צילום: Pixabay

 

כתיבת סת"ם הינו מקצוע מורכב מאוד מכמה סיבות עיקריות:

  • הכתיבה צריכה להיות כמעט ללא מציאות של טעויות – למה? בתפילין ומזוזות חייבים לכתוב כסדרן, כלומר, מתחילת המזוזה או התפילין ועד סופן, כלומר במידה והיו טעויות לרוב לא יהיה ניתן לחזור ולתקן.
  • כמעט ואי אפשר למחוק טעויות – במידה והסופר עשה טעות ואפשר למחוק אותה לפי ההלכה (לא במצב שזה מוציא את סדר הכתיבה "כסדרן") אז אומנם הלכתית מותר למחוק, אבל מבחינה טכנית מאוד מסובך למחוק אותיות על קלף. המחיקה לרוב תעשה על ידי סכין גילוח והדבר יכול להביא לידי קרעים, כך שהמזוזה או התפילין יכולים להיפסל בעקבות כך.
  • אי אפשר למחוק שמות קודש – במידה וסופר הסת"ם עשה טעות לדוגמא בכתיבת , והוא עשה טעות בשמות השם, ישנו דין בהלכה שאסור למחוק שמות השם, ולכן הוא יצטרך להתחיל מההתחלה.
  • צריך לחזור על ההלכות – סופר סת"ם חייב לחזור על ההלכות השכם והערב ולהיות בקיא בהלכות כתיבת סת"ם בצורה יוצאת דופן.
  • טבילה במקווה – סופר צריך להיות טהור, לכן הוא חייב לטבול בכל יום במקווה. ישנם לקוחות שאפילו מבקשים מהסופר לטבול לפני כל הזכרת שם – כלומר לפני כל פעם שהוא כותב שם השם (כלומר שמזוזה אחת יכולה לקחת כמה ימים.

אז מה עושה הסופר סת"ם?

הסופר סת"ם לא רק צריך להיות בקיא בהלכות כתיבת סת"ם אלא גם להיות בקיא במלאכה. הסופר הוא אומן לכל דבר ועניין. כשהסופר מתחיל לכתוב לדוגמא הוא מתחיל בעיבוד העור, וממשיך להכנת הדיו בסמיכות המתאימה לו, ומשם הוא מתקדם להכנת הנוצה איתה הוא יכתוב (שזאת מלאכת אומן בפני עצמה). לאחר כל ההכנות האלו הוא מתחיל לכתוב, לכל אות צריכה להיות צורה מסויימת. במידה והאותיות שהסופר לא עומדות במבחן ההלכה הספר תורה/תפילין/ שהוא כותב לא יהיו כשרות ולא יוכלו לצאת בהם ידי חובה כלל.

מה עושים במידה ויש בעיה בכתיבה של הסופר ?

יש כמה סוגים של בעיות נפוצות בתחום כתיבת הסת"ם:

  • התפוצצות האותיות – בעקבות שימוש ביותר מדי דיו בעת הכתיבה
  • הדבקות אותיות – במידה והסופר לא שם לב והוא הדביק בין אותיות המזוזה לדוגמא יכולה להחשב פסולה והיא צריכה לעבור הגהה
  • הפרדות – לפעמים יוצא שחלק מאות נפרד מהשני בעקבות כך שהסופר לא חיבר את חלקי האות כמו שצריך או בעקבות חום או לחות.
  • קילופים – לפעמים אות או מילה פשוט נושרות מהקלף, הדבר יכול לנבוע משימוש של המזוזה או התפילין בחום או קור או לחות גבוהה.

במידה ונמצאו הדבקיות או הפרדות נהוג לקחת ילד קטן שרק לומד את צורת האותיות והוא יודע להבחין בין אות לאות, אבל הוא עדיין לא מבין מילים (בכדי שהוא לא יוכל להשלים מההיגיון שיש באותה המילה) ונותנים לו לקרוא את האות הבעייתית בלבד והוא צריך לקרוא מעצמו ובמידה והוא אומר את האות והוא מבין אותה בצורה טובה לרוב פוסקים כמות מה שהוא הבין. כמובן שיש בנושא דינים והלכות רבות וצריך להיוועץ עם תלמיד חכם ירא שמיים לפני שמחליטים אם ספר תורה או תפילין פסולים או לא.

אנו ממליצים לכם כשאתם משתמשים בשירותיו של סופר סת"ם לברר האם הוא ירא שמים והאם הוא מומחה בעבודה שלו. מקווים שלמדתם משהו חדש.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.