הכל התחיל כשארגון 'רבנים למען זכויות האדם', יחד עם הארגון הפלסטיני 'צעירים נגד ההתנחלויות', תכנן לקיים מחר (ד') "פעילות בחברון" לשם הריסת שילוט ופסיפסים שנתלו ברחוב דוד המלך ביישוב היהודי בחברון. לפני כשבועיים, הגיש הארגון לצה"ל בקשה לאפשר להם לקיים את הפעילות ולאבטחם במהלכה.

למרות שרחוב זה שייך לשטח H2, המהווה 20% משטח העיר שעפ"י הסכמי אוסלו, מצוי תחת שליטה ישראלית – בבקשתו, טען הארגון כי אלו "שלטים פוגעניים שנתלו בחברון בכפייה על רכוש פלסטיני ו/או ברחובות בהם גרים רק או בעיקר פלסטינים". בקשת הארגון לקבלת אישור וליווי צבאי לפעילות, נענתה ביום ראשון בסירוב מצד לשכת היועץ המשפטי הצבאי לאזור איו"ש, "נוכח האפשרות הקרובה לוודאי להתממשות חיכוך אלים ואף מסכן חיים", לשון התשובה.

"והנה אנוכי עימך, ושמרתיך בכל אשר-תלך, והשיבותיך אל האדמה הזאת (בראשית כ"ח, ט"ו). עיטור הפסיפס ברחוב דוד המלך ביישוב היהודי בחברון. צילום: נועם ארנון
"והנה אנוכי עימך, ושמרתיך בכל אשר-תלך, והשיבותיך אל האדמה הזאת (בראשית כ"ח, ט"ו). מעיטורי הפסיפס ברחובות היישוב היהודי בחברון. צילום: נועם ארנון

 

בדחיית הבקשה השיבו בצה"ל לארגון כי "בפנייתכם הבהרתם כי מובן לכם 'שפעילות זו עלולה לגרום למתחים' בין פעילכם הישראלים והפלסטינים ובין תושבי המרחב, אולם הבהירו כי "ההיבטים הנוגעים להשתלבותם של השלטים במרחב הציבורי ייבחנו מול נציגי ההתיישבות הישראלית ואף עתידים לידון בשיח המתקיים באופן שוטף בין מת"ק חברון ובין עיריית חברון".

בארגון הגיבו בזעם לסירוב צה"ל לאבטחם וטענו כי מדובר ב"שימוש מפלה בנימוק הביטחוני מצד הצבא שמאבטח תהלוכות עמוסות בסמלי ארגון טרור יהודי בלב אוכלוסייה פלסטינית אך מסרב לאבטח פעולה חוקית שהיה אמור לבצע בעצמו".

עוד טענו בתגובתם, כי תליית השלטים ע"י 'ועד מחדשי היישוב היהודי בחברון' לפני מספר שנים "פוגעת בזכויות התרבותיות והחברתיות של הפלסטינים, מנוגדת לחוק, ונעשתה ללא אישור הרשויות. עם זאת, הפעילות הזו נעשתה בחסות הכוח הצבאי המאפשר לקבוצה קטנה וקיצונית פעילות כזו המבטאת כפייה וביזוי, ומכאן האחריות המוגברת של הצבא לנעשה. אך צה"ל לא רק שלא פעל נגד השילוט הפוגעני בעצמו – ככוח השולט והאחראי על האזור, וכמחוייב מחובותיו לפי הדין הישראלי והבינלאומי – הוא אף אוסר על פעילים ישראלים ופלסטינים לעשות את העבודה בעצמם".

לבסוף טענו בארגון כי "השימוש בהצדקה של חששות ביטחוניים לא משקף פה אלא אפלייה בוטה והפיכת צה"ל לכלי שרת לאבטחת גורמי ימין קיצוני וטרור יהודי ופסילת פעילות שטיבה שמירה על זכויות האדם", והודיעו כי ישקלו את צעדיהם באפיקי הפעולה השונים.

חברון
גם אותו ימחקו בארגון? גרפיטי פלסטיני הקורא "חופש לאסירים האמיצים שלנו", שצוייר אתמול על קיר בית ספר בחברון כתמיכה בשביתת הרעב שבה פתחו מחבלי פת"ח וחמאס הכלואים בישראל. צילום: וויסאם חשלאמון, פלאש 90

 

על פי הפרסום ב'360', כבר בנובמבר האחרון שלחו 'רבנים לזכויות האדם' מכתב למנהל האזרחי, בו דרשו להסיר את השלטים והפסיפסים, שכן לטענתם הדבר אסור. "על פי התכנון יגיעו לרחוב כ-50 רבות ורבנים בשני רכבים תוך שהם מצוידים בכלים ייעודיים להורדת שלטים, פסיפסים ומחיקת ציורי קיר", כתבו. אך קיבלו תשובה כי הגוף שהקים את השלטים אינו מוכר.

"אבסורד שמי שקוראים לעצמם "רבנים" מעוניינים להרוס פסיפסים תנ"כיים"

בשיחה עם ערוץ 20, הגיב דובר היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, לטענות הארגון הקיצוני ואמר כי "מוזר ביותר שבזמן שבמדינת ישראל הרבה מאוד אנשים במצוקות כ"כ רבות וגדולות, הארגון מוצא לנכון לעסוק פה בעיסוק ביזארי שרק מעיד על מאפייניו כארגון פרובוקטיבי, אנרכיסטי, שמחפש פרובוקציות במגמה אנטי-יהודית בולטת. השלטים הם פה חיוניים להנחיית מאות אלפי תיירים שמבקרים כל שנה בחברון, רק עכשיו בחול המועד היו פה עשרות אלפים".

באשר לפסיפסים אמר ארנון כי "הפסיפסים מעטרים רחוב שאין בו עיטורים רבים והם מבוססים על סצנות תנ"כיות, אוניברסליות. אבסורד שמי שקוראים לעצמם "רבנים" מעוניינים להרוס פסיפסים תנ"כיים. אני מציע להם לעסוק באמת בזכויות אדם, גם של יהודים וגם של ערבים ולפתור בעיות קשות שקיימות בחברה ולא לחפש פרובוקציות. יתר על כן, מגמתם להשליט על הערבים משטר טרוריסטי מושחת, הוא עומד בניגוד מוחלט לזכויות האדם. הערבים בחברון, ברובם הגדול, מעוניינים בריבונות ישראלית כי זו היחידה שתבטיח את זכויות האדם שלהם. אנחנו בקשר איתם. לא גורם פרובוקטיבי יטיף לנו על זכויות אדם".

"חיוניים להנחיית מאות אלפי תיירים שמבקרים כל שנה בחברון". השילוט בחברון. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90
"חיוניים להנחיית מאות אלפי תיירים שמבקרים כל שנה בחברון". השילוט בחברון. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

 

על הטענות של 'רבנים לזכויות האדם' כי השלטים נתלו בניגוד לחוק, משיב ארנון כי השלטים עומדים שם שנים וכי "יש פה רשות מקומית והכל נעשה בתיאום עם המערכת המוניציפאלית".

תשובת צה"ל ל'רבנים לזכויות האדם' כפי שפורסמה באתר הארגון
תשובת צה"ל ל'רבנים לזכויות האדם' כפי שפורסמה באתר הארגון
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20