בכירר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס
בכיר חמאס המחבל סאלח ערורי ובכיר פת"ח עזאם אחמד במהלך החתימה על הסכם הפיוס בקהיר. צילום: רויטרס

 

בפגישה שנערכה היום (ה') בקהיר, נחתם הסכם הפיוס בין נציגי ארגון הטרור חמאס ופת"ח. שני הצדדים יקימו ממשלת אחדות שהחל מחודש דצמבר תקבל אחריות על עזה, כולל המעברים, כך פורסם ב"ynet". "ההסכם שנחתם בקהיר ימריץ את התכניות לסיום הפיצול" אמר יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שלחץ לחתימת ההסכם.

במסיבת העיתונאים שנערכה בקהיר אחרי החתימה על ההסכם, נכחו סגן מנהיג חמאס המחבל סאלח אל עארורי, חבר הנהגת פת"ח עזאם אל אחמד ושר המודיעין המצרי חאלד פאוזי ששימש כמתווך. "החלטנו לפעול באסטרטגיה של צעד-צעד כדי להביא ליישום הפיוס. פעלנו כדי לאפשר לממשלת האחדות לפעול בצורה מלאה ברצועת עזה ובגדה", אמר אל עארורי. מוקדם יותר מסר אבו מאזן כי "הסכם הפיוס מהווה סוף לפילוג הפלסטיני".

בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP דווח כי לפי ההסכם, יפרסו 3,000 שוטרים מטעם הרשות הפלסטינית בעזה ובגבולות עם ישראל ומצרים. "הרשות הפלסטינית תחזיר לידיה את האחריות הביטחונית והאזרחית", צוטט גורם פלסטיני בכיר.

חגיגות בעזה בעקבות החתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. צילום: רויטרס
חגיגות בעזה בעקבות החתימה על הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. צילום: רויטרס

 

בהודעה רשמית שפרסמה מצרים, נמסר כי: "מתוך דאגתה של מצרים לסוגיה הפלסטינית ונחישותו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, לממש את התקוות והשאיפות של העם הפלסטיני לשים קץ לפילוג ולחזק את החזית הפנימית ולהשיג אחדות פלסטינית על מנת להשלים את המפעל הלאומי ולהביא להקמתה של מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה ירושלים המזרחית כולל חזרת הפליטים, קהיר נתנה חסות לסדרה של פגישות בין פתח לחמאס ביומיים האחרונים כדי לדון בנושא".

"שתי התנועות הסכימו על צעדים שיאפשרו לממשלת הפיוס הלאומית למלא את משימותיה ולשאת באחריות המלאה בניהול עניינה של רצועת עזה בדומה לגדה המערבית החל מה-1 בדצמבר לכל היותר. מצרים מביעה הערכה רבה לתנועות פת"ח וחמאס על הרוח החיובית שנחנו בה חברי המשלחות ועל כך שהם העדיפו את האינטרס הלאומי הפלסטיני, מה שהביא לגיבוש ההסכם", כך ההודעה המצרית.

הראשון להודיע על השגת הסכם הפיוס היה מנהיג חמאס רב המחבלים איסמעיל הנייה שאמר: "אנו מברכים את עמנו על הסכם הפיוס. נעשה את כל המאמצים כדי ליישמו בפועל כדי שנפתח דף חדש בהיסטוריה של עמנו ונסגור לנצח את פרק הפיצול".

מחבלי חמאס בעזה. צילום: עבד ראחים חאטיב, פלאש 90
לא דנו בפירוק הזרוע הצבאית. מחבלי חמאס בעזה. צילום: עבד ראחים חאטיב, פלאש 90

 

לפי הפרסום ב"ynet", במסגרת השיחות עסקו הצדדים אך ורק על הקמת ממשלת האחדות ועל אופן הפעולה ברצועת עזה, בשליטה על המעברים ועל סוגיית משכורות הפקידים הממשלתיים. הצדדים לא התייחסו לסוגיית פירוז הרצועה ופירוק הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס.

עוד לפני תחילת השיחות לפני יומיים הצהיר מנהיג ארגון הטרור חמאס בעזה, יחיא סינוואר כי "אין חזרה לפילוג בשום אופן, הפיוס הפלסטיני הוא מנוף לתכנית הלאומית הפלסטינית ויימנע את חיסולה". גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נשמע בטוח ואמר כי "תהיה רשות אחת, חוק, הנהלה, גוף ביטחוני חמוש אחד ותכנית מדינית מבוססת על תכנית אש"ף".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם