10:29 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > סוכל פיגוע התאבדות רצחני באוטובוס בירושלים

סוכל פיגוע התאבדות רצחני באוטובוס בירושלים

השב"כ והמשטרה עצרו פעיל חמאס שתכנן להוציא לפועל פיגוע טרור רצחני לפני חודש באוטובוס בשכונת פסגת זאב בי-ם, הפעיל כבר הספיק לכתוב צוואה

עליית מדרגה נוספת בגל הטרור? הותר לפרסום כי בפעילות של שירות הביטחון הכללי בשיתוף היחידה המרכזית של משטרת מחוז י-ם, נעצר לחקירה לפני כחודש מחמד פואז אברהים ג'ולאני, תושב מחנה הפליטים שעפאט, תושב ישראלי, בחשד לתכנון פיגועים קשים.

בחקירה עלה כי ג'ולאני, המשתייך לארגון חמאס, הביע בחודשים האחרונים הסכמתו לבצע פיגועים בפני פעילי חמאס מרצועת עזה עימם יצר קשר באינטרנט. ג'ולאני התבקש לגייס נוספים לפעילות טרור ואכן מסר למאכווניו ברצועת עזה שמות של מספר פעילים. ג'ולאני אף יצא לבצע פיגוע דקירה בשכונת פסגת זאב בירושלים, אך בעודו משוטט בשכונה, חזר בו מחשש שביתו ייהרס.

טרור
צילום ארכיון

מחקירת ג'ולאני עלו מספר מתווים שנדונו כחלק מתכנון הפיגוע: פיגוע ירי באמצעות קלאצ'ניקוב לעבר מחסום חיזמא, פיגוע מטען משולב בחנות בירושלים אותה הכיר מעבודתו שם ב-2011, השלכת מטען צינור לעבר המחסום במחנה הפליטים שעפאט, פיגועי מטען באזורים מרכזיים בי-ם כדוגמת התחנה המרכזית בי-ם וקניון מלחה, מתווים שנדחו לאור אמצעי הביטחון הננקטים במקומות אלה.

לבסוף הוחלט על מתווה של פיגוע התאבדות באוטובוס בשכונת פסגת זאב בירושלים הסמוכה לביתו של ג'ולאני.

להכניס למטען כמה שיותר חומרים להגביר את הנזק

עם התקדמות תכנון הפיגוע הונחה ג'ולאני להשיג כמות רבה של חומרים בהם חומרי גלם ליצור חומר נפץ, מסמרים, סוללות ועוד, לצורך ייצור מטען חבלה. ג'ולאני מצידו פעל להשיג חומרים אלו, ורובם אף הוסגרו על ידו לאחר מעצרו.

לאחר שהשיג החומרים החל ג'ולאני לפעול לייצור המטען בפועל, ואף ביצע ניסויים בחומרים עד שנתפס על ידי הוריו, אולם גם לאחר מכן המשיך לפעול לתכנון הפיגוע ואף נסע לחברון לשם רכישת חומרי גלם נוספים.

בראשית חודש ספטמבר הוחלט, כי פיגוע ההתאבדות יבוצע לאחר חג הקרבן שחל השנה בתאריכים 12/9-15/9, זאת על מנת שהפיגוע לא יגרום למניעת הגעת מתפללים להר הבית.

אילוסטרציה: מעצר מחבלים. צילום פלאש 90
אילוסטרציה: מעצר מחבלים. צילום פלאש 90

בכדי לממן פעילותו נשלח ג'ולאני לחברון, שם קיבל מתושב חברון כ-7,000 ש"ח למימון פעילותו. לבקשת מאכווניו, צילם ג'ולאני צוואה, אך לא הצליח להעבירה לידם בשל קשיים טכניים בשליחת הקובץ.

עוד עלה בחקירה כי לפני כשנה לערך יצא ג׳ולאני לבצע פיגוע דקירה בפסגת זאב, אולם לבסוף שב על עקבותיו מחשש שבית הוריו ייהרס.

יחד עם ג'ואלני נעצרו, בין היתר, קרובי משפחתו מחמד רובין ג'ולאני ואיאד ג'ולאני שהסתירו אמצעי לחימה בעת מעצרו, אותם הסגירו בחקירתם.

חקירה זו שבה ומדגישה את המאמץ הבלתי פוסק של גורמי חמאס ברצועת עזה ליזום פיגועי טרור קשים בשטחי ישראל ואיו"ש, וזאת תוך שימוש בתושבים ישראלים, אשר נגישותם לשטחי ישראל מקלה על הנעת פעילות הטרור.

כתב אישום אף הוגש היום (ג') לבית המשפט נגד ג'ולאני על ידי פרקליטות מחוז ירושלים. הוא מואשם בגין עבירה של קשירת קשר לסיוע לאויב בזמן מלחמה, מגע עם סוכני חוץ, חברות בארגון טרוריסטי, ופעולה ברכוש למטרות טרור. לפי כתב האישום, במהלך השנה הנוכחית, קשר ג'ולאני יחד עם אחרים קשר, לייצר מטען חבלה ולבצע באמצעותו פיגוע התאבדות רחב היקף בעיר ירושלים על מנת לפגוע בכמה שיותר יהודים, כל זאת בשם ובמסגרת ארגון חמאס.

כאמור, ג'ולאני אף זמם לבצע פיגוע דקירה בפסגת זאב. הוא הצטייד בסכין באורך 15 ס"מ ונסע לפסגת זאב. לאחר שהסתובב בשכונה החליט שלא לבצע את הפיגוע מחשש שבית הוריו ייהרס.

במקרה אחר, יצר ג'ולאני קשר אדם אחר ושוחח איתו על כוונתו לבצע פיגוע בירושלים ובין השאר, שוחחו על האפשרות שהנאשם ייבצע פיגוע דקירה בפסגת זאב.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות