דיווח המשטרה על מעצר החשודים

משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי סיכלו טרור בצפון הארץ לאחר שחשפו תשתית ששימשה כנתיב הברחה של סמים ואמצעי לחימה מגבול לשטח ישראל. תחילתה של החקירה בסוף חודש יולי לאחר שחקלאי מצא בשטח פתוח למרעה בצדו המערבי של כביש 90 סמוך לעיר מטולה תיק ובו 2 מטעני חבלה. בדיקת מטעני החבלה ע"י חבלני המשטרה ושירות הביטחון הכללי העלתה כי מקורם של המטענים הוא מעבר לגבול ומצביעים על מעורבות של חיזבאלה בהחדרתם לתחומי המדינה.

חקירה מאומצת של משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי חשפה כי המטענים הוברחו משטח לבנון לתחומי שטח מדינת ישראל ע"י מספר חשודים בני משפחה מהכפר עג'ר אשר הסתייעו בבן משפחה נוסף ששימש כאיש קשר בלבנון מול גורמי . עם התקדמות החקירה בתאריך 4.9.16 נעצרו 3 החשודים הראשונים: עאדל עוינאת בן 29, מוחסן קהמוז בן 21, דיאב קהמוז בן 31. בהמשך החקירה נעצרו 4 חשודים נוספים: ממדוח אברהים בן 21, ג'מיל קהמוז בן 29, יוסף קהמוז בן 34, מאהר חרבואי בן 29 תושב ירכא.

גבול ישראל-לבנון. צילום: פלאש 90
גבול ישראל-לבנון. צילום: פלאש 90

כלל החשודים נמצאים במעצר והיום יוגש כתב אישום בין היתר בעבירות של מסירת ידיעה למטרת ריגול, סיוע לאויב במלחמה, ייצור, ייבוא ויצוא נשק בלי רשות, מגע עם סוכן חוץ, סחר בסמים. יש לציין כי כנגד החשוד מאהר חירבאווי יוגש כתב אישום בעבירות סמים בלבד.

חיזבאללה וארגוני טרור נוספים עושים מאמצים גדולים לבצע פיגוע בשטח מדינת ישראל תוך ניסיון לגיוס משתפי פעולה מקרב אזרחי המדינה. חקירה מהירה יסודית ומסועפת הובילה למעצרם של כל חברי תשתית הטרור ומנעה פיגוע רב נפגעים.

פרקליטות מחוז צפון הגישה לפני זמן קצר לבית המשפט המחוזי בנצרת כתב אישום נגד שישה נאשמים מכפר עג'ר (שלושה אחים, בני דודים וחברים), בגין עבירות ביטחון חמורות, ובהן סיוע לאויב במלחמה, ריגול, מגע עם סוכן חוץ, קשירת קשר, ניסיון ליבוא נשק ועבירות נוספות.

מהברחת סמים לסיוע לטרור

החל מסוף שנת 2015, קשר הבן דיאב קשר עם אביו סעד לבצע הברחות סמים מלבנון לישראל. האב סעד הנחה את דיאב לרכוש שני מחשבים שבאמצעותם יקיים קשר עם מפעיליו בחיזבאללה, באמצעות העברה וקבלה של הודעות דוא"ל מוצפנות. בהמשך הונחה דיאב ע"י מפעיליו בחיזבאללה לרכוש מכשיר טלפון סלולרי לצורך ביצוע צילומים עבור הארגון, וכך הוא עשה.

במהלך החודשים מרץ – אפריל 2016 תואמה בין דיאב לבין החיזבאללה הברחה מלבנון אל ישראל באמצעות חילופי הודעות דוא"ל מוצפנות. בהמשך, ולפי ההנחיות, פגש דיאב באזור הגדר בפעילי חיזבאללה, שהמתינו בצידה הלבנוני של הגדר, וקיבל לידיו שתי חבילות שהכילו 2 מטעני חבלה מאולתרים וכן סכום של 5000 דולר. עוד עולה, כי בחודש מאי השנה התבקש דיאב ע"י חיזבאללה לאתר מקום לביצוע פיגוע בחיפה. דיאב הבין כי מטעני החבלה מיועדים לביצוע הפיגוע והודיע למפעיליו כי הוא מוכן לבצע פיגוע.

בשל החשש כי בחיפה מותקנות מצלמות אבטחה רבות, סבר דיאב כי עדיף לבצע את הפיגוע המתוכנן במקום אחר, וחיפש יעד חלופי לביצוע הפיגוע. סמוך לאחר מכן, בעת שנסע דיאב באזור צומת טורעאן, הבחין בתחנת אוטובוס ובה חיילים רבים וחשב כי מקום זה מהווה יעד מתאים לפיגוע, שכן ניתן לפגוע בחיילים רבים, וצילם את המקום. ביום 30.7.16 נמצא התיק ע"י אזרח שהגיע לחורשה, ומטעני החבלה נתפסו ע"י משטרת ישראל במקום.

עוד נאמר בכתב האישום, כי בסוף חודש אוגוסט האחרון ובשל החשש כי מציאת התיק תוביל למעצרו, החליט הנאשם להסתיר את שני המחשבים באמצעותם קיים את הקשר עם מפעיליו בחיזבאללה. הנאשם הכניס את שני המחשבים לשקית אותה הסתיר בתנור עצים, שנמצא בחצר ביתו.

במקביל להגשת כתב האישום, הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להורות על מעצרם של הנאשמים עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.