פגישת רה"מ בנימין נתניהו וקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. צילום: לע"מ
פגישת רה"מ בנימין וקנצלרית גרמניה אנגלה . צילום: לע"מ

 

נפגש עם אנגלה מרקל בדאבוס.

בתום הפגישה אמר רה"מ לתקשורת: "הייתה פגישה חשובה, דיברנו כמובן על עם . אמרתי שלהערכתי האופציה היחידה הקיימת כרגע היא להכניס תיקונים אמיתיים ולא קוסמטיים שימנעו את ההתגרענות של , שאחרת היא מובטחת על ידי ההסכם כפי שהוא".

"גם ביטאתי את הערכתי למחויבות האמיתית של הקנצלרית מרקל לביטחונה של ישראל. היא גם חזרה על המחויבות הזו. היא אמרה שהיא מבינה את הדאגות שלנו ביחס להסכם הגרעין, גם אם היא לא בהכרח מסכימה עם הדרך שבה אנחנו רוצים לטפל בזה. על כך הרי יהיו דיונים בינם לבין עצמם, האירופים, וגם ארה"ב, אבל היא מבינה שהדבר הזה נוגע לדאגה שלנו, הדברים שיכולים לאיים על עצם קיומנו. היא הוכיחה את המחויבות הזאת בעבר בהזדמנויות אחרות. מרוצה שעמדותינו הובנו היטב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו בדאבוס. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת קנדה ג'סטין בדאבוס. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

מוקדם יותר קיים נתניהו רצף פגישות מדיניות עם ראשי ממשלה ונשיאים בדאבוס. הבוקר נפגש נתניהו עם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש ממשלת שארל מישל ונשיא שוויץ אלן ברסט.

ראש הממשלה שוחח עם המנהיגים על הסכם הגרעין עם איראן וקרא להם לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הכרזת הנשיא . כמו כן ציין כי נתניהו שהוא לא יאפשר לאיראן להתבסס צבאית בסוריה ושישראל פועלת למנוע זאת.

באשר לסוגיית הפלסטינים, ראש הממשלה הדגיש כי הוא לא יתפשר על צרכי הביטחון של ישראל בכל הסדר עתידי, והציג את השינויים שמתרחשים במזרח התיכון ואת ההזדמנויות שנוצרות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא שווייץ שארל מישל. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא שווייץ שארל מישל. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

אמש נמסר בתדרוך לכתבים בבית הלבן כי במהלך יום חמישי ייפגש ראש הממשלה בדאבוס עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

זוהי הפגישה הראשונה בין השניים מאז הכריז טראמפ על ההכרה בירושלים כבירת ישראל וההודעה כי יעביר את השגרירות אליה מתל-אביב. הפגישה תואמה בהמשך לביקורו החם של סגן הנשיא מייק פנס בישראל.

בטרם יצא לדאבוס, אמר ראש הממשלה כי מטרתו היא לעורר את דעת הקהל הבינלאומית נגד איראן ופעילותה. "השבועות הקרובים הם ההזדמנות האחרונה להכניס תיקונים אמיתיים ולא קוסמטיים להסכם המסוכן עם איראן. כל מקרה, עם הסכם או בלי הסכם, המדיניות שלנו היא למנוע את התחמשותו של המשטר הטרוריסטי באיראן בנשק גרעיני, דבר שיסכן אותנו, את המזרח התיכון ואת העולם כולו".

במהלך הכינוס צפוי נתניהו להיפגש גם עם  קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא אוקראינה פטרו פרושנקו, וראש ממשלת הולנד מארק רוטה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.