פורום מטכ"ל ערך הבוקר (ב') דיון שיבוצים באשר לסבב המינויים החדש בצה"ל. במסגרת הדיון הוחלט כי תא"ל עופר וינטר, ששימש בעבר כמח"ט גבעתי וכיום משמש בתפקיד ראש מטה פיקוד מרכז בדרגת תא"ל, יישאר בחוץ.

תא"ל עופר וינטר. צילום: אלון בסן, משרד הביטחון.

במטכ"ל שקלו את מועמדותו של וינטר לשני תפקידי מפקד אוגדה, מפקד האוגדה הסדירה 162 הפועלת כיום תחת פיקוד הדרום ומפקד אוגדה 91 (עוצבת הגליל) התופסת את הקו מול לבנון, אליה מונה לבסוף אל"מ שלומי בינדר. וינטר הבהיר בעבר כי במידה שלא יקודם לתפקיד משמעותי, הוא עשוי לפרוש מהצבא. כבר אתמול העריך גורם המקורב לנושא כי וינטר לא יקודם. גם סבב המינויים הקודם דילג על וינטר.

"אם אני עופר וינטר אני פושט את המדים ויוצא לאזרחות. מערכת שלא יודעת להעריך אותו לא ראויה לו", מיהר להגיב ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להחלטה שלא לקדם את וינטר. "באזרחות ידעו ללא כל ספק להעריך את האיכויות שלו ולאמץ אותן בשתי ידיים והוא יוכל לתרום רבות למדינה ולעם בכל מסגרת שיבחר ולהשאיר אבק לפוליטרוקים בצבא, שרוצים להשאיר את שולחן המטכ"ל נקי מכיפות".

כזכור, לאחר מבצע 'צוק איתן' עורר וינטר סערה תקשורתית לאחר שכמח"ט גבעתי הפיץ לחיילי ומפקדי החטיבה "דף יציאה לקרב" ברוח מקראית: "ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי העזתי, אשר מחרף מנאץ ומגדף, אלוקי מערכות ישראל. אני נושא עיניי לשמיים וקורא עמכם שמע ישראל, ה' אלוקינו, ה' אחד". דף המפקד פורסם באמצעי התקשורת ועורר דיון בנושא מקומה של הדת והאמונה בצבא.

"רוצים להשאיר את שולחן המטכ"ל נקי מכיפות". הרמכט"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. צילום: פלאש 90

 

וינטר נחשב לאחד ממפקדי השדה הטובים ביותר בצה"ל. באפריל 2015 הוא קיבל את פרס מפא"ת לחשיבה יוצרת, על שיטה חדשנית שהגתה החטיבה בפיקודו, להתמודדות עם מנהרות הלחימה של רצועת עזה, ובמהלך מבצע צוק איתן היה שותף ליישומה. באפריל האחרון דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם וינטר במהלך חודש נובמבר 2017, וזאת על רקע רצונו למנות אותו למזכירו הצבאי. בצה"ל אישרו כי הפגישה אכן אושרה על ידי הרמטכ"ל אך מיהרו להבהיר כי וינטר לא יתמנה לתפקיד המזכיר הצבאי והוא אינו מועמד ולא יהיה מועמד לתפקיד, אלא יתמודד על תפקידי תת-אלוף לקיץ 2019. בלשכת ראש הממשלה ובדובר צה"ל סירבו בזמנו להתייחס לנושא.

עם זאת, קצין בצה"ל המעורה בסבב המינויים אמר ל-Ynet כי "הרעש והקמפיין התקשורתי למען קידום וינטר ושיוכו לא העלה ולא הוריד מהחלטת הרמטכ"ל. גם תא"לים שפיקדו על גולני (רסאן עליאן), נח"ל (יהודה פוקס) וכפיר (גיא חזות) לא קודמו הבוקר והיו מועמדים מוערכים בדיוק כמו וינטר. מה ההבדל בינו לבינם?".

להלן כלל השיבוצים:

תת-אלוף סער צור ימונה למפקד עוצבת הפלדה.
אלוף-משנה שלמה (שלומי) בינדר ימונה למפקד עוצבת הגליל ויועלה לדרגת תת-אלוף.
אלוף-משנה גל שוחמי ימונה למפקד עוצבת המפץ ויועלה לדרגת תת-אלוף.
אלוף-משנה גור שריבמן ימונה למפקד עוצבת אדום ויועלה לדרגת תת-אלוף.
תת-אלוף נדב לוטן ימונה למפקד המרכז לאימוני יבשה בזרוע היבשה.
תת-אלוף עודד בסיוק ימונה לראש חטיבת התכנון באגף התכנון.
אלוף-משנה אוהד נג'מה ימונה לקצין שריון ראשי ויועלה לדרגת תת-אלוף.
אלוף-משנה ד' ימונה לראש חטיבת ההגנה בסב"ר באגף התקשוב ויועלה לדרגת תת-אלוף.
תת-אלוף רפאל (רפי) מלוא ימונה למפקד פו"ם.
אלוף-משנה יצחק (איציק) בר ימונה לראש מטה פיקוד העורף ויועלה לדרגת תת-אלוף.
סגן-אלוף שחר שפירא ימונה לקצין הרפואה החילי בחיל האוויר ויועלה לדרגת אלוף-משנה.

כלל המינויים מותנים באישור שר הביטחון אביגדור ליברמן.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא