חוק הלאום יעלה להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת על פי הנוסח אותו גיבש השר יריב לוין, זאת לאחר שבמאי עבר בקריאה טרומית. כך סוכם לפני זמן קצר על ידי כל ראשי הקואליציה בישיבתם השבועית. השר לוין: ״חוק הלאום יאושר בקריאה הראשונה בנוסח כפי שסוכם בין ראשי מפלגות הקואליציה, ובמתכונת התואמת את העקרונות כפי שנקבעו בהצעה המקורית של ח״כ דיכטר.

“רק לאחר מכן, ניתן יהיה לעשות בו שינויים ככל שיהיו מקובלים על כל ראשי המפלגות ובראש ובראשונה על ידי ראש הממשלה, המוביל את החוק באופן אישי. חוק הלאום הוא מהחוקים החשובים ביותר בהם עסקה הכנסת אי פעם ובכוונתנו להביאו להצבעה כבר במושב הכנסת הקרוב״.

בין השאר, לפי נוסח החוק, “מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, בו הוא מממש את שאיפתו להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית. הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי”.

יריב לוין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
יריב לוין. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מטרת חוק יסוד זה היא “להגן על מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, כדי לעגן בחוק-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל”.

אחד המוקשים המרכזיים היא סעיף המשפט העברי, לפיו בית משפט שלא מצא תשובה בדבר חקיקה או בתקדים משפטי, “יכריע לאור עקרונות המשפט העברי והחירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל”. כמו כן, סעיף השוויון, אותו דרשו באופוזיציה להכניס לחוק, לא נכנס בהצבעת המליאה הזו.

יו”ר ועדת החוץ והביטחון ויוזם חוק הלאום ח”כ אבי דיכטר התייחס להודעת השר לוין על הבאת החוק להצבעה במושב הנוכחי: “אני מברך את ידידי השר לוין וח״כ אוחנה על דחיפתם  את חוק הלאום שיזמתי, כך שיובא לקריאה ראשונה בשבועות הקרובים. החוק שיזמתי, הינו חוק הדגל של הליכוד ושל הקואליציה. אני וחברי בליכוד נעשה הכל כדי שחוק יסוד הלאום יהיה בספר חוקי היסוד שלנו לקראת יום העצמאות ה 70 למדינת ישראל”

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.