הסתיים המשבר הקואליציוני: בפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראשי המפלגות החרדיות סוכם כי יחוקק חוק שיישמר את הסטטוס קוו בכל הארץ והמרכולים בתל אביב לא ייסגרו. בעניין עבודות הרכבת, הוחלט כי תנועת הרכבות בימי חול לא תפגע, וכי תאומץ הצעת שר התחבורה לאפשר לשר העבודה והרווחה להתחשב בשורה של שיקולים ובהם שיקולי בטיחות, מסורת ישראל, רווחת העובד, מידת הפגיעה במרחב הציבורי וכו'. פגישה השתתפו רה"מ, השר יריב לוין, יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויעקב ליצמן, שייתכן ויחזור לממשלה לאחר חקיקת החוקים.

ליצמן ונתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ליצמן יחזור? צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

הצדדים אף הסכימו כי הסטטוס קוו במשחקי הכדורגל יישמר, משמע שהחוק, שעד היום אסר על קיום משחקי ליגת העל בשבת – יכשיר אותם. כמו כן, יחוקק חוק המאפשר לסגן שר לקבל סמכויות ניהוליות של משרד ממשלתי. מה שייאפשר ליעקב ליצמן כך לשמור את סמכויות שר הבריאות בלי שייצטרך לקחת על עצמו את האחריות המיניסטריאלית שממנה ניסה להימנע.

"הממשלה בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל. הקואליציה חזקה ויציבה", הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בתום הפגישה והבהיר כי פירוק הקואליציה אינו עומד על הפרק, "נמשיך לעבוד יחד למען אזרחי ישראל".

מנגד, תקף יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, את כוונת הממשלה להעביר חוק עוקף בג"ץ שיאפשר מינוי סגן שר בריאות על תקן של שר. "שוב דילים, שוב קומבינות. בג"ץ כבר קבע שאין דבר כזה סגן שר על תקן של שר, אבל מרוב פאניקה ופחד מהמפלגות החרדיות נתניהו ממשיך לעקם את החוק", מסר.

"שוב קומבינות". לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"שוב קומבינות". לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לדבריו, "בית המשפט קבע כי ראש הממשלה לא יכול בין שלל עיסוקיו לנהל גם את מערכת הבריאות. צריך שר במשרה מלאה. זו לא הייתה פסיקה נגד החרדים זה הייתה פסיקה למען האזרחים. לאזרחי ישראל מגיע את שירותי הבריאות הטובים ביותר. זה עניינים של חיים ומוות, מדובר במערכת מורכבת שדורשת שר במשרה מלאה ולא איזה קומבינה פוליטית. ועכשיו באה הממשלה ובגלל כל מיני עניינים פוליטיים מנסה לעשות קומבינה על הקומבינה. ככה לא מנהלים מדינה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20