, ארצות הברית ורוסיה ערכו בחודש שעבר סדרת מפגשים חשאיים בירדן ובאחת ובבירה אירופית שעסקו בהסכם הפסקת האש בדרום והקמת אזורי החיץ בגבול בין לישראל ולירדן. כך מדווח הבוקר ברק רביד ב'הארץ'. על פי הדיווח שנמסר מפי פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים. הציגה הסתייגות רבות והבהירה כי על פי עמדתה המעצמות אינן מייחסות חשיבות מספקת להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה.

ראש הממשלה נתניהו מתקבל ע"י נשיא צרפת מקרון. צילום: חיים צח, לע"מ
ראש הממשלה מתקבל ע"י נשיא צרפת מקרון בפריז, יצא במהלך ביקורו נגד ההסכם. צילום: חיים צח, לע"מ

מהדיווח של רביד עולה כי עיקר המחלוקת בין ישראל והמעצמות נוסבת סביב התפיסה האסטרטיגת של הסוגייה. בעוד שישראל מעוניינת בהסתכלות אסטרטגית וארוכת טווח שמטרתה סיכול הכוונות האיראניות להרחיב את שליטתה באזור, רואות ארה"ב ורוסיה את כאמצעי לטווח קצר אשר עיקר מטרתו לרסק את כוחו של ארגון הטרור דאעש בסוריה.

מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס
מזכיר המדינה "כוחות הצבא האיראנים צריכים לעזוב וללכת הביתה". צילום: רויטרס

בכתבה מצוין כי האכזבה הישראלית קשורה בכך שהמעצמות נמנעו מלהזכיר את המלים "" או "חיזבאללה" בהסכם. בעקבות כך, יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו באופן פומבי נגד ההסכם במהלך ביקורו בפריז בחודש יולי. ראש הממשלה טען אז כי ההסכם מנציח את הנוכחות האיראנית בסוריה.

נפתלי בנט, שר החינוך. צילום: פלאש 90
,בטווח הארוך – איום חסק תקדים על אירופה. צילום: פלאש 90

בתחילת השבוע יצא גם השר נפתלי בנט באופן מובהק ופומבי נגד מדיניות מעצמות המערב המתעלמת מהנוכחות האיראנית ההולכת ותופסת עוצמה בקרבת חופי הים התיכון. בטור שפרסם ב'"וול סטריט ג'ורנל" הוא קרא "לעולם החופשי – בהובלת ארה"ב" להצהיר באופן גלוי "שלא יאפשר אימפריה איראנית בין המפרץ הפרסי לים התיכון". עוד טען בנט טוען כי זיהויו של דאעש בתור האויב המרכזי עלולה להוביל בטווח הארוך לאיום חסר תקדים על אירופה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.