ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, צילום: יונתן זינדל פלאש 90
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, צילום: יונתן זינדל פלאש 90

"אין סאדאת פלסטיני": בכנס מיוחד שנערך במליאת הכנסת לרגל 40 שנים להסכם השלום בין ישראל ומצרים, סיפר ראש הממשלה בנימין נתניהו על פגישתו עם שגריר מצרים חאזם ח'יירת. לדבריו, "הוא מסר לי ברכות מנשיא מצרים עבד אל פתאח א-סיסי, וגם משר החוץ שוכרי, ואני בירכתי אותו לרגל האירוע החשוב הזה".

עוד הוסיף נתניהו כי "השלום בין ישראל למצרים איתן, הוא שלום אסטרטגי לטובת שתי המדינות. בנאומו בכנסת, סאדאת השמיע דברים ברורים: "איננו רוצים להקיף אתכם, או שאתם תקיפו אותנו – בטילים שנועדו להרוס, או בפצצות של שנאה ואיבה. הכרזתי יותר מפעם אחת שישראל היא עובדה קיימת".

"זה היה הצעד הראשון לקראת הסכם השלום שגובש בקמפ-דיוויד: הכרה ברורה בישראל. כך נהג סאדאת – בניגוד לשכנינו הפלשתינים שעד היום מסרבים להכיר במדינת הלאום שלנו. בצער אני אומר: עוד לא נתקלתי ב'סאדאת פלסטיני' –שיכריז על רצונו בקץ הסכסוך, יכיר במדינת ישראל בגבולות כלשהם, ויתמוך בזכותנו לחיות בביטחון ובשלום".

אדלשטיין: לכו בעקבות סאדאת ובגין

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין פנה אל עמיתיו ואמר: "מי מכם שיכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל ויבקש לנאום בכנסת, ימצא את דלתות המשכן פתוחות".

אדלשטיין פנה אף אל מנהיגי המדינות השכנות והזמין אותם לירושלים: "אני קורא כאן היום למנהיגי שכנותינו: לכו בעקבות אנואר סאדאת ומנחם בגין. עמיתי, יושבי ראש הפרלמנטים בארצות ערב – אתם מוזמנים! ידינו עדיין מושטת לשלום – לכל שכנותינו. אני אומר כאן היום כיושב-ראש הכנסת, באופן הברור ביותר: מי מכם שיהיה מוכן לצעוד צעד אמיץ, שיכיר בזכות קיומה של מדינת ישראל ויבקש לנאום בכנסת, ימצא את דלתות המשכן פתוחות. פתוחות לא רק לריצה בהולה אל הסכם שלום, אלא גם לכל התחלה של תהליך. פתוחות לבניית אמון. פתוחות לדיון משותף על האינטרסים הממשיים של אזרחי כל המדינות".

יו"ר הכנסת הוסיף כי "בהחלט יכול להיות שלא נצליח להגיע בסופו של דבר להסכם. אבל אל תחששו; מביקור כזה אף אחד לא יפסיד. לכל הפחות תיהנו מהקפה המשובח כאן בכנסת". אדלשטיין גם ברך את הסכם השלום שהביא לנרמול היחסים עם מצרים וביקש להרחיב את תחומי הפיוס מהמנהיגים אל העם.

״אין סיבה שבתי המלון בישראל לא יתמלאו בתיירים מקהיר ואלכסנדריה – וכמובן, גם להיפך אין סיבה שלא נעמיק את שיתופי הפעולה בינינו בתחומי הכלכלה, החקלאות, התרבות והחדשנות. אין סיבה שלא נמשיך את החזון שהתחיל כאן, בכנסת ישראל, לפני ארבעים שנה: מה שהיה – לא צריך להיות מה שיהיה״.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20