10:30 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נתניהו: "שמעון פרס המופלא, אני בוכה עליך היום"

נתניהו: "שמעון פרס המופלא, אני בוכה עליך היום"

ראש הממשלה ספד לנשיא לשעבר שמעון פרס ואמר כי הוא "לא זכה רק לתוחלת חיים, אלא גם לתכלית חיים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד היום (ו') לנשיא וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס וכיבד אותו בדרכו האחרונה. נתניהו סיפר על הוויכוח הגדול שהיה לו עם פרס, מה מטרתה של ישראל – השלום, או הביטחון. "שמעון אמר – ביבי, השלום הוא הביטחון האמיתי. אני טענתי שביטחון הוא הדרך המרכזית במזרח התיכון לשלום האמיתי. הוא בא משמאל, אני מימין. בסופו של דבר, כמו שני מתאגרפים מותשים, חדלנו מהמאבק. ראיתי בעיניו, והוא ראה בעיני, שהנחרצות נובעת משכנוע פנימי עמוק ומדבקות אמיתית במטרה – הבטחת עתידה של המדינה".

 

"ידידיי, אתם יודעים לאיזו מסקנה מפתיעה הגעתי בחלוף הזמן? שנינו צודקים. במזרח התיכון הסוער, השלום לא יושג אלא מתוך עצמה אמיתית. הכוח הוא אמצעי, התכלית היא קיום ודו קיום, קדמה, שגשוג ושלום. שלום לנו ולשכנינו הפלסטינים. גם שמעון הגיע למסקנה שהצדק אינו נחלתו של חלק מסוים".

נתניהו פתח את ההספד בהודיה לשועי העולם שהגיעו ארצה: "באתם מקרוב ומרחוק לירושלים בירת ישראל לחלוק כבוד אחרון לשמעון פרס, אחד מן האבות המייסדים של מדינתנו. אחד המנהיגים הדגולים שקמו לעמנו. מנהיג בעל שיעור קומה בעולמנו, שמעון פרס המופלא".

לדברי נתניהו, "זו עדות לאופטימיות שלו, תקוותו לשלום, אהבתו לישראל. עם ישראל מעריכים את הכבוד שהראיתם לשמעון ולמדינה אליה קידש את חייו. שמעון חי חיים בעלי משמעות. הוא סחף רבים עם חזונו ותקוותו. היה איש מופלא של ישראל, של העולם. ישראל אבלה עליו, העולם אבל עליו. אנו מוצאים תקווה במורשתו, כך גם העולם".

נתניהו אמר כי "שמעון פרס זכה לא רק לתוחלת חיים, אלא גם לתכלית חיים. היה שותף בכיר במפעל התקומה של העם היהודי. אחז בחרב דוד כדי להגן עליה. פעל גדולות ונצורות להבטיח את כח המגן שלנו לדורות ועל כך נתונה לו תודת הדורות. ובמקביל עשה כל מה שביכולותו בכל רגע מחייו הבוגרים להשיג שלום עם שכנינו. אין זה סוד שהיינו יריבים פוליטיים, אבל במהלך השנים נעשינו ידידים קרובים".

נתניהו סיפר כי באחד מהמפגשים בין השניים, שאל את הנשיא לשעבר את מי ממנהיגי ישראל העריץ.

"באותה שיחה דיבר גם על רבין, בגין ואחרים ובהערכה אמיתית לתרומתו של כל אחד מהם", סיפר נתניהו. "הוא הפתיע אותי כשדיבר על משה דיין. על אומץ לבו בקרב ותעוזתו. למשה לא היה אכפת מה יחשבו עליו, התעלם לגמרי משיקולים של פוליטיקה, היה מה שרצה להיות. הוא העריך את התכונות הללו. אבל הוא ידע אמת נוספת, אם רוצים להגשים את השאיפות, אי אפשר להתנתק מהפוליטיקה.

פרס המריא על כנפי החזון, אבל ידע ששדה ההמראה עובר בשדה החתחתים של הפוליטיקה. מה שאפשר לו לעשות את הדרך הוא להט העשייה והחזון".

"ללהט הזה נחשפתי לראשונה לפני 40 שנה. יומיים אחרי מבצע החילוץ הנועז באנטבה שבו נפל אחי, התקיימה פה הלוויתו של אחי יוני. כשר הביטחון של רבין, שמעון היה זה שאישר את המבצע. בהלוויה הוא נשא הספד מרטיט לב שלא אשכח כל חיי. זו הייתה הפעם הראשונה בה פגשתי אותו. הוריי ז"ל, אחי ואני נפעמנו עמוקות מדבריו על יוני, על המבצע, על הקשר לאבותינו ועל זקיפות הקומה של עמנו. באותו רגע נוצר בינינו חיבור עז ומיוחד שאף פעם לא נותק".

נתניהו ציטט את דברי פרס בטקס  לזכרו של ז'בוטינסקי, אז אמר: "ההיסטוריה הטילה על שני המחנות – העבודה והליכוד – את הדאגה לעתיד המפעל הציוני. המחלוקות הלכו והצטמצמו… כנראה ששלמה המלך צדק: טובים השניים מן האחד".

"בסיום הנאום ניגשתי אליו, לחצתי ידו בחום והודיתי לו על דבריו המלכדים", אמר ראש הממשלה, "תשע שנים מאוחר יותר, לפני חודשיים, הגענו לכבד את שמעון במרכז פרס לחדשנוות, מה לא היה שם. שמעון קרן מסיפוק. אני לא זוכר שראיתי אותו כל כך מאושר. זה היה אחד החלומות שלו שהתגשם. הוא הרכיב את משקפי התלת-מימד, הוא נטל את העיניים מהן נתרמו הקרניות לטובת הדור הבא. אני לא חושב שיש סמליות גדולה מזו. הוא תמיד הביט קדימה. הוא האמין במה שאנחנו מאמינים, בקדמה.

"בכוחם של אלו בוודאי לחזק הביטחון, אבל בכוחם לבנות את התשתית העתידית לשלום. אם נטפח את הכוחות האלו, המודרנה תנצח את הברבריות, הטוב את הרע והאור ינצח את החושך.

שמעון יקירי, סיפרת שאחת הפעמים הבודדות בהן הזלת דמעה הייתה כשקיבלת את הבשורה המרה על נפילתו של יוני, אחי, באנטבה. אתה בכית אז שמעון, אני בוכה עליך היום. אהבתי אותך, כולנו אוהבים אותך. היה שלום שמעון, אדם יקר, מנהיג דגול. ננצור אותך בלב האומה, ואני מרשה לעצמי לומר בלב האומות".

 

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

פורץ שנתפס בבנק בירושלים. צילום: דוברות המשטרה

פורץ נתפס "על חם" במהלך שוד בנק בירושלים

המשטרה עצרה לפנות בוקר תושב שועפט בן 23 במהלך פריצה לסניף בנק בדרום ירושלים, כשהוא מסתובב במקום ומחטט במגירות