פרשת לא יורדת מסדר היום: יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ יואב קיש (הליכוד) כינס היום את הוועדה לדון בפרשה, בניסיון להבין מה עושים בשירות בתי הסוהר על מנת לקטוע את תופעת שיבוץ הסוהרות בהתאם לדרישות המחבלים.

"האם יש שיבוץ סוהרים לפי דרישות אסירים? האם יכולת ההשפעה של מחבלים היא ברמה של שיבוץ?" דרש יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש לדעת בדיון על הצבת סוהרות באגפים ביטחוניים, לאור הפרסום בערוץ 20. גונדר שרון שואן, ראש אג"מ בשב"ס השיב: "לא הם אלה שקובעים. מי שקובע הוא מפקד המשמרת ולא אף אחד אחר".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

יו"ר הוועדה יואב קיש: "אני לא מדבר על תקיפות מיניות. יש תקיפות סוהרים כל הזמן. היתה פה חברת כנסת שדיברה על שיקום אסירים ביטחוניים. זה הזוי. צריך מסר של הרתעה וענישה קשה מקסימלית. מדובר בחיות אדם. אנו לא יכולים להיות הומניטריים מול זה. במציאות נדרש משב"ס להשיג שקט תעשייתי, אבל כלא זה לא צימר והוא חייב ליצור הרתעה וענישה.  במקרה של אסירים פליליים צריך לכוון לשיקום.".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש דרש לדעת: "האם אסירים ביטחוניים אומרים – אנחנו רוצים את הסוהר הזה ולא את זה?" ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "זה רלוונטי גם לאסירים לא ביטחוניים". ח"כ אמיר אוחנה: "יש מתח. האם יש מקרים שאסירים מבקשים שיבוץ?"

הסוהרות המוטרדות – סיקור מיוחד

סגנית מפקד כלא איילון, סג"ד סוזי סעדון: "השיבוץ מתנהל לפי אגפים. מפקד המשמרת משבץ לפי הכשרות. כל חצי שנה יש רוטציה בין האגפים כדי לא ליצור קשר בים סוהרים לאסירים". ח"כ אמיר אוחנה: "האם יש מצב שאסירים מבקשים סוהר מסוים?" סג"ד סעדון: "זה מעורר חשד לטוהר מידות. בפלילי אין דרישה כזו". ח"כ אוחנה: "האם את יכולה לומר שאין חיה כזו?" סג"ד סעדון: "הייתי בשבעה בתי סוהר. היום אני בכלא שישובות בו כנופיות פשע. אין דבר כזה".

. צילום: משה שי, פלאש 90

 

יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "האם כשמדובר באסירים ביטחוניים התשובה זהה?" סג"ד יובל ארליך, רל"ש הנציבה: "בשנה האחרונה העברנו 18,000 אסירים העברות יזומות, כשיש סך הכל 6000 אסירים ביטחוניים. הם זזים כל הזמן. 80% מהאסירים הביטחוניים באים מאזור הצפון – ג'נין, קלקיליה. הם רוצים לשהות בצפון ושמים אותם בכלא נפחא ובקציעות. אף אחד לא שואל אותם. יש שיקולי מודיעין".

, חושף הפרשה בערוץ 20 הבהיר: "אין לי תפיסה. יש לי מקרים. לא אחד ולא שלושה". גם ח"כ עליזה לביא הצטרפה ואמרה כי: "מאז החשיפה קיבלתי שתי עדויות".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "האם יש תופעה כזו?" גונדר שואן: "יש דובר בכל אגף. זו סוגיה מאז 1986. ועדת שאול נתנה לזה תוקף רשמי. אין לו שום סמכות. הוא אחראי על ניקיון האגף. הקשר שלנו מול כל האסירים מתנהל במערכת הכריזה". מתן פלג: "הסוהרים חושבים אחרת".

ח"כ סלח סעד: "הייתי סוהר בשב"ס. אני יודע איך זה עובד. שב"ס עושים עבודה נהדרת. את מה שנחשף בערוץ 20 צריך לבדוק יסודית מאד ולמגר מהר".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.