מאמצי נתניהו לסיכול ועדת החקירה למבצע "צוק איתן" עולים מדרגה: הערב (ג') מפרסם עמית סגל בחדשות 2 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להדיח את חה"כ אורן חזן מהוועדה לביקורת המדינה, לאחר שזה הביע תמיכה בהקמת ועדת חקירה למבצע "צוק איתן". הצהרתו של חזן מעניקה רוב לאופוזיציה בוועדת הביקורת. בצעד זה, מנסה נתניהו להפוך את ההצבעה ולסכל את הקמת הוועדה.

נתניהו וחזן. צילום: פלאש 90
נתניהו וחזן. צילום: פלאש 90

ההכרעה צפויה להגיע לפתחה של הוועדה לביקורת המדינה במהלך מושב החורף הקרוב, אז צפויה הוועדה להצביע על האפשרות להקים ועדת חקירה ממלכתית לאירועי צוק איתן. על פי החוק, המבקר יכול להמליץ על ועדת חקירה אם יש לו רוב בוועדה, בה יש שישה חברים מטעם הממשלה וחמישה מהאופוזיציה. בשל המחלוקות האחרונות שהתגלעו בין נתניהו והליכוד ובין הבית היהודי, רה"מ אינו סומך על נציג הבית היהודי בוועדה, ח"כ בצלאל סמוטריץ'. זאת מבלי להזכיר את העובדה שראש מפלגתו של סמוטריץ' בנט תומך בהקמת ועדת חקירה למבצע, מה שבוודאי לא מוסיף שקט בלשכת רה"מ.

לדברי סגל, מחר צפוי הליכוד להודיע כי חזן יוחלף בח"כ צייתן יותר, שלא יצביע בניגוד לעמדת ראש הממשלה. המהלך יתבצע על דעתו של נתניהו, כחלק מתכנית הבלימה נגד ועדת החקירה.

מאמצי נתניהו לגמד את דו"ח מבקר המדינה על "צוק איתן" נמשך מזה תקופה. עם פרסום טיוטות הדו"ח, קבעו מקורבי נתניהו כי "מדובר בדו"ח לא רציני שמדיף ריח פוליטי". מנגד, שפירא אמר כי נסיון לבלום את פרסום מסקנותיו יובילו אותו להמליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית, ממנה חושש נתניהו אף יותר.

דו"ח המבקר עוסק בסוגיית ההיערכות למנהרות הטרור מרצועת עזה, אך גם בשאלה כיצד תפקד הקבינט במהלך המלחמה – מה ידעו חבריו ומה לא ידעו ואיך התקבלו בו ההחלטות. על פי הערכות, הדוח צפוי למתוח ביקורת על התנהלות הקבינט בזמן צוק איתן.

הפטריוטים מדברים על ניסיון הדחתו של חזן

"עריפת ראש"

ח"כ חזן מסר בתגובה לחדשות 2 כי המתקפה נגדו התרחשה בגלל שהביע דעה עצמאית."אין זו הפעם הראשונה שמורידים את הראש של מנהיגים בליכוד המעזים להביע דעה עצמאית לטובת הציבור ומתפקדי הליכוד. זה קרה עם גדעון סער, עם כחלון שאולץ לפרוש, עם דני דנון שפוטר מתפקידו כסגן שר הביטחון כשביקר את מחדל המנהרות, עם גלעד ארדן שנענש ועם ישראל כץ שלקחו לו תיק בכנסת הקודמת כי העז להרים ראש", אמר חזן.

"לא מפתיע ואסור להתבלבל שהדבר מגיע שעות לאחר שחשפתי את הבלוף של השידור הציבורי בוועדת הכלכלה והודעתי כי שידור ציבורי חופשי הוא בנשמת אפה של הדמוקרטיה", הוסיף חזן. "ברור כי הדברים הם מדם ליבי כי אף אחד לא יכול לחשוד בי שהתקשורת אוהדת אותי. כל שליחותי בכנסת ישראל היא למען עם ישראל, ארץ ישראל ותנועת הליכוד בה גדלתי, צמחתי ולה אני מחויב. אין ספק כי מדובר באקט נפוץ במזרח התיכון של עריפת ראש למען כך ששאר חברי הכנסת בליכוד ימשיכו לחשוש, לדבר ולהרים ראש".