ראש הממשלה ויו״ר , , התייחס היום (ב') בפתח ישיבת סיעת לדרישת המשפחות השכולות וראשי רשויות ביו"ש להקצאת תקציבים לכבישים עוקפים ואמצעי ביהודה ושומרון. בדבריו התחייב רה"מ להקצות 200 מיליון ש"ח למיגון הכבישים המתוכננים ו-600 מיליון ש"ח נוספים בתקציב 2019.

"אנחנו דואגים לפתח את כל חלקי הארץ ולהגן על כל חלקי הארץ. במסגרת הזאת יש לנו התחייבות ברורה לפתרון בעיית הכבישים העוקפים ביהודה ושומרון, כולל בעיות התאורה ובעיות אחרות. איננו רק מדברים, אנחנו עושים. הפעולה שלנו היא פעולה עקבית, נחושה ושיטתית", אמר נתניהו.

"קודם כל אנחנו מכשירים כמידת האפשר את דעת הקהל הבינלאומית. שימו לב שאנחנו במשך שנה לא ספגנו שום גינוי ושום החלטת מועצת ביטחון וכמעט שלא שומעים במסגרת הבינלאומית לבנייה ביהודה ושומרון. זה לא מקרי, זה כתוצאה שאנחנו מכשירים את דעת הקהל", הסביר רה"מ. "שנית, אנחנו צריכים להביא את הכסף, אנחנו לא רוצים להתחייב לכסף בלי שיהיה כיסוי לכסף ולכן גם את זה אנחנו עושים. סיימנו את שני הדברים החשובים הללו ואנחנו יוצאים לדרך".

"אני בא מפגישה עם שר האוצר והחלטנו יחד להקצות מיידית 200 מיליון שקל לסלילת הכבישים שכבר מתוכננים. מדובר על שיקוע קלנדיה ועל בית אריה. אנחנו הולכים להביא לכבישים האחרים הקצאה מיידית, עכשיו, לתכנון – כי כדי להקצות כספים אתה חייב תכנון. זה כולל גם את התהליכים הסטטוטוריים של כל שאר הפרויקטים – עוקף אל ערוב, עוקף חווארה ומודיעין עילית כביש 446", הוסיף.

"אנחנו נביא במסגרת הדיון בממשלה בתחילת ינואר לתקציב 2019 הרשאה להתחייב לסכום של עוד 600 מיליון שקל כדי להשלים את הכבישים הללו וגם את התאורה. אנחנו יוצאים לדרך, זאת שעה טובה, היא חשובה לכולנו – גם למתיישבים, גם לליכוד וגם לכל עם ישראל", הבטיח רה"מ.

רה"מ בישיבת סיעת הכליוד, היום. צילום: פלאש 90
רה"מ בישיבת סיעת הכליוד, היום. צילום: פלאש 90

"אם הייתה קליטה ותאורה אולי ברוך היה ניצל"

כזכור, מזה שבועיים מוחות המשפחות מול בית רה"מ ובתחילת השבוע אף הכריזו על שביתת רעב בדרישה כי יתוקצבו הכבישים העוקפים וכי יותקנו אמצעי ביטחון לישובים בהם גדרות אינדיקטיביות, ומצלמות אותם דורש הצבא בכדי למנוע חדירות לישובים ופיגועים. בדיון שהתקיים היום בוועדת הכספים של הכנסת התפרצו חלק מהמוחים ודרשו "תמנעו פיגועים כמו שלנו".

, אמהּ של אדל ביטון הי"ד שנרצחה בפיגוע אבנים, זעקה: "נמאס לנו להיות סוג ב' בהכל. שום דבר לא מגיע לנו בדין. כבישים, תשתיות הגנה לישובים – למה צריך להתחנן לדברים אלמנטריים?". , אלמנתו של נצ"מ ברוך מזרחי, התפרצה לדיון בדמעות: "נשארתי לבד עם ארבעה יתומים זה פיגוע שאתם יכולתם למנוע! אל תעצמו עיניים בפני הדבר הזה. עד היום שמעתי הבטחות מראש הממשלה מחברי כנסת בשבעה בלוויות שאני הולכת אליהם כשאני מלווה את חברי, ונמאס לנו לשמוע הבטחות. אם הייתה קליטה, אם הייתה תאורה על הכביש, אולי ברוך היה ניצל".

העימות בועדת הכספים של הכנסת, היום. צילום: רועי חדי

בעקבות כך, עצרו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ומיקי זוהר (הליכוד) את הדיונים בוועדה. השניים השהו את כל העברות הכספים עד שיושג פתרון וקבעו: "לא יהיו אישורים להעברת כספים לקואליציה עד שיאושר מקור תקציבי לכבישים עוקפים ומרכיבי ביטחון ביו"ש". "מדובר בחיי אדם ולא במשחק", הסביר ח"כ סמוטריץ' והוסיף: "כל עוד התקציבים תקועים לחצי מיליון התושבים ביהודה ושומרון, שום תקציב לא יכול לעבור".

האם השכולה אדווה ביטון בוועדת הכספים. צילום: אייל קציר
האם השכולה אדווה ביטון בוועדת הכספים. צילום: אייל קציר
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.