רה"מ בנימין נתניהו. צילום מסך

 

"צריך לאזן את המערכת המשפטית", כך אמר היום (א') רה"מ בנימין נתניהו בישיבת שרי הליכוד. "חוק הלאום חשוב מול אתגור מדינת הלאום היהודית, מול איחוד משפחות פלסטיניות בישראל ומול המסתננים. בשנים האחרונות המערכת המשפטית נעה בעיקר בכיוון אחד וצריך לאזן אותה".

כזכור, אמש התקיימה בכיכר רבין עצרת נגד חוק הלאום של בני העדה הדרוזית עם רוח גבית של ארגוני ופעילי שמאל קיצוני. זאת על אף ההצעה הנדיבה של רה"מ להסדיר את את מעמד העדה הדרוזית בחוק רגיל והכרה בתרומתה. נתניהו הבהיר כי לא יהיו שינויים בחוק הלאום עצמו.

בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. זכויות הפרט מעוגנות בחוקים רבים, לרבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אף אחד לא פגע ואף אחד גם לא מתכוון לפגוע בזכויות הפרט הללו, אך בלי חוק הלאום אי אפשר להבטיח לדורות את עתידה של ישראל כמדינת לאום יהודית".

"חוק הלאום מבצר קודם כל את חוק השבות, הוא מעלה אותו לדרגה אחרת והחוק הזה מעניק כמובן זכות אוטומטית ליהודים, ורק להם, לעלות ארצה ולקבל כאן אזרחות", הבהיר רה"מ. "חוק הלאום מונע למשל את הניצול של סעיף איחוד המשפחות שמכוחו נקלטו בארץ רבבות-רבבות פלסטינים מאז הסכם אוסלו, והחוק הזה עוזר למנוע את המשך הכניסה לישראל של פלסטינים ללא בקרה. ייתכן שהחוק הזה גם יוכל לסייע לנו לבלום כניסה עתידית של מסתננים".

הפגנת המסתננים מול שגרירות רואנדה בהרצליה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדבריו, "הדברים הללו ואחרים מתרחשים מפני שחוקי המדינה עיגנו בחוק יסוד רק את זכויות הפרט ללא שום איזון חוקתי של המרכיב הלאומי שלנו ולכן חוקקנו את חוק הלאום, כדי להבטיח את היותה של מדינת ישראל כמדינה שהיא לא רק דמוקרטית, אלא כמדינת הלאום של העם היהודי ושלו בלבד. הדבר הזה נחוץ לא רק לדורנו, אלא לדורות הבאים. הקשר העמוק עם בני העדה הדרוזית והמחויבות שלנו כלפיה חיוניים אף הם, לכן אנחנו נקים היום ועדת שרים מיוחדת שתקדם את הקשר והמחויבות הללו ובמקביל תוקיר גם את אלה המשרתים בצה"ל ובכוחות הביטחון מבני כל הדתות ומבני כל העדות".

נתניהו: "העלאת דירוג האשראי -עדות למדיניות הכלכלית האחראית שאנו מנהלים"

עוד התייחס רה"מ לכך שחברת דירוג האשראי S&P העלתה את ישראל לדירוג -AA שממצב את אותה כאחת הכלכלות החזקות בעולם. הדבר מצטרף לאשרור דירוג האשראי של חברת מודי'ס לפני שבועות אחדים.

"זוהי עדות למדיניות הכלכלית האחראית שאנחנו מנהלים כאן בממשלה – שר האוצר וחבריי השרים. המדיניות הזאת הובילה לצמיחה מתמשכת במשק הישראלי. כשאני קורא חלק מהפרשנים שאומרים: 'צמיחה ממושכת, אבל היא לא היטיבה עם החלשים' – זה פשוט לא נכון. אנחנו רואים שנה אחר שנה את ירידת מדד אי השוויון, מדד ג'יני, שהולך ומשתפר צעד אחד צעד, כי אנחנו משלבים קודם כל מדיניות של שוק חופשי עם כניסה לשוק העבודה, וברגע שאנשים נכנסים לשוק העבודה מצבם משתפר. ובכן, יש כאן מדיניות שגם נכונה כלכלית, גם נכונה חברתית ואנחנו נמשיך לפעול בשני הצירים הללו למען אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

את הישיבה פתח סגן מזכיר הממשלה גבי גולן במקום מזכיר הממשלה צחי ברוורמן אשר יושב שבעה על אמו.אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20