כשתרזה מיי ראשת ממשלת בריטניה הכריזה על בחירות בבריטניה לפני כחודשיים, הצביעו רוב רוב הסקרים על יתרון עצום של כ-20 אחוזים לטובת מפלגתה. על רקע מתקפות הטרור הקטלניות במדינה, ועם מספר הופעות מוצלחות של ג'רמי קורבין מנהיג הלייבור, החל הפער להצטמצם, ועם פרסום המדגמים וזרימת תוצאות האמת התברר שבניגוד לציפיות קורבין הגדיל את כוחה של מפלגתו באופן משמעותי. לפי שעה מסתמן כי למפלגה השמרנית אין רוב בפרלמנט, מה שעלול להקשות מאוד על להמשיך ולכהן כראשת ממשלה.

אמש (חמישי) אמר לאחר היוודע תוצאות המדגמים כי "הפוליטיקה השתנתה והיא לא חוזרת בחזרה לקופסה שבה הייתה. לאנשים נמאס מסגפנות ומקיצוצים בשירותים ציבורים". יו"ר 'הלייבור' קרא למיי ללכת הביתה ואמר כי "היא יצאה לבחירות כיוון שרצתה מנדט והמנדט הזה הוא פחות מושבים, פחות הצבעות, פחות תמיכה ופחות אמון. זה מספיק, הגיע הזמן לפנות דרך לממשלה שבאמת מייצגת את כל האנשים במדינה הזו. בבחירות הללו השתתפו אנשים רבים שלא הצביעו בעבר וזה מראה על הנחישות למשהו אחר".

מיהו אם כן ג'רמי קורבין – מנהיג הלייבור אשר נחשב לשמאלן קיצוני, גם בקרב חוגי השמאל בבריטניה, ועשה דרכו אל לב המיינסטרים של הפוליטיקה הבריטית?

ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור בסיור לקראת הבחירות ברידינג. צילום: פיטר ניקולס, רויטרס
גקורבין, בסיור לקראת הבחירות ברידינג. צילום: פיטר ניקולס, רויטרס

קורבין בן ה- 68 משתייך כאמור לאגף הרדיקלי של השמאל הבריטי, ומנהיג את מפלגת 'הלייבור', נבחר לראשות המפלגה ב- 2015,  כשזכה ב-59.5% מקולות המצביעים. בשנה שעברה בעקבות משאל העם על חברות הממלכה המאוחדת באיחוד האירופי ("הברקזיט"), זכה קורבין לביקורת רבה מצד חברי מפלגתו, על כך שתמיכתו הפושרת להישארות באיחוד האירופי נתפסה כאחראית להצבעתם של מצביעי לייבור רבים בעד עזיבה. בהצבעת אי-אמון שנערכה בקרב חברי הפרלמנט מהמפלגה נחל קורבין מפלה כש-172 חברים הצביעו בעד הצעת אי האמון ו-40 חברים התנגדו לה. בסבב נוסף שנערכו עקב הצבעת אי-האמון ניצח קורבין את המועמד השני אואן סמית בפער של 34 אחוזים. לאורך שנות פעילותו הציג קורבין עמדות עצמאיות בניגוד לקו המפלגה, יותר מכל חבר לייבור אחר בפרלמנט, והצביע מאות רבות של פעמים כנגד עמדת הלייבור.

בכירי חמאס וחיזבאללה: "חברים שפועלים למען שלום"

כפרו-פלסטיני מובהק קורבין הביע בעבר תמיכה בחרם על ישראל, לרבות בחרם על האקדמיה הישראלית, באמברגו על רכש צבאי ובחרם על חנויות המוכרות סחורה מיהודה ושומרון. כמו כן ביקר קורבין מספר פעמים בעזה ובלבנון ונפגש עם ראשי חמאס וחיזבאללה. אותם הציג  כ"חברים שפועלים למען שלום, הבנה ודיאלוג".

ג'רמי קורבין, בהפגנת תמיכה בעזה במבצע צוק איתן, 2014. צילום מסך מיו טיוב
ג'רמי קורבין, בהפגנת תמיכה בעזה במבצע צוק איתן, 2014. צילום מסך מיו-טיוב

ב- 2015 פורסם בעיתון היהודי-בריטי 'ג'ואיש כרוניקל' מאמר מערכת המאשים את קורבין בתמיכה בעמדות אנטישמיות.  בין פעולותיו המעודדות אנטישמיות, צוינו תרומה והשתתפות בפעילות ארגון אנטישמי בראשות מכחיש השואה פול איסן, השתתפות בפעילויות לצד אישים אנטישמיים, וסירוב לגנות כרזות אנטישמיות שהוצגו בעצרת קואליציית 'עצירת המלחמה' בראשותו. באפריל אשתקד ספג קורבין ביקורת רבה על סירובו לגנות בפומבי התבטאויות אנטישמיות של אנשי מפלגתו ועל כך שהוא אינו פועל לעקירת האנטישמיות משורות המפלגה, בין היתר לא פעל לגינוי דבריה של חברת הפרלמנט נאז שאה שכתבה בפוסט בפייסבוק כי יש לעשות לישראל רילוקיישן לארצות הברית.

השבוע, ערב הבחירות חשף ה'סאן', כי בשנת 2002 נשא קורבין נאום מסית במהלך עצרת פרו -פלסטינית בה השתתפו גם איסלאמיסטים תומכי . עדים שצוטטו בכתבה טוענים כי בעצרת השתתפו חברי 'מוהג'ירון' – ארגון אשר נתן השראה בין היתר למחבלים שביצעו את מתקפת הטרור במתחם הפרלמנט בלונדון במרץ, ונמצא כיום מחוץ לחוק בבריטניה. חלק מהמשתתפים בעצרת לבשו תחפושות של מחבלים מתאבדים.

תרזה מיי בעצרת בחירות בלונדון. צילום: רויטרס
תרזה מיי בעצרת בחירות בלונדון. בתחילת הדרך הניצחון היה אצלה בכיס. צילום: רויטרס

על רקע גל הטרור הפוקד את הממלכה נאלצות שתי המפלגות הגדולות להגן על עצמן נוכח האשמות שהופנו אליהן, בעוד מיי סופגת ביקורת נוכח הקיצוצים שיזמה במספר השוטרים ברחובות במהלך שש שנות כהונתה כשרת הפנים, קורבין מואשם שהצביע כמה פעמים נגד חוקים שקידמו את המאבק בטרור, והתנגד רק לאחרונה למדיניות של "לירות על מנת להרוג" נגד מחבלים. בעקבות זאת, בימים האחרונים עטה קורבין תדמית קשוחה יותר והכריז שהוא תומך במשטרה. כמו כן הבהיר שהוא מאמין שהשוטרים פעלו נכון כשירו וחיסלו את המחבלים בלונדון.

הלאמת חברות, מיסוי עשירים, והגבלת שכר בכירים

כוחות משטרה נערכים ליד אזור הפיגוע בלונדון, אמש. צילום: רויטרס
זירת הפיגוע בלונדון בשבת – בימים האחרונים עוטה קורבין תדמית קשוחה יותר. צילום: רויטרס

בכל הנוגע למצע הביטחון של מפלגת הלייבור בראשותו, מבטיחה המפלגה גיוס של 10,000 שוטרים חדשים, ובנוסף מבטיחים לקיים את ההתחייבויות הכספיות לנאט"ו – בשווי של 2% מהתמ"ג. כמו כן, מבטיחה המפלגה להנהיג מדיניות כלכלית-סוציאליסטית, למנוע את חבילות השכר המנופחות של הבכירים, בכך שיגבו מחברות 2.5% מהרווחים אם ישלמו למועסקים יותר מ-330 אלף ליש"ט; להעלות את שכר המינימום ולהוסיף ארבעה ימי חופש שנתיים לעובדים.

בנוסף מבטיח קורבין  העלאת מסים לבעלי הכנסות גבוהות – למעלה מ-80 אלף ליש"ט מ-40% ל-45%, ולבעלי הכנסה של יותר מ-123 אלף ליש"ט ל-50%. עוד כולל המצע את הכוונה להעלות את מס החברות ולמסות בתים שנקנו על ידי קרנות של מקלטי בשיעור של 15%. המפלגה מעוניינת להלאים את חברות הרכבות והדואר המלכותי, לקבוע יחס מקסימלי בין שכר מנהלים לעובדים יומיים של 1 ל-20  לחברות של המגזר הציבורי או כאלה שמתחרות על מכרזים של המגזר הציבורי,ו לאסור על מעבידים לתת לעובדים חוזי "שעות אפס", שלא מבטיחים מספר שעות עבודה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.