עלה הלילה (ב') לאישור מליאת הכנסת ועבר בקריאה שניה ושלישית.

החוק שעורר סערה ציבורית גדולה, עוסק בהסדרת ההתיישבות ביהודה ושומרון על אדמות פרטיות והלילה עבר ברוב של 60 תומכים מול 52 מתנגדים. בהצבעה לא נכח ראש הממשלה נתניהו שנמצא בדרכו חזרה מסבב הפגישות בבריטניה.

צילום: דוד מיכאל כהן/TPS
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

ח"כ יואב קיש מה'ליכוד', שהוא מיוזמי החוק: "ההסדרה הוא חוק מוסרי וצודק. ממשלת הליכוד עומדת בהבטחתה לבוחריה, להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ולעם ישראל כולו. אני מאמין שעל אף הבטחון הרב של מתנגדי החוק, בג״ץ לא יפסול את החוק וסוף סוף נביא לנורמליזציה בהתיישבות".

חברתו של קיש למפלגה, ח"כ שרן השכל: "סוף כל סוף חוק וסדר לתושבי יהודה ושומרון שמתמודדים כבר שנים עם מצב של חוסר ידיעה בנוגע לעתידם וחקיקת 'טלאי על טלאי'. אני שמחה שתושבי יהודה ושומרון יוכלו לישון בשקט ולדעת שהעברנו היום חוק שמסדיר את עתידם".

צילום: דוד מיכאל כהן/TPS
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, גם היא מיוזמי החוק: "זהו יום היסטורי עם אישורו של חוק היסטורי. בתיהם של אזרחים שבנו את ביתם ביהודה ושומרון בעידוד ממשלות ישראל לא יהיו עוד מטרה עבור ארגוני השמאל הקיצוני שחותרים להרוס ולפגוע בהתיישבות. נשיאת בית המשפט העליון צריכה להבין שלבג"צ אסור להיגרר ולהתערב בחוק שעוסק בסוגיה מדינית מובהקת. במידה וזה יעשה, נפעל לקידום פסקת ההתגברות ולקידום החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן מ'הבית היהודי' בירך על אישור חוק ההסדרה בכנסת: "היום עשינו היסטוריה. ממשלת ישראל מקבלת אחריות על ההתיישבות ביהודה ושומרון. חוק ההסדרה הוא הצעד הראשון לקראת החלת הריבונות בכל יו"ש."

חברם למפלגה, ח"כ בצלאל סמוטריץ': "זהו יום היסטורי להתיישבות ולמדינת ישראל. היום הזה מדינת ישראל קבעה שפיתוח וקידום ההתיישבות ביהודה ושומרון הוא אינטרס ישראלי כפי שמצוין בסעיף המטרה לחוק. החוק קובע שבמקרים בהם מדינת ישראל שלחה את בניה בתום לב להתיישב על אדמות שהם לא אדמות מדינה בעל הקרקע יפוצה כמו במדינת ישראל הקטנה ולא נצטרך חלילה לפנות עוד יהודים מביתם בנחלת אבותינו. מכאן ממשיכים להחלת הריבונות ולהמשך בניה ופיתוח ההתיישבות בכל מרחבי הארץ".

הפגנה בדרישה להעביר את חוק ההסדרה. צילום: פלאש 90
הפגנה בדרישה להעביר את חוק ההסדרה. צילום: פלאש 90

ממפלגת האיחוד הלאומי נמסר כי היא "מברכת את החלטת הכנסת שהעבירה את חוק ההסדרה לאחר לחצים רבים. זהו יום היסטורי שמסמן שינוי כיוון במדינת ישראל. זהו צעד ראשון בדרך לריבונות מלאה ביהודה ושומרון. החוק הינו בשורה לאלפי משפחות ביהודה ושומרון שמעתה יפסיקו להיות אזרחים סוג ב'. חוק זה לא היה עובר לולא מאבקתם הצודק של תושבי עמונה האמיצים, שנלחמו על ביתם עבור שאר תושבי יהודה ושומרון".

גם באופוזיציה לא נשארו אדישים, ח"כ אראל מרגלית ממפלגת 'העבודה': "נתניהו מתעתע במצביעיו. זהו לא חוק ההסדרה אלא חוק החקירה. כל מטרתו כרגע היא לשלהב את ההמון ולייצר משבר בינלאומי – כדי לכסות על הסתבכותו הפלילית. מצביעי הימין צריכים להתעורר: זהו עוד שקר פוליטי מבית היוצר של נתניהו. החוק לא יגיע לכדי יישום. הם שיקרו שאמרו כי עמונה לא תפונה. הם שיקרו שהבטיחו סיפוח מעלה אדומים. הם שיקרו שאמרו כי 9 הבתים בעופרה לא יפונו והם משקרים כעת עם החוק הזה. רה"מ מפחד פחד מוות מהחוק הזה, הוא יודע שאם חוק כזה ייכנס לספר החוקים, מדינת ישראל ואזרחיה יעמדו מול שורה של תביעות חסרות תקדים בהאג . אבל כאשר החקירות סביבו מתקדמות אז כל האמצעים כשרים, עומק ההסדרה כעומק החקירה".

צילום: דוד מיכאל כהן/TPS
צילום: דוד מיכאל כהן/TPS

מתנועת 'שלום עכשיו' נמסר: "חוק ההסדרה הוא אות קלון לכנסת ישראל, ועליו חתום אדם אחד – , שמפקיר את עתיד ישראל בידי מיעוט קיצוני, ותומך בחוק שהוא והיועץ המשפטי לממשלה מזהירים ממנו. נתניהו מוכן לאפשר גזל אדמות, לסכן את קציני צה"ל ולגרור את ישראל לבית הדין הבינלאומי בהאג והכל למען הישרדות פוליטית. אל מול הטירוף הזה נהיה אנחנו המבוגר אחראי ונבלום את החוק המסוכן הזה בבג"ץ".

מוקדם יותר אמר יו"ר 'יש עתיד' : "כל מי שרואה בעצמו אדם לאומי, צריך להתנגד לחוק. הם מעבירים חוק שיסכן את צה"ל ואת המעמד הבינלאומי של ישראל".

גם יו"ר האופוזיציה ומפלגת המחנה הציוני יצחק תקף את חוק ההסדרה ואמר כי מדובר ב"אסון לעם ישראל". בישיבת סיעת "המחנה הציוני" אמר הרצוג כי זהו "חוק לא חוקי שמקומו לא בספר החוקים של מדינת ישראל".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.