ראש הממשלה בנימין התראיין למספר רשתות בארה"ב עם סיום ביקורו בוושינגטון, שם נפגש עם הנשיא ועם מנהיגים נוספים.

"תשאל את ביבי". רה"מ נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ במסיבת העיתונאים. צילום: רויטרס
רה"מ נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ במסיבת העיתונאים. צילום: רויטרס

בראיון ששודר לפנות בוקר (ו') ברשת MSNBC שאלה המנחה גרטה ואן סוסטרן את נתניהו בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון, כשציינה את דבריו של הנשיא טראמפ שאמר כי ישמח לראות את ישראל מאטה את קצב הבנייה שם לזמן מה, נתניהו השיב כי נושא ההתיישבות הוא "עניין אך לא ה-עניין", והוסיף, "שורש הסכסוך בין ישראל לפלסטינים או לא התיישבות כזאת או אחרת, אלא הסירוב של הפלסטינים לקבל מדינה יהודית בכל גבולות שהן. עזבנו את עזה חזרה לגבולות 67', עקרנו את כל הישובים והוצאנו את גופות אנשינו מהקברים, ומה קרה? הם לא בנו שם מדינת שלום, אלא ירו משם 25 אלף רקטות על ראשינו וחפרו משם מנהרות טרור".

ראש הממשלה הוסיף: "הנושא החשוב יותר היום הוא כיצד ניצור את התנאים לשלום רחב יותר באיזור, עם מדינות ערב מסביבנו וגם עם שכנינו הפלסטינים. נוצרה הזדמנות חדשה – רבות ממדינות ערב כבר לא רואות את ישראל כאויב אלא כבת ברית בהתמודדות מול ודאע"ש. זה מקרב בינינו".

לשאלה בנוגע להתנהלות של איראן, סיפר נתניהו: "מאז הסכם הגרעין איראן הפכה תוקפנית יותר. לאחרונה הם ירו טיל בליסטי במסגרת ניסוי שמנוגד להסכם עמם, שעליו רשמו בעברית "ישראל חייבת להיות מושמדת". זה מעיד על כוונת שלום.. שר החוץ שלהם אמר שאין להם כוונה לאיים על אף מדינה, חוץ מלהשמיד את ישראל כמובן..".

בנושא , שהנשיא טראמפ הצהיר כי לא יידחף לשם, אמר נתניהו: "אני תמיד אומר שלא התוויות הן שחשובות, אלא התוכן הוא שחשוב. כדי שיהיה שלום צריך שהפלסטינים סוף סוף יכירו במדינה היהודית ויפסיקו עם הפנטזיות שלהם להשמיד אותה, ושישראל תחזיק בזכות לשליטה ביטחונית ממערב לנהר הירדן כי אחרת נקבל באזורים הפלסטיניים דיקטטורה אסלאמית נוספת שתפוצץ את השלום ואת המזרח התיכון".

לשאלה כיצד מרגישים אזרחי ישראל עם החלפתו של הנשיא בנשיא טראמפ אמר: "יש ביננו ברית חזקה לאורך השנים עם ממשלים דמוקרטים ורפובלקנים כאחד. היו לי מחלוקות גדולות עם בנושא איראן ובנושאים נוספים, אבל גם חתמנו בתקופתו על הסכם סיוע גדול שיעזור לישראל לשמור על ביטחונה בעשור הקרוב. אני לא אתחיל לדרג נשיאים, אני רק יכול להגיד לך שהיתה לי פגישה מאוד חמה עם הנשיא טראמפ, הייתה תחושה נהדרת של קרבה וידידות ואני חושב שזה משהו שהעם האמריקני חש כלפי עם ישראל, ואני מבטיח לך – שעם ישראל מרגיש באופן עמוק גם כלפי העם האמריקני. הם מבינים שאנו חולקים את אותם הערכים של חירות ודמוקרטיה, ושישראל היא הדמוקרטיה האמיתית היחידה באזור מאוד בעייתי".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.