ראש הממשלה החליט לשוב ולנסות לפתור את משבר המסתננים באמצעות סוכנות האו"ם לפליטים, זאת חודש לאחר שביטל את המתווה לפיו אמורה ישראל לקלוט כ-16,000 . ההסכם בוטל בגלל הלחץ הציבורי.

מסתננים מפגינים בתל אביב, יוני 2017. צילום: פלאש 90

על פי דיווח בחדשות 10, גורמים במטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה פנו לנציבות האו"ם בניסיון לגבש משופר.

על פי הדיווח, נציבות האו"ם לפליטים הודיעה כי היא מוכנה לחזור לדיאלוג בנושא. לפיכך, פנו בימים האחרונים גורמים במטה לביטחון לאומי לגורמים בנציבות האו"ם במטרה לבחון האם ניתן להשיג הסכם משופר לפיו יצומצם מספר המסתננים שיישארו בישראל ויקבלו מעמד ויוגדל מספר המסתננים שיועברו למדינות שלישיות במערב.

מיד לאחר הפרסום החלו בימין לתקוף את המהלך. שר הפנים לשעבר ואיש הליכוד אמר: "אם הדברים נכונים – מהלך שגוי מיסודו. יש לפעול לביטול ״ההגנה הקבוצתית״ לנתיני אריתריאה, לחקיקת פיסקת התגברות, לפתיחה מחדש של מיתקן השהייה בחולות ולהוצאת מסתננים ממרכזי הערים אליו ולאכיפת חוק הפקדון, במקום להתחנן בפני האו״ם למקצה שיפורים להסכם גרוע".

גם ח"כ בצלאל (הבית היהודי) תקף: "אדוני ראש הממשלה באמת שאין צורך. ביום ראשון פסקת ההתגברות עולה לוועדת שרים לחקיקה. אתה רק צריך להעביר אותה ולחוקק מחדש את חוק המסתננים המקורי. חבל ששוב תחתום על הסכם רע ושוב תבטל אותו וחוזר חלילה".

רה"מ נתניהו וגדעון סער בכנסת, 2012. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.