בשנת 2016 גירשה כ-80,000 אלף מהגרים שבקשת המקלט שלהם סורבה. לפי מקורות בכירים בממשל הגרמני, המגמה צפויה להמשיך ולהתרחב בשנה הבאה.

אנגלה מרקל, בועידת מינכן לביטחון בשבוע שעבר. צילום: רויטרס
, בועידת מינכן לביטחון בשבוע שעבר. צילום: רויטרס

עד כה, דגלה המדיניות הגרמנית בסוגיית הפליטים בפתיחת הגבולות למבקשי מקלט. בשנתיים האחרונות, נכנסו למדינה למעלה ממיליון מהגרים, רובם מסוריה, עיראק ואפגניסטן. מדיניות זו, אשר הונהגה על ידי הקנצלרית אנגלה מרקל, זכתה לביקורת רבה בתוך גרמניה. כעת, לקראת הבחירות במדינה שיתקיימו בספטמבר הקרוב, מנסה המנהיגה לקרוץ לקולות השמרנים. לפי פיטר אלטמאייר, ראש הסגל של הקנצלרית, "על מנת לשמור על בטחון הציבור ועל שלטון החוק, חשוב לשלוח את האנשים האלה לארצותיהם כמה שיותר מהר". כך אמר בריאיון ל"בילד הגרמני".

עוד הוסיף אלטמאייר,כי לפחות חצי מתוך 700,000 בקשות המקלט שהוגשו במדינה על ידי מבקשי מקלט נדחו בשנה האחרונה, ולפיכך צפויים גירושים נרחבים גם בשנה הנוכחית. הכוונה היא להעביר בפרלמנט החלטה לשינוי הסטטוס של חלק מהמדינות מהן מגיעים מבקשי המקלט, כדי לאפשר דחייה של הבקשות.

עד כה, תמכה מרקל באופן עקבי במדיניות של קליטת מהגרים ומבקשי מקלט. בשבוע שעבר בוועידת הביטחון במינכן התבטאה בנושא ואמרה כי לאיחוד האירופי יש מחוייבות להמשיך ולקלוט . עם זאת, ככל הנראה, לאור ירידה משמעותית המסתמנת בתמיכה הציבורית בקנצלרית, גורמים פנימיים במפלגת ה – CDU בראשותה מעודדים שינוי בהתייחסות לסוגייה.

לפי סקרים עדכניים שנערכו במדינה מסתמן כי אמנם הגוש השמרני בראשותה של מרקל עדיין מוביל על הסוציאל-דמוקרטים, אך הפער בין הצדדים מצטמצם.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא