה שונה מזו של הנשיאים הקודמים. פנס, אמר כי התקיפות האמריקניות האחרונות בסוריה ובאפגניסטן הראו כי לא כדאי לקוריאנים לבחון את "הנחישות" של טראמפ, והוסיף, "עידן הסבלנות האסטרטגית נגמר".

לאחר מכן נפגש פנס עם נשיא דרום קוריאה, הפגישה התקיימה יום לאחר הניסוי הכושל של צפון קוריאה ויומיים אחרי מפגן הצבאי ענק בבירת דרום קוריאה – פיונגיאנג. השניים הסכימו לחזק את ההגנה מול טילי צפון קוריאה.

בדרכו לדרום קוריאה: מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב. צילום: רויטרס
מייק פנס,"עידן הסבלנות האסטרטגית נגמר". צילום: רויטרס

מטיילים בחג

למעלה מ-350 אלף בני אדם טיילו בחג השני של פסח בשמורות הטבע, הגנים הלאומיים והיערות. כרבע מיליון הגיעו ליערות ולאתרים בניהול הקרן הקיימת. האתרים הפופולריים ביותר היו יערות ביריה ובית קשת בצפון, יערות הגלבוע, יער בן שמן ובדרום יער המלאכים, פארק באר שבע ויערות להב ויתיר. אליהם הצטרפו כ-120 אלף מטיילים שביקרו בגנים הלאומיים ובשמורות של רשות הטבע.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20