תתחילו לשנן – Agility


Agility היא תפיסה ניהולית בעולם של סטארטאפים שמחלחלת גם לעולם התכנון. הרעיון הוא שכל ארגון צריך לגלות היום גמישות וזריזות בהתאמתו לשינויים התכופים בעידן המודרני. ומי שלא מספיק להתחדש נשאר מאחור. כך גם הרהיטים בסביבת העבודה שלנו. גמישים, מודולארים, משולבים טכנולוגיה על מנת שיוכלו להתאים את עצמם אלינו ולא להיפך.


אקו אקו


היות וחללי העבודה המשותפים תופסים היום מקום בקרוב ל-70% מסביבות העבודה בעולם, הרי שנושא האקוסטיקה מעסיק אדריכלים ומעצבים רבים ואף היצרנים מייחסים לכך משמעות ונותנים מענה בדמות פתרונות אקוסטיים בעלי מראה חזותי אטרקטיבי כמו חיפוי לבנים אקוסטיות היוצרות פיזור של צלילים, מחיצות רצפה-תקרה בעלות שלוש שכבות, כדורים אקוסטיים ה"נדבקים " לקירות, כיסאות 360 ותאי עבודה המשלבים גם בד, גם זכוכית וגם עץ. הכל כדי למתן לנו את הרעש בחלל העבודה הפתוח.

בריאוטק

מונחים כמו איזון, עמוד שדרה, התאמה לתנועות הגוף, מנח ישיבה, התאמת גובה, יציבה ועוד כבר מזמן עולים בשלבי תכנון משרד הן לגבי עמדות עבודה והן לגבי כיסאות. השולחות והכיסאות ממש זזים איתנו וכל זה מתאפשר ע"י הוד מעלתה, הטכנולוגיה. נשענים על ידית הכיסא וכולו מתכוונן לגופינו, או שאם רוצים לקום אז הוא ממש מניע אותנו לקום ע"י 'דחיפה' של המושב. כך גם השולחנות. מערכות חכמות שלא רק מאפשרות שינוי גובה אלא גם מסונכרנות עם אלמנטים אחרים כדי שאנחנו נשב או נעמוד במצב אופטימלי.

קחו למשל את מערכת CEREBRO מבית TEKNION, שמסנכרנת את גובה השולחן עם הגובה של הזרוע המחזיקה את מסך המחשב, משמע כשהעובד עובר למצב עמידה, זרוע המסך עולה בנפרד אך באופן יחסי לגובה השולחן וזה יוצר מצב שבו במקום שהעובד יסתכל עם הפנים למטה ויעמיס על העורף, הוא מישיר מבט למסך ושומר על עמוד שדרה ישר.

ביו מה?

ביופיליה היא בעצם היחס של האדם והצורך הטבעי שלו בקרבה לטבע. היחס הזה בא לידי ביטוי בסביבת העבודה בהרבה עץ, קירות צמחייה, מדפים כאדניות, זרועות מסך מפלדה ממוחזרת וחומרים עם פליטה נמוכה, או כאלה  שנלקחו מאתרי בנייה, ממחזור בקבוקים ואפילו מתעלות המים באמסטרדם.

שקוף שזה כבר טרנד

מחיצות רצפה-תקרה, הלא הן מחיצות הזכוכית שבשנים האחרונות תפסו תאוצה בחללים פתוחים וכיום נראה שאין משרד שלא נהנה מהן. היכולות שלהן היום רבות ומגוונות, הן ברמת האקוסטיקה הגבוהה של מחיצה בודדת, דרך דו קרומית ועד תלת קרומית על מנת לבודד בצורה מרבית ולתת מראה מעוצב ונוכח. היתרון שלהן על קירות אטומים הוא התאורה הטבעית היכולה לחדור דרכן, וכן שקיפות בין מנהלים לעובדים.

כמו כן בהיבט העיצובי הן מציעות מגוון אפשרויות, החל משילוב טכנולוגיה ע"י מסכים, הדפסת לייזר עם תאורה וצבע, שתילת בד או מדבקות צבע ועד. ואם דיברנו על מודולאריות, הן בוודאי יותר גמישות וניתנות להזזה מקיר גבס או בטון.

לשבת ולקום?

יושבים על שולחן סטטי? זה כזה 2018. בעולם כיום, תופסים השולחנות המתכווננים חלק אינטגרלי, והם נוכחים יותר מתמיד בחברות הייטק כאשר כל אחד יותר מעוצב ויותר מתקדם מבחינת מנגנון ופיצ'רים. משולחן בעל פונקציה חשמלית עגולה הדומה לכפתור ווליום ברדיו, דרך רגלי 'קלשון' מעוצבות, משטחי עץ ושיש מרהיבים, שולחנות הנתמכים רק על שידה נמוכה ללא רגל נוספת ואפילו מתכווננים לחדרי ישיבות!

לסיכום, ניתן לומר כי סביבת העבודה משתנה בהתאם לשינוי החברתי והתרבותי שלנו. בריאות וחזרה לטבע לצד טכנולוגיה ודינאמיות. סוג של דיסוננס או אולי איזון? בכל מקרה יהיה מרתק לראות לאן זה יתפתח עתיד.

הכותבים הם מומחים מחברת גלובל ישראל- רהיטי משרד

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20