בעקבות הסערה שעורר מינויו של רג'א זעאתרה לתפקיד ראש עיריית אשר התגלה כתומך טרור, הודיע זעאתרה בצהריים כי יוותר על תפקידו לטובת הבאה אחריו ברשימת מפלגת חד"ש, (50). בתוך כך, סיעת הבית היהודי תישאר בקואליציה.

זעאתרה שוב סירב להתנצל או להתחרט על תמיכתו בארגוני הטרור חמאס וחיזבאללה בהסבירו כי "זכותו של עם תחת כיבוש להתנגד בכל האמצעים. אנחנו לא חוזרים לאחור מילימטר בעניין הזה". עם זאת, הוא ימשיך לכהן כחבר מועצת העיר. "אנחנו לא יוצאים מהקואליציה", הבהיר.

זעאתרה ושלבי במסיבת עיתונאים. צילום: אלירן טל

"אנחנו פה היום כדי להגיד שאני . אני לא חוזר בי, אני מדגיש על העמדות העקרוניות וההיסטוריות של המפלגה שלי, של התנועה שלי, של המפלגה הקומוניסטית הישראלית", הוסיף.

"הדמוקרטיה הישראלית פשטה את הרגל", הכריזה המחליפה שלבי במסיבת העיתונאים שכינסה מפלגת חד"ש החיפאית לצורך ההודעה. "ממשלה מתערבת בהחלטות של ראש עיר, והתקשורת כל מה שמעניין אותה זה לחשוף עוד ביטוי ועוד ביטוי", הוסיפה.

"אנחנו נגד הכיבוש ודיכוי עמים, אני מגנה את הכיבוש ומגנה מלחמות", קבעה. כשנשאלה הסגנית המיועדת האם את חיזבאללה היא גם מגנה – סירבה להשיב.

עינת הבהירה בתגובה כי "‏המגזר הערבי היה במשך ההיסטוריה, ויישאר גם בתקופתנו, חלק מהנהגת חיפה". היא הכריזה כי "המלחמה האישית נגד זעאתרה הסתיימה" ותלתה את הסערה סביבו בכעס אינטרסנטי מצד גורמים בליכוד. "לא אתן שנציגי הליכוד המקומיים, שכועסים על כי לא קיבלו ג'ובים, ינהלו מלחמה נגד האוכלוסייה הערבית בחיפה", אמרה.

אתמול (ג') חשפנו כי גם שלבי לא נופלת מאמירותיו של זעאתרה. בעיצומו של מבצע 'צוק איתן' בעזה למשל, בחרה שלבי לעמוד לצד האויב. בפוסט שהעלתה לעמוד הפייסבוק שלה באוגוסט 2014, בעוד כוחותינו בתוככי הרצועה, יצאה נגד המסתפקים בקריאות ', ' במקום לעבור לצעדים מעשיים. את תמונת הפרופיל שלה היא אף החליפה אז בתמונה בה רשום "For Gaza".

בעיצומו של 'צוק איתן' – שלבי עם עזה. צילום מסך מתוך פייסבוק

 

בראיון לשרון גל ב'גלי ישראל' וערוץ 20, טענה שלבי: "לא כתבתי את זה, לא ברוח ולא בדם". היא הסבירה כי "הפוסט הוא הפוך על הפוך על הפוך. מה שאני כתבתי זה נגד כל אלה שמעודדים מלחמה ואומרים 'ברוח, בדם' ותקפתי את אלה שמעודדים מלחמה ואמרתי 'תפסיקו עם המלחמות, נמאס לנו לשלם את מחיר המלחמות, יש עוד דרכים למאבק".

עם זאת, היא הצהירה במפורש: "ברור שאני מזדהה עם עזה כשיש מלחמה, נהרגו יותר מ-1,300 אנשים. אי אפשר להזדהות ולהגיד שאני באבל, על המלחמה ועל מה שקורה שם?". כמו מספר אחת ברשימה, גם היא מתעקשת כי חמאס הוא ארגון לגיטימי. "אני לא יכולה להגיד שחמאס הוא ארגון טרור, חמאס היום הוא פשוט מנהל את אזור רצועת עזה כולו".

 

זעאתרה על רה"מ: "איש מסוכן, מסית ופירומן"

עוד אמר זעאתרה במסיבת העיתונאים, כי "אנחנו יודעים כמה לחצים חזקים מופעלים על קליש כולל איומים, וזה תקדים מסוכן שממשלה לא באה לה קואליציה מסויימת אז הם סוגרים את הברזים". הוא הודה לכל התומכים שהביעו דברי חיזוק פני חד"ש "מול המתקפה הפשיסטית הגדולה שעליה ניצח האיש המסוכן, המסית והפירומן שיושב בבלפור 10. הוא כנראה מפחד מזה שבחיפה נבחרה ראש עיר חדשה".

הוא המשיך והודה לראש עיריית חיפה עינת קליש שעמדה לצידו. "אני רוצה לחזק אותה, את העמדה שלה ואת העמידה שלה מול לחצי הימין. ממשלה שמדברת כמו מאפיה, מאיימת כמו מאפיה, מתנהגת כמו מאפיה. מה זה הדבר הזה שמאיימים שחיפה לא תקבל תקצבים?, שראש העיר שנבחרה באופן דמוקרטי, השערים של הממשלה יהיו סגורים בפניה – זה דמוקרטיה?".

"ערעור קשה על עצם הזכות להביע עמדה"

לדברי ראש ועדת המעקב לערביי ישראל, מוחמד ברכה, "מה שעומד על הפרק – ניסיון מכוון לפסול את האזרחים הערבים ולהיות שותפים בדבלת ההחלטות. זה ערעור קשה על עצם הזכות להביע עמדה נגד הקונצנזוס הקיים".

ממובילי המאבק: "זעאתרה – לספסלי האופוזיציה"

מנגד, אמרו שון שאול וטל הרוש, ממובילי המאבק להדחתו, כי "בדרך לניצחון גדול צריך לאסוף מספר ניצחונות קטנים". הם הודו "לכל מי שתמך במאבק הצודק והוסיפו כי "אל לנו לחשוב שפה נגמר המאבק – אנו קוראים מפה לראש העיר עינת קליש: עוד לא מאוחר, עליך לתקן את הטעות. לא ראוי לכהן כסגן כפועל יוצא בזה גם אינו ראוי להסכם קואליציוני. ראש העיר אמורה להיות המודל לאחדות ומתינות בעיר – ואינה יכולה להיקשר בהסכם קואליציוני עם אדם מסית, מפלג ותומך בארגוני טרור".

השניים הודיעו כי "במוצ"ש הקרוב אנו נתאסף מתחת לביתה של ראש העיר בקריאה ברורה: רג'א זעאתרה – לספסלי האופוזיציה".

רגב: "זעאתרה יכול לשמש בתפקיד הסגן של אסד, הנייה או נסראללה"

שרת התרבות והספורט מירי רגב התייחסה לדבריו של זעאתרה לפיהם אין בכוונתו להתנצל על תמיכתו בארגוני טרור ואמרה כי "ההתנהגות הבזויה של זעאתרה והתעקשותו שלא להתנצל על תמיכתו בארגוני טרור הקוראים להשמדתה של מדינת ישראל ולפגיעה באזרחיה, רק מחזקת עוד יותר את הסיבה למה אסור שאדם כמוהו ישמש בתפקיד סגן ראש העיר חיפה".

לדבריה, "זעאתרה יכול לשמש בתפקיד הסגן של אסד, הנייה או נסראללה. לא ציפיתי שיתנצל. למה?! כי הוא באמת ובתמים תומך בארגוני הטרור".

"קוראת לקליש שלא למנות גם את שהירה שלבי". רגב. צילום: ערוץ 20

 

עוד הוסיפה השרה רגב כי היא "קוראת לראש העיר עינת קליש-רותם שלא למנות גם את שהירה שלבי, מספר 2 ברשימת חד"ש שבראשה עומד זעאתרה". שכן, "גם היא הביעה תמיכה בארגון החמאס באמצעות פוסט שפרסמה במהלך מבצע 'צוק איתן' ובו כתבה: 'ברוח ובדם נפדה את עזה' והחליפה את תמונת הפרופיל שלה בפייסבוק למען עזה. אסור שאנשים כאלה יזכו בעמדת כוח ובמשכורות ממדינת ישראל שבהשמדתה הם תומכים".

ח"כ מהמחנה הציוני: "לא לחזור על תקלות כאלו"

גם ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) בירך על הסרת המועמדות של של זעאתרה ואמר כי "לתושבי חיפה מגיעה מנהיגות מאחדת ולא מפלגת. לכן, אני מברך על כך שהלחץ הפוליטי והציבורי לו הייתי שותף עזר ושהמינוי הלא ראוי הזה לא ייצא לפועל". לדבריו, "על מפלגת 'העבודה' ו'המחנה הציוני' להפיק את הלקחים על מנת שלא לחזור על תקלות מאין אלו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.