ממשלת ישראל וממשלת סיימו הבוקר (ה') את ההתייעצויות הבין-ממשלתיות (G2G) בראשות ראשי הממשלות בנימין ואלכסיס ציפראס. השניים ציינו בסיפוק את ההתקדמות המרשימה שחלה ביחסים הבילטרליים מאז סבב ההתייעצויות שהתקיים בירושלים ב-27בינואר 2016.כמו כן, שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר המדע אופיר אקוניס ושר הכלכלה אלי כהן נפגשו עם מקביליהם היוונים.

בסבב ההתייעצויות חתמו הממשלות על בתחומי יחסי חוץ, תשתיות אנרגיה ומים: גז טבעי, אנרגיות מתחדשות, יעלות אנרגטית ותחליפי נפט, חיזוק שיתוף פעולה כלכלי בתחום האנרגיה ומים; הגנת הסביבה; מחקר וחדשנות; טכנולוגיות טלקומוניקציה; תעשייה ועסקים קטנים ובינוניים ותפוצות.

רה"מ נתניהו בסלוניקי. צילום: לשכת העיתונות הממשלתית

בין היתר הוצהר כי הקשרים בין יוון וישראל מבוססים על היסטוריה רבת שנים, מורשת עשירה וכושר עמידה בפני קשיים. שתי הממשלות הדגישו את מחויבותן האיתנה לערכים משותפים, לעקרונות הדמוקרטיה ולחוק הבין-לאומי. עוד הוצהר כי נחישותן של שתי הממשלות לעבוד יחד ולחלוק ניסיון, ידע ומומחיות הביאה לשותפות פורה שמועילה לא רק לשני עמיהן, אלא לאיזור כולו.

הממשלות אף שבו ואישרו את שאיפתן להעמיק את שיתוף הפעולה ביניהן, לעבוד על פרויקטים בעלי עניין משותף, למצוא פתרונות לדאגות משותפות ולקדם את החיבור וההשלמה ההדדית בפעולותיהן.

בהמשך, צפוי ראש הממשלה להיפגש גם עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס. כמו כן, תתקיים של שלושת המנהיגים ותפורסם הצהרה משותפת שתכלול את שיתופי הפעולה בין המדינות בתחומי האנרגיה, תקשוב, הגנת סביבה, חדשנות ושיתוף פעולה מחקרי – מדעי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו במפגש בין-ממשלתי עם ממשלת יוון בסלוניקי. צילום: עמוס בן גרשום לע''מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו במפגש בין-ממשלתי עם ממשלת יוון בסלוניקי. צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

עם המראתו לסלוניקי אמר נתניהו הפסגה השנתית שיוסדה בין יוון, קפריסין וישראל, מתקיימת "כחלק מהמאמצים שלנו שנושאים פרי לפריחה מדינית והידוק הקשרים בין ישראל ומדינות רבות בעולם". עוד אמר רה"מ כי "השנה הפסגה הזו תתמקד בחדשנות והיא תמיד עוסקת בענייני אנרגיה, שיתוף פעולה ביטחוני ואסטרטגי, כלכלה ותיירות" והכריז כי יחד עם ציפראס ונציג של ממשלת גרמניה, יסיר את הלוט לתחילת בנייתו של מוזיאון לזכר יהודי יוון וסלוניקי, שחלק נכבד מהקמתו נתרם על ידי ממשלת גרמניה.

עוד סיפר ראש הממשלה כי הזמין את משה העליון, יליד , להצטרף אליו לביקור במוזיאון השואה, אך מפני שזה חש למרבה הצער שלא בטוב מצטרפים לפמליית רה"מ בנו ובתו במקומו, "רעייתי ואני שולחים לו איחולי החלמה, הוא יהודי יקר, רפואה שלמה. אני בטוח שהאירוע שאנחנו נחנוך בסלוניקי יחמם את לבו". איחל נתניהו להעליון..

נתניהו וציפראס בפתח פגישתם. צילום: אלירן טל
נתניהו וציפראס בפתח פגישתם. צילום: אלירן טל

 

רה"מ אות הוקרה על הסיוע שהעניקו ספינות חיל הים הישראליות לתושבים ביוון במהלך רעידת אדמה שפקדה את האיים ב 1953. הישראלים היו הראשונים להגיע ולסייע. צילום: אלירן טל
רה"מ אות הוקרה על הסיוע שהעניקו ספינות חיל הים הישראליות לתושבים ביוון במהלך רעידת אדמה שפקדה את האיים ב 1953. הישראלים היו הראשונים להגיע ולסייע. צילום: אלירן טל
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.