רה"מ בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה. ארכיון. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. זאת בעקבות כוונת רוסיה להעביר לידי הסורים את מערכת הנ"מ S-300 במטרה "להגן על הצבא הרוסי".

ראש הממשלה הביע את ביטחונו באמינות תחקיר צה"ל ובמסקנותיו, והבהיר שוב כי האחריות לתקרית המצערת מוטלת על הצבא הסורי שהפיל את המטוס, ועל איראן שתוקפנותה מערערת את היציבות.

ראש הממשלה אמר כי העברת מערכות נשק מתקדמות לידיים לא אחראיות תגביר את הסכנות באזור, וכי ישראל תמשיך להגן על ביטחונה ועל האינטרסים שלה.

סוכם להמשיך את ההידברות בין הצוותים המקצועיים ואת התיאום בין הצבאות בערוצים הצבאיים. ראש הממשלה חזר והביע את תנחומיו על מות החיילים הרוסיים.

גם יועץ טראמפ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, ניסה להניא את הרוסים מהצעד שעלול להוביל ל"הסלמה משמעותית" באזור. הוא הוסיף כי "איראן היא זו שאחראית לתקיפות בסוריה ולהפלת המטוס הרוסי".

היועץ האמריקני לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, במסיבת עיתונאים בביקורו בישראל. צילום: TPS

 

שר ההגנה סרגיי שויגו אמר מוקדם יותר כי "בשנת 2013 הסכמנו לעצור את העברת המערכת לסוריה בעקבות בקשת הישראלים. אך המצב השתנה, ולא באשמתנו". הוא ציין כי סוריה תפעל למנוע תקשורת לווינית מול חופי סוריה. עוד נאמר כי הרוסים יספקו לכוחות הגנה האוויריים הסורים מערכות שליטה אשר נמצאות כעת בידי צבא פוטין בלבד.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20