שנה סוערת במיוחד עברה על המזרח התיכון: מלחמות, מאבקים עדתיים ותמורות גדולות במאזן הכוחות של המדינות באזור.

 

בצל האיום האיראני והמאבק למיגור דאעש התחדדה המחלוקת בין הסונים לשיעים. איראן, מעצמה אזורית שפועלת להשליט את הכוח השיעי באזור, פועלת ללא הרף לחזק בריתות עם סוריה, לבנון ותימן. מנגד ניצבת הממלכה הסעודית שגיבשה ברית עם מצרים, ירדן ומדינות המפרץ המתונות.

לוחמים הנאמנים למורדים החות'ים בתימן  - צנעה. צילום: רויטרס
לוחמים הנאמנים למורדים החות'ים בתימן – צנעה. צילום: רויטרס

בעיצומו של המאבק עם איראן. ואלי בגללו, עוברת סעודיה מהפכה פנימית דרמטית: המלך הסעודי סלמן בין עבדל עזיז בן ה-81 הדיח את אחיינו יורש העצר, ומינה במקומו את בנו, מחמד בין סלמן, שר ההגנה בן ה-32, שהנהיג השנה את החרם על קטאר, פצח במסע טיהורים, במהלכו נעצרו עשרות בעלי תפקידים בממלכה, ביניהם נסיכים ושרים מכהנים, ואימץ גישה תקיפה וישירה במיוחד כלפי האיראנים.

הסעודים והאיראנים מנהלים באמצעות שליחיהם קרבות במספר חזיתות, העיקרית ביניהן בתימן, שם נלחמים החות'ים השיעים בקואליציה הסעודית. זירה שהסלימה בעת האחרונה, כשהחות'ים שיגרו טילים לעבר ריאד.

היריבות בין הסונים לשיעים משפיעה גם על לבנון. בחודש שעבר הודיע ראש הממשלה הסוני סעד חרירי באופן מפתיע על התפטרותו כששהה בריאד, ואמר כי הוא מתפטר בגלל המעורבות האיראנית בארצו ומחשש לחייו (סינק חרירי). לאחר מכן בושש חרירי לחזור לארצו, והביא לחרושת שמועות שגרסו כי הוא מוחזק בסעודיה.

חרירי, הספיק מאז כבר לחזור בו מהתפטרותו, אך המתיחות על רקע פעילות חיזבאללה והאיראנים בארצו נמשכת.

גם ההתבססות האיראנית בסוריה גרמה השנה לדאגה, בעיקר בישראל. על רקע התייצבות מלחמת האזרחים בסוריה, יציאתם של האמריקנים מהאזור, והחיבוק הרוסי ממשיכים האיראנים בשלהם, מה שלפי פרסומים זרים זוכה לפעולות תגמול מהצד הישראלי.

אך יותר מכל הייתה זו השנה בה הובס ארגון דאעש (וידאו לוחמים כורדים במוסול). לוחמי המדינה האסלאמית ספגו מכות עזות בחזיתות העיראקית והסורית. מה שהביא את ראש ממשלת עיראק ואת פוטין להכריז על ניצחון (סינק פוטין מכריז על ניצחון) שהושג בסיוע הלוחמים הכורדים.

ההישג של הכורדים לא סייע להם לזכות גם השנה בעצמאות ולהקים מדינה, למרות שבמשאל העם שערכו הצביעו 93% בעד – הזירה הבינלאומית לא העניקה לגיטימציה למהלך.

עם יציאת האמריקנים מהמזרח התיכון, כשהרוסים לוקחים את המושכותוהעוינות בין הזרמים הולכת וגוברת, קשה להניח ש-2018 תהיה סוערת פחות.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20