משבר הקורונה במדינת ישראל ככל הנראה נמצא בנקודה הקריטית ביותר מאז המגיפה הגיעה. הנתונים מצביעים על מגמה ברורה, ויחד איתם התראות גופי הבריאות, הביטחון והמודיעין באמירה אחת וברורה – אנחנו רגע לפני קטסטרופה.

אם יורדים לעומקם של דברים, בכירים במשרד הבריאות מעידים כי אפסו כוחותיהם של עובדי המשרד הזוטרים, אשר במשך כחצי שנה עובדים לילות כימים סביב חקירות אפדימיולוגיות, ניתוחי נתונים ושלל משימות בכדי לבלום את התפרצות המגיפה.
מה שהיה הצלחה כמעט מסחררת בגל הראשון, כעת בגל השני עלול להתברר כאסון.

ערים בהסגר.
Photo by Flash90

כשהוטל סגר לראשונה, ב-20 למרץ, היו כ-700 חולים מאומתים וכ-280 מאושפזים, מתוכם 23 קשים. בשיא הגל היו כ-10,000 חולים מאומתים וכ-700 מאושפזים, מתוכם 181 קשים ב-16 לאפריל.
כלומר, את תוצאות הסגר ראינו כשלושה שבועות אחרי החלתו.

כיום אנחנו עומדים על 11,000 חולים מאומתים, 330 מאושפזים ו-84 חולים קשים ועדיין אין סגר. בהינתן קצב הגידול הנוכחי, גם אם יוטל סגר בעת שאתם קוראים שורות אלו, את תוצאותיו נראה בדיליי של כשלושה שבועות, שזה אומר עשרות אלפי חולים מאומתים, מאות עד אלפי מאושפזים ומאות מתים.

אם יוטל סגר ברגעים אלו, תהיה לו עלות. אבל גם לאי הטלת סגר יש עלות, ואת סדר הגודל שלה אפשר ללמוד ממדינות שלא עשו סגר, או שעשו אותו מאוחר. מדינות כגון בלגיה, שבדיה, איטליה, הממלכה המאוחדת וארצות הברית כולן ככל הנראה נפגעו כלכלית לא פחות מאשר מדינות שמיהרו לעשות סגר. לפי ארגון ה-OECD, הפגיעה בתוצר הצפויה בשנת 2020 של מדינות אלו דומה לממוצע הארגון, או גבוהה ממנו.

מתוך נתוני ה-OECD

 

נאמר לנו לפני פתיחת המשק על ידי מומחים לכלכלה שראו לנגד עינייהם את התחום בו הם עוסקים, כי יש לפתוח אותו ולחזור לשגרה כמה שיותר מהר, אך כעת יותר מחודש לאחר פתיחת העסקים וחזרה כמעט מוחלטת לשגרה שקדמה לקורונה, עדיין רובם בקשיים גדולים, האבטלה עדיין מעל ל-20%, והקורונה איתנו בצורה עוצמתית יותר משהייתה בעבר.

מי שציקצק בלשונו על מדיניותם של ליצמן את סימן טוב, מבין כעת שמחליפיהם כמעט בוודאות מבצעים את מלאכתם בצורה פחות טובה משמעותית. אם מדינת ישראל לא תלך למהלכים משמעותיים לפחות כמו בגל הראשון, ייתכן וישראל תהפוך להיות אחת מן המדינות שיצאו מכלל שליטה סביב מגיפת הקורונה, בדיוק באותה רשימה של ארה"ב, ספרד ואיטליה.

בהכנת הכתבה והבאת הנתונים סייע תום שדה


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.