ראש הממשלה בישיבת הממשלה, מרץ 2018. צילום: פלאש 90

בפוסט שפרסם הערב בעמוד הפייסבוק שלו, תוקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את הקרן לישראל חדשה בכך שהובילה לנסיגת ממשלת רואנדה מההסכם להרחקת המסתננים לישראל. "הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג׳ורג׳ סורוס".

עוד הוסיף נתניהו כי "מטרת העל של הקרן היא מחיקת הציביון היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה, לצד מדינת לאום פלסטינית נקייה מיהודים בקווי 67׳ שבירתה ירושלים".

ראש הממשלה הוסיף כי "מזה עשרות שנים הקרן מממנת ארגונים אנטי ציונים ופרו פלסטינים, ביניהם כאלה שמוציאים את דיבתם של חיילי צה״ל כמו ״שוברים שתיקה״ ו״בצלם״ וכאלה שנלחמים למען מחבלים פלסטינים כמו ארגון ״עדאללה״.

"אני לא מכיר אף דמוקרטיה מערבית, ובמיוחד ארה״ב, שלאורך זמן הייתה מוכנה לסבול פעילות עוינת הממומנת על ידי מדינות זרות, כפי שקורה כאן בישראל עם הקרן מזה עשרות שנים. לכן ביקשתי מיו״ר הקואליציה דודי להוביל את המהלך להקמת על פעילות הקרן החדשה לישראל, שמסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

נזכיר כי לא מדובר בפעם הראשונה בה עולה יוזמה לוועדת חקירה פרלמנטרית של ארגוני הקרן החדשה. ב-2010 יזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) ועדת חקירה, לאחר שתנועת "אם תרצו" חשפה כי 16 ארגונים של "הקרן" היו העבירו מידע לוועדת גולדסטון על מבצע "עופרת יצוקה". אז, כאמור, הוועדה לא הוקמה.
 יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, על הצהרתו של ראש הממשלה כנגד הקרן החדשה וההצעה לוועדת חקירה פרלמנטרית: "הדמוניזציה המדומיינת של ראש הממשלה עולה שלב: אם הוא מאמין במה שהוא אומר מדובר בפרנואיד, אם הוא לא מאמין מדובר בשקרן מסית. בכל מקרה מדובר במצב שמעלה חשש אמיתי לשלומם של אנשי הקרן החדשה וארגוני החברה האזרחית. אם הקרן החדשה אחראית פה על משהו, זה על קידום ארגוני החברה האזרחית שנאבקו יחד איתנו על פיתרון סביר והגיוני שבא לידי ביטוי במתווה של אתמול. מה שצריך לחקור זה את הפליק פלאק שהביא לביטולו"
זנדברג. צילום: גילי יערי, פלאש 90

ח"כ מיכל רוזין הגיבה גם היא על היוזמה: "שקרן. ישראל הציגה לבית המשפט העליון הסכם שקרי עם רואנדה. את העדויות שהבאנו מרואנדה על מצב הפליטים שכבר גורשו, הצגנו לשורה של בכירים שעל בסיסן התחזקה ההתנגדות לגירוש. אך העובדות לא משנות, שוב נתניהו מתפקד כטוקבקיסט פחדן שמיישר קו עם דף המסרים של "אם תרצו" הנלוזים". עוד הוסיפה ח"כ רוזין: "במקום לתקוף את ארגוני החברה האזרחית כמו חברו ארדואן, אני מזמינה את רה"מ להקים ועדת חקירה על הביקור של חברי מוסי רז ושלי ברואנדה ואוגנדה. נראה אותו."

גם ח"כ דב חנין הגיב על החקירה הצפויה: "אחרי שתכנית הגירוש קרסה, כי אין לאן לגרש, אחרי שדרום תל אביב הופקרה בלי תכנית פיזור וקליטה של הפליטים בארץ וארצות המערב, בהעדר שום פתרונות אמיתיים לבעיות – נתניהו פונה שוב לנתיב האהוב עליו: הסתה. עכשיו מסומנת הקרן החדשה ואיתה יסומנו כבוגדים גם כל אלה שמשמיעים ביקורת. מיום ליום מתרבות ההוכחות – נתניהו מסוכן לישראל".
דב חנין. מרים אלסטר פלאש 90

"עלוב ועצוב", כתב אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני, "ראש הממשלה איבד את הבושה כשתהליך קבלת ההחלטות והבריחה שלו מאחריות נחשפו ברבים. הציבור לא יקנה את הניסיון הפתטי והמסוכן לשסות ולהסית נגד אזרחים, הפעם נגד הקרן החדשה לישראל. הקרן החדשה לא אחראית למצב בדרום-ת״א, לא ליוקר המחיה, לא למשבר הדיור ולא לתהליך הקיטוב המסוכן בין חלקי החברה הישראלית. נתניהו ושותפיו נושאים באחריות למסע המקארתיסטי המסוכן הזה. ניאבק מולו בכל העוצמה המוסרית של החברה בישראל – בלי הבדל בין ימין לשמאל. ובעיקר: לא נאפשר להם לבלבל את הציבור, שמבין שהסוגיה שצריכה להטריד אותו היא אחת: ראש הממשלה איבד את היכולת לתפקיד"

צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מהקרן החדשה לישראל מסרו בתגובה: "ראש הממשלה עבר הערב כל קו אדום בהסתה נגד הקרן החדשה לישראל. אנו קוראים לכל הציבור שחרד מהאיום שביבי מטיל על הדמוקרטיה הישראלית להתייצב לצד הקרן החדשה לישראל ומצפים כך גם מכל ראשי המפלגות: גבאי, לפיד, זנדברג, עודה, כחלון, בנט, ליברמן, ליצמן ודרעי. וכן גם קולות ליברליים מתוך הליכוד. לגופו של עניין, לא היה לקרן כל מגעים עם ממשלת רואנדה. כל המידע על הפעילות של הקרן החדשה לישראל וארגוניה חשוף, שקוף ומדווח. זה הוא קרב על הדמוקרטיה הישראלית. ישראל זה אנחנו".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.