"הסולטאן קאבוס אישר שאל-על תטוס מעל עומאן", כך חשף היום (ב') ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו בכנס שגרירים במשרד החוץ. "כרגע אנחנו יכולים לטוס מעל מצרים וצ'אד – וצריך עוד כדי לקצר מרחקים לדרום אמריקה".

"הפריחה המדינית נובעת מהמדיניות שממחישה את הנכסיות של ישראל מבחינה מודיעינית וטכנולוגית", אמר נתניהו והסביר כי הדבר "מרחיב את יכולתנו להיאבק נגד ההשפעה האיראנית".

"המפה הדיפלומטית שלנו משתנה בצורה דרמטית בגלל היתרונות המודיעינים שישראל נותנת. אנו מונעים נפילה של מטוסים. מנענו עשרות פיגועים קטסטרופליים. לאף אחד אין מודיעין כמו שלנו. השילוב של היכולת המודיעינית והטכנולוגית שלנו – הדבר הזה נותן לנו את מפת היחסים המתרחבים של ישראל וזה משתנה". נתניהו מנה את קווי התעופה המרכזיים ובהם תל אביב – סן פרנסיסקו ותל אביב – סין שממנפים את היזמות והסחר החופשי.

מטוס אל על. צילום אילוסטרציה: פלאש 90

 

"קו התעופה השלישי הכי חשוב הוא להודו לכן עבדנו קשה – אנחנו טסים באייר אינדיה כל יום מעל ערב הסעודית. בקרוב נטוס למומבאי". הוסיף נתניהו. "כרגע יכולים לטוס מעל מצרים, צ'אד, וככל הנראה יכולים לטוס מעל סודן ולכן יכולים לטוס ישר לברזיל, לחסוך איזה שעתיים. זה פותח עוד שווקים. זה רבע מיליארד בני אדם". הוא הוסיף כי "אנחנו פורצים לעולם. צריך להבין את הדיפלומטיה הישראלית – מה שקורה כאן זאת מהפכה חסרת תקדים".

"השינוי החשוב הנוסף – זה היחסים עם העולם הערבי", אמר נתניהו שציין כי ישראל מונעת עשרות פיגועי טרור באירופה ומונעת את התמוטטת מערב המזרח התיכון מאיומי דאעש ואיראן. "אנחנו בולמים את זה בצורה צבאית חזקה מאוד. נוצרה כאן התאגדות אחרת של אינטרסים והדבר הזה מביא לאפשרויות מעניינות כשאני נפגש עם מנהיגים ערבים. אנו גם רוצים להנות מפירות הקידמה ולא נמשכן יותר את הנורמליזציה שלנו עם מדינת ישראל לגחמות הפלסטיניות".

נתניהו בכנס שגרירים של משרד החוץ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

על המערכה מול חיזבאללה אמר כי "המאמץ נגד המנהרות הוא לא רק מאמץ צבאי לחסום אותן, אלא מאבק הסברתי דיפלומטי וכלכלי כדי להטיל סנקציות מוגברות על החיזבאללה, להביא להכרזה על החיזבאללה כארגון טרור בכל המדינות, וגם להגביר את הסנקציות נגד איראן שעומדת מאחורי הגוף הזה והנסיונות הדומים של החמאס. הדברים יבואו לידי ביטוי במועצת הבטחון בימים הקרובים אבל זה הרבה מעבר לכך. זה מאמץ מדיני כמו שאנו עושים נגד איראן וזה נושא תוצאות".

המדיניות שאני מקדם בנוייה על תפיסה ארוכת טווח אומרת בראש ובראשונה שהיכולת שלנו להתקבל בין האומות קשורה ליכולת שלנו להגן על עצמנו ולקיים את מדינתנו", לדבריו, "כדי שיהיה צבא ויכולת לפתח ולהחזיק את הבטחון ולפתח אותו אנו צריכים כלכלה חופשית, ולכן עשינו שינויים בכלכלה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20